Šándor: Společnost se z tragédie na FF UK nepoučila. Na závěry šetření se čeká příliš dlouho
Kim Čong-il
Výpis příspěvků ke štítku „Kim Čong-il“
Krutý zakladatel KLDR a masový vrah, který se řídil Orwellem. Před 30 lety zemřel Kim Ir-sen
Od smrti vůdce KLDR Kim Ir-sena uběhlo 30 let. Nelítostný vládce byl zodpovědný za miliony úmrtí, což ho řadí mezi nejhorší diktátory 20. století. I když se mu nepovedlo silou sjednotit celou Koreu, moc, kterou získal v severní části poloostrova, se vymykala nejdivočejším představám. Kim si za dekády své vlády vytvořil kult osobnosti hodný Boha, zároveň založil neotřesitelnou komunistickou dynastii, která panuje dodnes. Z KLDR vybudoval jednu z nejvíce izolovaných a nesvobodných zemí světa. Ač se chtěl krutý zakladatel Severní Koreje dožít alespoň 120 let, zemřel 8. července 1994 ve věku 82 let.
V KLDR zemřel „revoluční veterán“, který vládl propagandě. Sloužil všem vůdcům z rodu Kimů
Ve věku 94 let zemřel Kim Ki-nam, dlouholetý šéf propagandistického aparátu Severní Koreje. Sloužil všem třem vůdcům z generace Kimů, uvedla ve středu agentura Reuters s odvoláním na severokorejská média.
Diktátor Kim Čong-un měl čtyřicátiny. Okázalá oslava se ale nekonala, spekuluje se o důvodech
Narozeniny severokorejských diktátorů z dynastie Kimů vždy znamenaly pro tamní režim důvod k rozsáhlým oslavám doprovázeným okázalými vojenskými přehlídkami. Bez bohaté pompy však překvapivě zůstaly čtyřicátiny současného lídra asijské země Kim Čong-una. Státní tisková agentura v den jeho narozenin „pouze“ vydala obsáhlý článek, v němž oceňuje jeho iniciativu v oblasti rozsáhlých stavebních projektů. Podle odborníků mohou být za vším hned dva zásadní důvody.
Pomalá železniční pevnost dynastie Kimů. Vlak diktátorů nabízí ochranu i luxus
Starý zelený vlak s až dvaceti vagóny, který kvůli jeho pancéřování jen tak něco nezastaví. Řeč je o železniční soupravě, kterou podle všeho už desítky let využívá diktátorská dynastie Kimů ze Severní Koreje. Tímto vlakem právě nyní přicestoval současný vládce KLDR Kim Čong-un do Ruska. Oblíbený dopravní prostředek Kimů nabízí nejen ochranu, ale údajně i mimořádný luxus.
Týden smutku v KLDR. Špehové v ulicích kontrolují, jestli se náhodou někdo nesměje
V Severní Koreji si týdenním obdobím smutku připomínají památku vůdce Kim Čong-ila, který zemřel 17. prosince 2011. Jako tradičně se tato asijská země proměnila na baštu smutku. Lidé se nesmějí smát, nemohou pít alkohol a zakázané jsou i bujaré oslavy narozenin. Na všechno dohlíží nastrčení špehové.
Volvo chtělo kdysi dělat byznys v Severní Koreji. Kim Ir-sen to ale viděl trochu jinak
Zatímco dnes se zahraniční obchod realizuje v drtivě většině prostřednictvím peněz, za studené války platil Východ Západu často v naturáliích. V 70. letech však Švédsko krutě naletělo severokorejskému režimu, který za už dodaná Volva neměl v úmyslu platit vůbec. Svou roli sehrála i chamtivost a naivita švédské strany.
Odměna za věrnou službu. Hlasatelka dostala od severokorejského vůdce luxusní vilu
Nejznámější severokorejská hlasatelka Ri Čchon-hi dostala za svou službu pro státní televizi luxusní rezidenci, kterou jí osobně předal vůdce KLDR Kim Čong-un. Napsala o tom agentura AP. Devětasedmdesátiletá moderátorka pracuje v televizi už půl století a svým zvučným a emocemi nabitým projevem proslula i za hranicemi Severní Koreje.
Kim Čong-un jako akční hrdina. V propagandistickém klipu dohlíží na test balistické rakety
KLDR vyzkoušela „nový typ“ mezikontinentální balistické střely a natočila k tomu video, za které by se nemusela stydět ani světová filmová studia. Hlavním hrdinou propagandy se stal severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Kim ukázal lidem, jak se mají správně mračit. V Severní Koreji hrozí za smích vězení
V KLDR v pátek začalo 11denní období smutku a abstinence, při kterém si občané musejí připomínat památku zesnulého vůdce Kim Čong-ila. Smuteční etapa započala národní pietou, na kterou dorazil i současný lídr země Kim Čong-un. Ten na ceremonii mezi výstřely z děl lidem ukázal, jak mají správně smutnit.
Popravy plamenometem nebo rozstřílené dítě. I taková je KLDR, Kim Čong-un vládne už 10 let
Na světlo světa se dostaly nové informace o poměrech v Severní Koreji. Brutální režim Kim Čong-una, který se k moci dostal přesně před 10 lety po smrti svého otce, zasévá mezi obyvateli strach i prostřednictvím veřejných poprav. Otec například musel sledovat, jak jeho syna upálili plamenometem. Svědci ale hovoří i o dalších zvěrstvech páchaných úřady. Životu nebezpečné je i pouhé sledování filmů nebo poslouchání hudby.
Prosinec bez smíchu a alkoholu. KLDR truchlí za vůdce, porušení zákazu se tvrdě trestá
V pátek započne v Severní Koreji jedenáctidenní období, během kterého se nebudou moci občané země smát aní pít alkohol. Vláda organizuje období smutku při příležitosti desetiletého výročí smrti Kim Čong-ila, který vládl v KLDR před Kim Čong-unem. Za porušení hrozí obyvatelům vězení.
Špitálníková: V Severní Koreji tvoří střední třídu ženy. Lépe se vyznají na černém trhu
Koreanistka Nina Špitálníková je první Evropankou, která se do Severní Koreje dostala dvakrát. Jako výzkumnice se zajímá o obyčejný život občanů KLDR. Útěk z jednoho z nejkrutějších režimů na světě neromantizuje a upozorňuje na to, že vztah Jihokorejců se k uprchlíkům mění stejně jako nejizolovanější společnost za ostnatými dráty. Podle Špitálníkové do Severní Koreji došla i ženská emancipace, jen trochu jiným způsobem.