reklama

V zimě, špíně a bez jídla. V domově důchodců na Slovensku musela zasahovat policie

V domově důchodců v obci Hronovice v okrese Levice na Slovensku musela minulou středu zasahovat policie. Obyvatelé obce ji totiž informovali, že klienti domova důchodců se málokdy dostanou ven ze zařízení a v obci žebrají o jídlo. Oznámila to slovenská policie na svém Facebooku.

reklama

V zařízení policisté našli deset lidí, z toho sedm mužů a tři ženy. Klienti byli ve věku 46 až 70 let s různými nemocemi, jeden dokonce imobilní. „Vnitřní teplota v místnostech se pohybovala od 8,4 do 18,4 °C. Byl v nich nepořádek, zápach, hmyz, zvířecí exkrementy, plísně na stěnách a stropech,“ napsala v neděli slovenská policie na sociální síti.

„Umístěné osoby neměly zajištěný dostatek jídla, hygienu ani čisté oblečení. Některé z nich trpěly různými kožními nemocemi a byly také nevhodně léčeny,“ dodala policie. Policisty zarazilo, že vchodové dveře měly kliku jen zvenku, zevnitř byl jen takzvaný „míč“.

Za pobyt v zařízení klienti platili 65 euro (1 700 korun). Pětapadesátileté majitelce prý ale museli odevzdávat celý svůj důchod. „Byla obviněna z trestného činu týrání blízké a svěřené osoby. Stíhána bude ve vazbě,“ napsala policie. Ženě tak hrozí sedm až 15 let vězení.

Majitelka domova důchodců, který byl vedený jako soukromý rodinný dům, podle slovenské televize Markíza policii řekla, že po smrti manžela před třemi lety přestala situaci zvládat a začala nadměrně pít. Kuchařky televizi také sdělily, že na 10 litrů vody používaly jeden sáček čaje. Klienti zařízení měli dostávat poslední jídlo v 16:00. Obyvatelé domova důchodců policie dočasně převezla do místní psychiatrické nemocnice. Následně budou umístěni do jiných zařízení.

K tématu

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Požáry

V Nymburku hořela budova bývalé výtopny. Kvůli požáru nejezdí vlaky

V Nymburku hořela budova bývalé výtopny. Kvůli požáru nejezdí vlaky

  • Aktualizováno

V Nymburku ve středu večer hořela budova bývalé výtopny, provoz na železnici je zastaven. Hasiči vyhlásili druhý poplachový stupeň ze čtyř možných. Nikdo není zraněný. Požár dostali ve 21 hodin pod kontrolu, informoval mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Provoz vlaků by se měl obnovit kolem 22. hodiny.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Někdo tady lže. O rošádě věděl Zaorálek měsíc, tvrdí Hamáček. Šéf kultury to popírá
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Nárok na peníze od státu ztratily tisíce lidí. O ošetřovné přišli hasiči i policisté
Další články
reklama
reklama