reklama

Německo zvažuje dát Česku červenou. Za úterý se očekává největší přírůstek

Za úterý v Česku přibylo zatím 656 potvrzených případů COVID-19, tedy více než většinou za celý den. Nárůst k 18:00 zatím nikdy nebyl tak vysoký. Česká republika má stále nejrychlejší nárůst ze všech zemí ve středu Evropy. Německo by proto ve středu mělo rozhodnout, zda Česko přeřadí na svůj červený seznam. Zneklidňuje to turisty, kteří se za hranice chystají, ale také pendlery, kteří denně k západním sousedům míří za prací.

reklama

Zavřené hranice s Německem už byly na jaře během první vlny koronavirové nákazy, restrikce hrozí i v současné době. Česko má z okolních zemí největší počet aktivních případů na 100 tisíc obyvatel a nákaza se šíří rychleji než v sousedním státě.

K tématu

Uzavření hranic se obávají jak pendleři, tak turisté. „Asi bychom to řešili tím, že bychom zůstali v Německu,“ popsal jeden z pendlerů. „Byl by to velký problém. Jezdíme do Čech na dovolenou. Chtěli jsme jet do Česka už v dubnu, ale všechno to bylo zavřené,“ posteskla si zase německá turistka.

Nemělo by se jednat o úplné zavření hranic

Podle českého ministerstva zahraničí by ale opatření z německé strany neměla být tak striktní, jako bylo úplné uzavření hranic. „S Německem jsme si vyjasňovali, jak bude vypadat zítřejší rozhodování německého grémia o tom, jestli bude Praha, případně další regiony Česka, zařazeny mezi rizikové oblasti. Německo se v žádném případě nechystá na znovuzavedení hraničních kontrol,“ uvedl v úterý Martin Smolek, náměstek ministra zahraničních věcí.

Německo prý znepokojuje především tempo, jakým se nákaza šíří v Praze. Na druhou stranu vítá omezení otevírací doby nočních podniků, které v Praze vejde v platnost už ve středu. „To byla věc, na kterou Německo už zhruba dva týdny poukazovalo. My jsme v tom byli benevolentnější než německý aktuální režim. Mladí Němci jezdí do Prahy zejména užívat si nočního života a Němci v tom viděli velké riziko,“ dodal Smolek.

K tématu

O tom, zda Německo zavede vůči Česku nebo jen Praze nějaké restrikce, případně jaké, rozhodnou německá ministerstva zahraničí, zdravotnictví a vnitra ve středu.

Za úterý zřejmě znovu padne rekord

V úterý v Česku stoupl počet případů zatím o 656, což je více než většinou za celý den. Aktuálně nemocných je 8 789 lidí, z toho 234 hospitalizovaných. Ve vážném stavu je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 62 pacientů s COVID-19, nejvíc od 29. dubna.

Dosud rekordní průběžný údaj o počtu nakažených osob v daný den pochází z pátku 4. září, kdy se do 18:00 prokázala infekce o 492 lidí. Za celý pátek pak byla infekce odhalena u rekordních 796 osob. Průběžné údaje za úterý tak naznačují, že celkový počet bude tentokrát ještě vyšší.

Od začátku epidemie se v Česku novým koronavirem prokazatelně infikovalo 29 368 lidí. Přibližně sedm z deseti už se uzdravilo, nemoc u nich měla většinou mírný průběh.

V pondělí přibylo 563 potvrzených případů COVID-19. Denní nárůst tak pošesté od začátku epidemie překonal pětistovku.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama