CNN Prima News nepokoje

nepokoje

Výpis příspěvků ke štítku „nepokoje“

Jihokorejského prezidenta odvolali z funkce. Příznivci plakali, odpůrci mluví o vítězství

Jihokorejský ústavní soud v pátek odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva. Informují o tom tiskové agentury. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Sám Jun se národu omluvil a vyjádřil poděkování za podporu. V zemi se nyní do dvou měsíců uskuteční nové prezidentské volby.

OBRAZEM: Proti prezidentovi Erdoganovi povstali Jigsaw, Hulk i Pikaču. Čeká se na megaprotest

Turecko se zmítá v chaosu a vyhlíží velký sobotní protest proti zatčení a uvěznění jednoho z lídrů opozice a starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. Demonstranti ovšem nejsou v boji už zdaleka sami – jejich řady rozšířili například Jigsaw, Hulk či Pikaču. Řada protestujících se totiž střetává s policií v různorodých maskách, aby neodhalili svou identitu a neskončili s rukama v poutech. Turecké úřady podle nejnovějších informací totiž zadržely téměř dva tisíce lidí, kteří se postavili prezidentovi Recepovi Tayyipu Erdoganovi.

Bouřlivý Istanbul očima Čecha: Zátarasy, ozbrojená policie, ramadán a pomalý internet

Vyhrocené demonstrace po celém Turecku pokračují – stejně jako střety mezi policií a lidmi, kteří se bouří proti zatčení a uvěznění jednoho z lídrů opozice a starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. U významných památek přibývají zátarasy a v ulicích hlídkuje ozbrojená policie, turisté by ovšem měli být stále v bezpečí, popsal redakci CNN Prima NEWS český programátor Patrik Dvořáček, který se zrovna nachází v Turecku. Jak očima Čecha probíhají bouřlivé protesty a jak se město změnilo ve světle vypjaté politické situace v zemi?

Antisemitské násilí v Amsterdamu odsoudil Fiala i Lipavský. Mezi zatčenými jsou i nezletilí

Násilnosti v ulicích Amsterdamu odsoudily evropské politické špičky, mezi nimi i český premiér Petr Fiala (ODS) nebo ministr zahraničí Jan Lipavský. Představitelé států se shodují na jednom – pro útoky motivované antisemitismem není v Evropě místo. Policisté potvrdili, že ze 62 zadržených násilníků, mezi nimiž měli být i nezletilí, je stále deset ve vazbě.

Pogrom v Amsterdamu: Agresoři kontrolovali izraelským fanouškům pasy, pohřešovali se lidé

Aktualizováno

Amsterdamské ulice zaplavily po fotbalovém utkání mezi Maccabi Tel Aviv a domácím celkem Ajax protiizraelské násilnosti. Na záběrech ze sociálních sítí je vidět, jak agresoři mlátí izraelské fanoušky, kopou do nich a pokřikují nenávistná hesla. Někteří na ně házeli pyrotechniku. Násilníci volali slova o svobodné Palestině a pomstě za děti v Gaze. Některým fanouškům dokonce kontrolovali pasy, média psala dříve o pohřešovaných. Informovaly o tom weby Bild a The Jerusalem Post.

Za nepokoje v Anglii mohli jen násilníci, Ukrajinci bojují i za Evropu, říká britský ministr

Nepokoje a rabování v Anglii během letních měsíců měli na svědomí jen násilníci, se kterými se tvrdě vypořádají policisté a justice. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl britský ministr pro Evropu Stephen Doughty. Kromě toho popsal, jak hodlá Londýn přistoupit k nelegální migraci, a rovněž vyjádřil přetrvávající podporu Ukrajině, která podle jeho slov bojuje i za zbytek Evropy. Doughty také ocenil českou pomoc Kyjevu a zmínil, zda se Praha v brzké době dočká návštěvy jiných britských politiků či britského krále Karla III.

Muskova slova o občanské válce rozlítila britskou vládu. Úřady se chystají na další nepokoje

O záběrech demonstrantů ve Velké Británii, kteří odpalují pyrotechniku na policisty, má majitel Tesly a americký miliardář Elon Musk jasno – občanská válka je nevyhnutelná. Vláda země, která čelí násilným nepokojům, označila takové prohlášení za neospravedlnitelné. Britská policie se v noci na úterý opět bránila útokům protestujících.

Masakr v Keni kvůli vyšším daním: Armáda střílela do davu, zemřelo 30 lidí. Hořel i parlament

Při úterních protivládních protestech v Keni bylo zabito nejméně 30 lidí. Podle agentury AFP to uvedla nevládní organizace Human Rights Watch (HRW). Protesty spustila daňová reforma, keňská vláda proti demonstrantům nasadila armádu. HRW uvádí, že k číslu dospěla na základě výpovědí očitých svědků, veřejně dostupných informací a záznamů z nemocnic a márnic.