
Vondra: USA mají páky na Rusko, měly by přitvrdit. Dostálové vadí okopávání kotníků
Jihokorejský ústavní soud v pátek odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva. Informují o tom tiskové agentury. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Sám Jun se národu omluvil a vyjádřil poděkování za podporu. V zemi se nyní do dvou měsíců uskuteční nové prezidentské volby.
Turecko se zmítá v chaosu a vyhlíží velký sobotní protest proti zatčení a uvěznění jednoho z lídrů opozice a starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. Demonstranti ovšem nejsou v boji už zdaleka sami – jejich řady rozšířili například Jigsaw, Hulk či Pikaču. Řada protestujících se totiž střetává s policií v různorodých maskách, aby neodhalili svou identitu a neskončili s rukama v poutech. Turecké úřady podle nejnovějších informací totiž zadržely téměř dva tisíce lidí, kteří se postavili prezidentovi Recepovi Tayyipu Erdoganovi.
Vyhrocené demonstrace po celém Turecku pokračují – stejně jako střety mezi policií a lidmi, kteří se bouří proti zatčení a uvěznění jednoho z lídrů opozice a starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. U významných památek přibývají zátarasy a v ulicích hlídkuje ozbrojená policie, turisté by ovšem měli být stále v bezpečí, popsal redakci CNN Prima NEWS český programátor Patrik Dvořáček, který se zrovna nachází v Turecku. Jak očima Čecha probíhají bouřlivé protesty a jak se město změnilo ve světle vypjaté politické situace v zemi?
Násilnosti v ulicích Amsterdamu odsoudily evropské politické špičky, mezi nimi i český premiér Petr Fiala (ODS) nebo ministr zahraničí Jan Lipavský. Představitelé států se shodují na jednom – pro útoky motivované antisemitismem není v Evropě místo. Policisté potvrdili, že ze 62 zadržených násilníků, mezi nimiž měli být i nezletilí, je stále deset ve vazbě.
Amsterdamské ulice zaplavily po fotbalovém utkání mezi Maccabi Tel Aviv a domácím celkem Ajax protiizraelské násilnosti. Na záběrech ze sociálních sítí je vidět, jak agresoři mlátí izraelské fanoušky, kopou do nich a pokřikují nenávistná hesla. Někteří na ně házeli pyrotechniku. Násilníci volali slova o svobodné Palestině a pomstě za děti v Gaze. Některým fanouškům dokonce kontrolovali pasy, média psala dříve o pohřešovaných. Informovaly o tom weby Bild a The Jerusalem Post.
Svět má za sebou americkou volební noc. Dosud není jasné, zda zasedne v Bílém domě Donald Trump nebo Kamala Harrisová, ovšem podle projekcí zatím vede republikánský kandidát. Co se objevilo ve středu ráno na titulních stránkách světových novin?
Nepokoje a rabování v Anglii během letních měsíců měli na svědomí jen násilníci, se kterými se tvrdě vypořádají policisté a justice. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl britský ministr pro Evropu Stephen Doughty. Kromě toho popsal, jak hodlá Londýn přistoupit k nelegální migraci, a rovněž vyjádřil přetrvávající podporu Ukrajině, která podle jeho slov bojuje i za zbytek Evropy. Doughty také ocenil českou pomoc Kyjevu a zmínil, zda se Praha v brzké době dočká návštěvy jiných britských politiků či britského krále Karla III.
O záběrech demonstrantů ve Velké Británii, kteří odpalují pyrotechniku na policisty, má majitel Tesly a americký miliardář Elon Musk jasno – občanská válka je nevyhnutelná. Vláda země, která čelí násilným nepokojům, označila takové prohlášení za neospravedlnitelné. Britská policie se v noci na úterý opět bránila útokům protestujících.
„Zúčtujeme s těmi, kdo se účastnili protiimigrantských násilností, i s buřiči na internetu,“ vzkazují britské úřady všem, kdo se minulý týden podíleli na vlně výtržností. Ta v neděli vyvrcholila útokem na hotely ubytovávající žadatele o azyl. Zastavit agresi má zvláštní policejní jednotka.
Oslavy vítězné levicové koalice Nová lidová fronta se v některých ulicích Paříže zvrhly v otevřený střet s policejními těžkooděnci, uvedla agentura Reuters. Komentátorka Czech News Center Lenka Zlámalová ve vysílání CNN Prima NEWS uvedla, že prezident Emmanuel Macron vsadil na vítězství levice jako na menší zlo.
Při úterních protivládních protestech v Keni bylo zabito nejméně 30 lidí. Podle agentury AFP to uvedla nevládní organizace Human Rights Watch (HRW). Protesty spustila daňová reforma, keňská vláda proti demonstrantům nasadila armádu. HRW uvádí, že k číslu dospěla na základě výpovědí očitých svědků, veřejně dostupných informací a záznamů z nemocnic a márnic.
Ekvádorem otřásla další vzpoura vězňů. Zemřeli při ní nejméně tři z nich, dalších šest utrpělo zranění, informuje Voice of America. Jedná se o několikátý incident od začátku tohoto roku, kdy v zemi začal platit výjimečný stav po útěku známého gangstera.