reklama

Použít šestou dávku z ampule vakcíny je správné, zdůrazňuje vakcinolog Petráš

Je to správné, tvrdí vakcinolog Marek Petráš o použití šesté dávky z ampule očkovací látky proti koronaviru od společností Pfizer a BioNTech. V Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS mimo jiné uvedl, že pro uvolnění opatření proti koronaviru bude potřeba proočkovat dvacet až třicet procent populace.

reklama

„Přiznám se, že jsem původně myslel, že je tam jednodávková rezerva, ale ukázalo se, že je dvoudávková. Takže dávku navíc je možné použít,“ vysvětlil Petráš. Je tak stejného názoru jako ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který již dříve řekl, že pokud nedojde k promíchání vakcín, je možné šestou dávku použít.

K tématu

Použití šesté dávky schválilo v úterý právě ministerstvo zdravotnictví. Ještě před tím lobboval za možnost čerpat z ampule šest dávek u Evropské unie a lékové agentury premiér Andrej Babiš (ANO). Například němečtí vědci ale používání šesti dávek nedoporučují. Více vakcíny v jedné ampuli přitom není omyl, výrobci chtěli zabránit poddávkování.

Petráš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS také upřesnil, kdy by podle něj mělo dojít k uvolňování restrikcí. „Opatření by se mohla zmírňovat při 20 až 30 procentech proočkovanosti obyvatelstva. Pro zastavení pandemie je podle modelů potřeba 50 až 70 procent,“ zdůraznil.

Očkovaní lidé musejí zhruba po dvaceti dnech postoupit ještě aplikaci druhé dávky. Už během té první se ale vytvoří imunita. První dávka zaručuje jistou ochranu, ale ne u všech, přibližně jen u padesáti procent lidí. Kompletní ochrana nastává sedm dnů po druhém dodání dávky,“ vysvětlil Petráš.

Účinnost vakcíny se prý pohybuje kolem 95 procent. „Studie zatím neprokázaly, jak dlouho ochrana trvá. Měla by být dvouměsíční, ale já předpokládám, že by to mohlo být až šest měsíců. Vůči závažnému průběhu nemoci je očkování takřka stoprocentní. Můžeme předpokládat, že bude velmi málo jedinců, kteří by po očkování mohli mít těžký průběh nákazy covidem,“ dodal Petráš.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama