reklama

Kim ukázal lidem, jak se mají správně mračit. V Severní Koreji hrozí za smích vězení

V KLDR v pátek začalo 11denní období smutku a abstinence, při kterém si občané musejí připomínat památku zesnulého vůdce Kim Čong-ila. Smuteční etapa započala národní pietou, na kterou dorazil i současný lídr země Kim Čong-un. Ten na ceremonii mezi výstřely z děl lidem ukázal, jak mají správně smutnit.

reklama

Na prostranství před palácem slunce Kumsusan, které slouží jako mauzoleum pro těla Kim Čong-ila a jeho předchůdce Kim Ir-sena, se k příležitosti piety shromáždily tisíce lidí. Každý z přítomných musel mít během akce ohnutý hřbet. Severokorejci nesměli dát najevo ani záchvěv radosti, za špatné truchlení totiž mohou jít i do vězení.

Současný lídr KLDR Kim Čong-un se po delší pauze v poslední době opět objevuje na veřejnosti a nemohl si nechat ujít ani tuto symbolickou událost. Během piety se neustále okatě mračil, což natáčela státní televize, aby pak jeho výrazy mohla využít k propagandě. Video přebrala i americká agentura AP.

Vůdce se objevil před kamerami ve svém typickém černém trenčkotu, který si tolik oblíbil a který podle čerstvého nařízení úřadů nesmí nosit žádný jiný člověk v zemi.

Zákaz smíchu není to jediné, co musejí Severokorejci až do 28. prosince snášet. V zemi totiž platí zákaz alkoholu a volnočasových aktivit. V pátek si pak občané Severní Koreji nemohli ani koupit zboží běžné spotřeby.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama