reklama

V zimě, špíně a bez jídla. V domově důchodců na Slovensku musela zasahovat policie

V domově důchodců v obci Hronovice v okrese Levice na Slovensku musela minulou středu zasahovat policie. Obyvatelé obce ji totiž informovali, že klienti domova důchodců se málokdy dostanou ven ze zařízení a v obci žebrají o jídlo. Oznámila to slovenská policie na svém Facebooku.

reklama

V zařízení policisté našli deset lidí, z toho sedm mužů a tři ženy. Klienti byli ve věku 46 až 70 let s různými nemocemi, jeden dokonce imobilní. „Vnitřní teplota v místnostech se pohybovala od 8,4 do 18,4 °C. Byl v nich nepořádek, zápach, hmyz, zvířecí exkrementy, plísně na stěnách a stropech,“ napsala v neděli slovenská policie na sociální síti.

„Umístěné osoby neměly zajištěný dostatek jídla, hygienu ani čisté oblečení. Některé z nich trpěly různými kožními nemocemi a byly také nevhodně léčeny,“ dodala policie. Policisty zarazilo, že vchodové dveře měly kliku jen zvenku, zevnitř byl jen takzvaný „míč“.

Za pobyt v zařízení klienti platili 65 euro (1 700 korun). Pětapadesátileté majitelce prý ale museli odevzdávat celý svůj důchod. „Byla obviněna z trestného činu týrání blízké a svěřené osoby. Stíhána bude ve vazbě,“ napsala policie. Ženě tak hrozí sedm až 15 let vězení.

Majitelka domova důchodců, který byl vedený jako soukromý rodinný dům, podle slovenské televize Markíza policii řekla, že po smrti manžela před třemi lety přestala situaci zvládat a začala nadměrně pít. Kuchařky televizi také sdělily, že na 10 litrů vody používaly jeden sáček čaje. Klienti zařízení měli dostávat poslední jídlo v 16:00. Obyvatelé domova důchodců policie dočasně převezla do místní psychiatrické nemocnice. Následně budou umístěni do jiných zařízení.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, teď už to vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS herečka Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal doživotí
Řídili jsme nejzábavnější „traktor“ současnosti – CFMOTO Gladiator Z1000 Sport
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama