CNN Prima News výjimečný stav

výjimečný stav

Výpis příspěvků ke štítku „výjimečný stav“

Chaos na Haiti: Gangy osvobodily tisíce vězňů, zemřelo deset lidí. Platí výjimečný stav

Haitská vláda v neděli večer kvůli stále se zhoršující bezpečnostní situaci vyhlásila výjimečný stav v hlavním městě Port-au-Prince a jeho okolí. Platit bude podle agentur DPA a AP nejméně tři dny. Zatím poslední velký bezpečnostní incident se v latinskoamerické zemi odehrál o víkendu, kdy při útěku několika tisíc vězňů z největší věznice v Port-au-Prince zemřelo podle agentury AFP nejméně deset lidí.

Dávný „ostrov míru“ Ekvádor se zmítá v chaosu. Co bylo rozbuškou nepokojů a kdo je boss Fito?

Brutální vraždy politiků, teror v ulicích nebo kontrola nad provozem věznic – taková je realita krvavých bojů gangů, které se v Ekvádoru přetahují o prvenství v dodávání drog do zahraničí. Situace v zemi se výrazně zhoršila poté, co z vězení uprchl údajný šéf obávaného gangu Los Choneros Adolfo Maciás Villamar známý pod přezdívkou Fito. Jak se z dříve klidného Ekvádoru stalo bojiště zločineckých skupin o moc a kdo je nebezpečný boss jedné z hlavních skupin na poli obchodu s drogami?

Bouřlivé dění v Ekvádoru: Z cely zmizel šéf mocného gangu, v zemi platí výjimečný stav

V Ekvádoru začal platit šedesátidenní výjimečný stav. Prezident Daniel Noboa jej dekretem vyhlásil poté, co z vězeňské cely zmizel odsouzený vůdce gangu. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Adolfo Macías Villamar, známý spíše jako Fito, vede mocný gang Los Choneros, který patrně stojí za některými nepokoji ve věznicích v posledních měsících. Byl vězněn v křídle s maximální ostrahou ve městě Guayaquilu. Mimořádná opatření zahrnují pozastavení práva shromažďování a zákaz nočního vycházení.

Bitva v Kyjevě pokračuje. Potřebuji munici, ne odvoz, vzkázal Zelenskyj USA

Ruská invaze na Ukrajinu pokračovala, boje se přesunuly do Kyjeva a dalších velkých měst. V ulicích metropole byla slyšet střelba, došlo i k několika výbuchům. Rusové už prý ovládli město Melitopol na jihu země. Útok ve městě Mykolajiv a v ulici Peremohy Avenue v Kyjevě byl naopak odražen. Ukrajinci hlásí, že sestřelili několik transportních letounů, prezident Zelenskyj uvedl, že se stahovat nebude.

Výjimečný stav se týká i Česka, varuje polský historik. Bělorusko je blíž, než myslíme

Polský prezident Andrzej Duda vyhlásil speciálním dekretem výjimečný stav pro 183 obcí u běloruských hranic. „Není to tak daleko, jak by se mohlo zdát. O problém by se měli hodně zajímat i čeští politikové,“ nabádá historik Józef Szymeczek z Ostravské univerzity. A připomíná, že z Ostravy je to na běloruské hranice 528 kilometrů, což je blíže než do Chebu, který je vzdálen 569 kilometrů.

Neziskovky kritizují výjimečný stav v Polsku. Neuvědomují si, co hrozí, míní novinář

Polská vláda zavedla v zemi kvůli přílivu migrantů z Běloruska výjmečný stav. Podle polského novináře Tomasze Grzywaczewského je to jediné možné řešení aktuální situace. Některé organizace však tlačí na to, aby se uprchlíkům pomohlo. Taková pomoc je však v rozporu s bezpečností v zemi. Ve vysílání CNN Prima NEWS o tom polský žurnalista debatoval s ředitelem Polského institutu v Praze Maciejem Ruczajem.

Příliv migrantů na hranicích s Běloruskem. Polský prezident vyhlásil výjimečný stav

Aktualizováno

Polský prezident Andrzej Duda ve čtvrtek vyhlásil výjimečný stav v pásmu přiléhajícím k hranicím s Běloruskem. Požádala o to v úterý vláda, která argumentuje přílivem migrantů přicházejících přes Bělorusko. Tím se Minsk podle premiéra Mateusze Morawieckého snaží destabilizovat situaci v Polsku. Výjimečný stav, přinášející omezení ústavních svobod, má trvat 30 dnů ve 183 obcích na východě země, informovala televize TVN 24 s odvoláním na prezidentova mluvčího. Podobná opatření dříve přijaly i Litva a Lotyšsko, rovněž čelící přílivu migrantů.

Italská vláda zvažuje zachování výjimečného stavu do konce července

Italská vláda premiéra Guiseppa Conteho zvažuje prodloužení výjimečného stavu kvůli pandemii koronaviru až do konce července letošního roku, momentálně platí do 31. ledna. Rakousko zvažuje zachování tzv. tvrdého lockdownu do začátku dubna. Tamní hospodářská komora ovšem varuje, že pokud uzávěra potrvá i přes Velikonoce, existuje nebezpečí, že každý třetí hotel v metropoli Vídni zkrachuje.

Kim má problém. V KLDR je výjimečný stav, hlásí první možnou nákazu koronavirem

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyhlásil výjimečný stav a svolal v sobotu mimořádnou schůzi politbyra kvůli obavám z prvního případu nákazy koronavirem. Jedná se o navrátilce z Jižní Koreje, který nelegálně překonal hranici zpět do KLDR tento měsíc, napsala dnes severokorejská agentura KCNA. Jestliže se podezření potvrdí, půjde o první oficiálně přiznaný případ nákazy koronavirem severokorejskými úřady, napsala agentura Reuters.