Chaos na Haiti: Gangy osvobodily tisíce vězňů, zemřelo deset lidí. Platí výjimečný stav

Nepokoje ve městě Port-au-Prince na Haiti

Výjimečný stav na Haiti

Haitská vláda v neděli večer kvůli stále se zhoršující bezpečnostní situaci vyhlásila výjimečný stav v hlavním městě Port-au-Prince a jeho okolí. Platit bude podle agentur DPA a AP nejméně tři dny. Zatím poslední velký bezpečnostní incident se v latinskoamerické zemi odehrál o víkendu, kdy při útěku několika tisíc vězňů z největší věznice v Port-au-Prince zemřelo podle agentury AFP nejméně deset lidí.

Výjimečný stav platí v departementu Ouest, který se rozkládá kolem hlavního města. Lidé mají zákaz vycházení v době od 18:00 do 5:00. Výjimka platí pro strážce zákona, hasiče, zdravotníky a také „řádně identifikované“ novináře.

ČTĚTE TAKÉ: Umírají ve stínu Ukrajiny a Izraele. Podívejte se na pět válek, o kterých se nemluví

Do největší věznice v haitské metropoli o víkendu vnikly ozbrojené gangy a osvobodily většinu z přibližně čtyř tisíc mužů, kteří zde byli uvězněni. Podle místních ve věznici v neděli ráno zůstávalo už jen asi sto vězňů. Zpravodaj AFP uvedl, že v okolí věznice viděl zhruba deset těl. O mnoha úmrtích informovala také jedna ze zdejších organizací na ochranu lidských práv.

Poslední vlna násilí na nestabilitou a kriminalitou sužovaném Haiti vypukla ve čtvrtek, kdy premiér Ariel Henry odcestoval do Nairobi, aby zde jednal o vyslání nadnárodních bezpečnostních sil pod vedením Keni do své země. Gangy, které usilují o svržení premiéra, nyní ovládají zhruba 80 procent Port-au-Prince.

Násilí se zvyšuje od zabití prezidenta Jovenela Moïseho v roce 2021. Podle lednové zprávy Organizace spojených národů se loni obětí násilí ze strany haitských gangů stalo přes 8 400 osob, což je více než dvojnásobek počtu z roku 2022. Toto číslo zahrnuje mrtvé, zraněné a unesené osoby.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hororový konec cesty kolem světa. Pár v Indii brutálně napadla skupinka mužů, ženu znásilnili

Tagy: