CNN Prima News nepokoje

nepokoje

Výpis příspěvků ke štítku „nepokoje“

Zabij, nebo budeš zabit. Policie na Haiti kolabuje, místní se proti gangům brání sami

Značná část haitské státní struktury se již sesypala. Zločinecké gangy, jež postupně přejímají kontrolu nad karibskou zemí, ovládají soudy a nechávají brány věznic dokořán. Temnou realitu obyvatel hlavního města Port-au-Prince odhalují reportéři CNN. Policie má svých problémů dost, takže místním často nezbývá, než se bránit proti výpadům gangsterů vlastníma rukama. Je to zabít, nebo být zabit, popsal situaci jeden z rezidentů.

Chaos na Haiti: Místní statečně válčí s gangy, formují domobrany a vykonávají lidové soudy

Chaos a řádění zločineckého syndikátu stále ochromuje ulice hlavního haitského města Port-au-Prince. Gangy již mají pod kontrolou na 80 procent katastru metropole, díky čemuž ovládají dodávky základních potřeb. Obyvatelé města i mimo něj však vzali zoufalou situaci do vlastních rukou a ozbrojeni většinou jen mačetami brání zločincům ve vstupu do svých domovů. Často však vykonávají nemilosrdné lidové soudy přímo na ulici. Píše o tom web CNN. USA ve středu začaly s evakuací svých občanů z ostrovního státu.

Elitní policista i šéf mocných gangů. Kdo je Jimmy „Barbeque“, který rozpoutal teror na Haiti?

Za svržení vlády premiéra Ariela Henryho budeme bojovat do poslední kapky krve. Tímto heslem buduje svůj kult Jimmy Chérizier, vůdce zločineckých skupin na Haiti, jež vyvolaly v karibském státě chaos v ulicích. Bývalý elitní policista, který je mezi gangy známý pod přezdívkou Barbecue, čelí obvinění OSN, že ještě v době své služby byl zodpovědný za několik masakrů či plošné vypalování domů. Chérizier si udržuje pozici i po vizuální stránce, když se stylizuje do velitele ve vojenské uniformě a se zbraní v ruce.

Násilí roste, brzy dojdou zásoby, hlásí lékaři z Haiti. Šéf gangů vyslal nemilosrdný vzkaz

Násilí při nepokojích gangů na Haiti nabylo nevídaných rozměrů. Lékaři bez hranic volají z karibské země v krizi o pomoc a varují před nedostatkem zdravotnického materiálu. V úterní tiskové zprávě organizace uvedla, že hlavní logistické trasy jsou nepřístupné. Premiér Ariel Henry, jenž ve stínu událostí ztrácí popularitu a který se v době propuknutí chaosu nacházel v Keni, kde jednal o pomoci, se kvůli zavřenému letišti zřejmě potýká s problémy s návratem do země. Vedle toho vůdce gangů Jimmy Chérizier vyhrožuje bojem do poslední kapky krve.

Chaos na Haiti: Gangy osvobodily tisíce vězňů, zemřelo deset lidí. Platí výjimečný stav

Haitská vláda v neděli večer kvůli stále se zhoršující bezpečnostní situaci vyhlásila výjimečný stav v hlavním městě Port-au-Prince a jeho okolí. Platit bude podle agentur DPA a AP nejméně tři dny. Zatím poslední velký bezpečnostní incident se v latinskoamerické zemi odehrál o víkendu, kdy při útěku několika tisíc vězňů z největší věznice v Port-au-Prince zemřelo podle agentury AFP nejméně deset lidí.

V centru Haagu se střetly dvě znepřátelené skupiny, hořely policejní vozy či autobus

Aktualizováno

Centrum nizozemského Haagu zachvátily v sobotu večer pouliční nepokoje. V ulicích nizozemské metropole došlo k otevřenému střetu mezi dvěma znepřátelenými skupinami. Starosta Jan van Zanen vyhlásil nouzový stav pro oblast bojů a vedení města tento prostor v okruhu 500 metrů uzavřelo. Zasahující policisté použili i slzný plyn, některé jejich vozy hořely. Podle webu RTL Nieuws mělo jít o konflikt mezi skupinami Eritrejců, které odlišuje názor na vládu v domovské zemi. Nepokoje se v noci na neděli podařilo zažehnat.

Dávný „ostrov míru“ Ekvádor se zmítá v chaosu. Co bylo rozbuškou nepokojů a kdo je boss Fito?

Brutální vraždy politiků, teror v ulicích nebo kontrola nad provozem věznic – taková je realita krvavých bojů gangů, které se v Ekvádoru přetahují o prvenství v dodávání drog do zahraničí. Situace v zemi se výrazně zhoršila poté, co z vězení uprchl údajný šéf obávaného gangu Los Choneros Adolfo Maciás Villamar známý pod přezdívkou Fito. Jak se z dříve klidného Ekvádoru stalo bojiště zločineckých skupin o moc a kdo je nebezpečný boss jedné z hlavních skupin na poli obchodu s drogami?

Berlín se děsí násilí na silvestra a chystá obří manévry. Tisíce policistů mají chránit i Židy

Berlínská policie se připravuje na možné pouliční nepokoje během oslav spojených s koncem roku. Kvůli loňské zkušenosti a zvýšenému napětí způsobenému palestinsko-izraelským konfliktem chystá podle místní policejní prezidentky Barbary Slowikové největší silvestrovskou operaci za několik desetiletí. Policie kvůli bezpečnosti posílí své hlídky o stovky mužů, někteří přijedou kolegy z hlavního města podpořit i z okolních regionů. Kromě násilí ve veřejném prostoru se strážci zákona obávají i útoků na židovské obyvatele a instituce.

Bouře kvůli výsledkům voleb. Dav rozbíjel okna na radnici v Bělehradě, opozice drží hladovku

Stovky lidí se v neděli snažily vniknout do sídla radnice v Bělehradě během protestu proti výsledku komunálních voleb, které byly podle opozice zmanipulované. Proti demonstrantům použila policie slzný plyn, píše agentura AP. Prezident Aleksandar Vučić, jehož Srbská pokroková strana (SNS) celostátní hlasování vyhrála, pochybení odmítá.