reklama

Použít šestou dávku z ampule vakcíny je správné, zdůrazňuje vakcinolog Petráš

Je to správné, tvrdí vakcinolog Marek Petráš o použití šesté dávky z ampule očkovací látky proti koronaviru od společností Pfizer a BioNTech. V Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS mimo jiné uvedl, že pro uvolnění opatření proti koronaviru bude potřeba proočkovat dvacet až třicet procent populace.

reklama

„Přiznám se, že jsem původně myslel, že je tam jednodávková rezerva, ale ukázalo se, že je dvoudávková. Takže dávku navíc je možné použít,“ vysvětlil Petráš. Je tak stejného názoru jako ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který již dříve řekl, že pokud nedojde k promíchání vakcín, je možné šestou dávku použít.

Použití šesté dávky schválilo v úterý právě ministerstvo zdravotnictví. Ještě před tím lobboval za možnost čerpat z ampule šest dávek u Evropské unie a lékové agentury premiér Andrej Babiš (ANO). Například němečtí vědci ale používání šesti dávek nedoporučují. Více vakcíny v jedné ampuli přitom není omyl, výrobci chtěli zabránit poddávkování.

Petráš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS také upřesnil, kdy by podle něj mělo dojít k uvolňování restrikcí. „Opatření by se mohla zmírňovat při 20 až 30 procentech proočkovanosti obyvatelstva. Pro zastavení pandemie je podle modelů potřeba 50 až 70 procent,“ zdůraznil.

Očkovaní lidé musejí zhruba po dvaceti dnech postoupit ještě aplikaci druhé dávky. Už během té první se ale vytvoří imunita. První dávka zaručuje jistou ochranu, ale ne u všech, přibližně jen u padesáti procent lidí. Kompletní ochrana nastává sedm dnů po druhém dodání dávky,“ vysvětlil Petráš.

Účinnost vakcíny se prý pohybuje kolem 95 procent. „Studie zatím neprokázaly, jak dlouho ochrana trvá. Měla by být dvouměsíční, ale já předpokládám, že by to mohlo být až šest měsíců. Vůči závažnému průběhu nemoci je očkování takřka stoprocentní. Můžeme předpokládat, že bude velmi málo jedinců, kteří by po očkování mohli mít těžký průběh nákazy covidem,“ dodal Petráš.

Tagy:
V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají
USA

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Tenistky Krejčíková a Vondroušová postupují ve dvouhře

Olympijské hry v Tokiu pokračují po pátečním slavnostním ceremoniálu svým druhým dnem. Tenistka Barbora Krejčíková po zranění své soupeřky postupuje dál ve dvouhře, vítězství nakonec urvala i Markéta Vondroušová. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, kdy po většinu závodu jel ve vedoucí skupině. Nakonec ovšem neuspěl. První zlatou medaili v Tokiu bere Čína. Získala ji pro ni střelkyně Jang Čchien.

Pláč Nausch Slukové. Když Tokio nevyjde, chci o to víc na další olympiádu, říkala loni

Jen těžko si lze představit, co v těchto dnech doopravdy prožívá beachvolejbalistka Barbora Hermannová a zejména její parťačka Markéta Nausch Sluková. Na poslední chvíli přišly o olympijské hry, které vlastně byly jediným důvodem, proč spolu ještě hrály. Ne že by si lezly na nervy, ovšem plán byl jasný. Tokio a pak v případě Nausch Slukové založení rodiny.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

reklama