reklama

V USA obžalovali pár, který mířil na demonstranty zbraněmi, protože se jich bál

V USA obžalovali manželskou dvojici, která v červnu mířila před svým domem ve městě St. Louis ve státě Missouri na účastníky demonstrace proti rasismu, z nezákonného použití zbraně. V úterý o tom informovala agentura AP. Obžalovaní tvrdí, že měli strach a chtěli bránit svůj majetek i životy.

reklama

„Je nezákonné mávat zbraněmi výhružným způsobem před účastníky nenásilné demonstrace,“ uvedla prokurátorka Kimberly Gardnerová a dodala, že „tento typ chování je ve městě St. Louis nepřijatelný“. Úřady podle ní musí chránit právo na pokojný protest. „Jakákoli snaha ho omezit zastrašováním nebude tolerována,“ uvedla Gardnerová.

K tématu

Manželům Marku a Patricii McCloskeyovým hrozí až čtyři roky vězení. Prokurátorka Gardnerová podle agentury AP ale nechce, aby dvojice putovala do vězení. V případě, že budou McCloskeyovi usvědčeni, by podle ní měli dostat alternativní trest, například obecně prospěšné práce.

Manželé: Bránili jsme své životy

Incident ze St. Louis vyvolal v USA značnou pozornost. Video, které zachycuje dvojici právníků McCloskeyových se zbraněmi, na Twitteru sdílel i americký prezident Donald Trump.

Manželé na záběrech stojí před svým domem a míří zbraněmi na účastníky demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě. Ulice, kterou demonstranti procházeli, je podle agentury AFP soukromá. Protestující chtěli ulicí projít k domu demokratické starostky St. Louis Lydy Krewsonové, kterou hodlali vyzvat k rezignaci.

K tématu

McCloskeyovi uvedli, že je přítomnost protestujících před jejich domem vyděsila. „Měl jsem strach, že nás za několik vteřin zavraždí, že spálí náš dům, zabijí naše domácí mazlíčky. Byli jsme sami před zuřivým davem,“ řekl na svou obhajobu Mark McCloskey jedné z místních televizních stanic.

K tématu

Proti vyšetřování McCloskeyových se postavila řada republikánských politiků včetně prezidenta Trumpa či guvernéra státu Missouri Mikea Parsona. Ten už prohlásil, že dvojici v případě odsouzení udělí milost.

Demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě vypukly ve Spojených státech po květnové smrti černocha George Floyda, který zemřel v Minneapolisu při zatýkání bělošským policistou.

Další hlavní zprávy

reklama
Druhý nejvyšší večerní nárůst nakažených od začátku pandemie. Obětí přibývá sto za den
Opozice: Čekat na nového ministra do úterý je nezodpovědné. Vláda musí jednat
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Pokud Zeman neodvolá Prymulu, Hamáček hrozí odchodem z vlády. Je to neomluvitelné
Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát
Probošt kapituly: Prymula neměl kam projít, jako restaurace slouží celý objekt
Restaurace, kde měli jednat Prymula s Faltýnkem, neotevřela. Prohlédněte si interiér
Další články
reklama
reklama