reklama

V zimě, špíně a bez jídla. V domově důchodců na Slovensku musela zasahovat policie

V domově důchodců v obci Hronovice v okrese Levice na Slovensku musela minulou středu zasahovat policie. Obyvatelé obce ji totiž informovali, že klienti domova důchodců se málokdy dostanou ven ze zařízení a v obci žebrají o jídlo. Oznámila to slovenská policie na svém Facebooku.

reklama

V zařízení policisté našli deset lidí, z toho sedm mužů a tři ženy. Klienti byli ve věku 46 až 70 let s různými nemocemi, jeden dokonce imobilní. „Vnitřní teplota v místnostech se pohybovala od 8,4 do 18,4 °C. Byl v nich nepořádek, zápach, hmyz, zvířecí exkrementy, plísně na stěnách a stropech,“ napsala v neděli slovenská policie na sociální síti.

„Umístěné osoby neměly zajištěný dostatek jídla, hygienu ani čisté oblečení. Některé z nich trpěly různými kožními nemocemi a byly také nevhodně léčeny,“ dodala policie. Policisty zarazilo, že vchodové dveře měly kliku jen zvenku, zevnitř byl jen takzvaný „míč“.

Za pobyt v zařízení klienti platili 65 euro (1 700 korun). Pětapadesátileté majitelce prý ale museli odevzdávat celý svůj důchod. „Byla obviněna z trestného činu týrání blízké a svěřené osoby. Stíhána bude ve vazbě,“ napsala policie. Ženě tak hrozí sedm až 15 let vězení.

Majitelka domova důchodců, který byl vedený jako soukromý rodinný dům, podle slovenské televize Markíza policii řekla, že po smrti manžela před třemi lety přestala situaci zvládat a začala nadměrně pít. Kuchařky televizi také sdělily, že na 10 litrů vody používaly jeden sáček čaje. Klienti zařízení měli dostávat poslední jídlo v 16:00. Obyvatelé domova důchodců policie dočasně převezla do místní psychiatrické nemocnice. Následně budou umístěni do jiných zařízení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama