reklama

Použít šestou dávku z ampule vakcíny je správné, zdůrazňuje vakcinolog Petráš

Je to správné, tvrdí vakcinolog Marek Petráš o použití šesté dávky z ampule očkovací látky proti koronaviru od společností Pfizer a BioNTech. V Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS mimo jiné uvedl, že pro uvolnění opatření proti koronaviru bude potřeba proočkovat dvacet až třicet procent populace.

reklama

„Přiznám se, že jsem původně myslel, že je tam jednodávková rezerva, ale ukázalo se, že je dvoudávková. Takže dávku navíc je možné použít,“ vysvětlil Petráš. Je tak stejného názoru jako ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který již dříve řekl, že pokud nedojde k promíchání vakcín, je možné šestou dávku použít.

K tématu

Použití šesté dávky schválilo v úterý právě ministerstvo zdravotnictví. Ještě před tím lobboval za možnost čerpat z ampule šest dávek u Evropské unie a lékové agentury premiér Andrej Babiš (ANO). Například němečtí vědci ale používání šesti dávek nedoporučují. Více vakcíny v jedné ampuli přitom není omyl, výrobci chtěli zabránit poddávkování.

Petráš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS také upřesnil, kdy by podle něj mělo dojít k uvolňování restrikcí. „Opatření by se mohla zmírňovat při 20 až 30 procentech proočkovanosti obyvatelstva. Pro zastavení pandemie je podle modelů potřeba 50 až 70 procent,“ zdůraznil.

Očkovaní lidé musejí zhruba po dvaceti dnech postoupit ještě aplikaci druhé dávky. Už během té první se ale vytvoří imunita. První dávka zaručuje jistou ochranu, ale ne u všech, přibližně jen u padesáti procent lidí. Kompletní ochrana nastává sedm dnů po druhém dodání dávky,“ vysvětlil Petráš.

Účinnost vakcíny se prý pohybuje kolem 95 procent. „Studie zatím neprokázaly, jak dlouho ochrana trvá. Měla by být dvouměsíční, ale já předpokládám, že by to mohlo být až šest měsíců. Vůči závažnému průběhu nemoci je očkování takřka stoprocentní. Můžeme předpokládat, že bude velmi málo jedinců, kteří by po očkování mohli mít těžký průběh nákazy covidem,“ dodal Petráš.

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

V pondělí se do škol konečně po dlouhé pauze opět vrací vybraní žáci. Zatím ale jen ti z prvního stupně a navíc se budou pravidelně po týdnech střídat. Všechny děti musí ale před vstupem do školy povinně absolvovat antigenní nebo PCR test –⁠ podle toho, jaké škola má. A to dvakrát týdně. Co se stane, pokud bude dítě pozitivní? A kdy musí do karantény celá třída? Sepsali jsme přehledně vaše nejčastější otázky a přinášíme na ně odpovědi.

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?
Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama