Válek v boji s covidem sází na odpovědnost občanů. Naivní přístup, reaguje expert

Válek důvěřuje lidem. Co na to odborníci?

Nový ministr – nové přístupy. Šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek podle svých dřívějších slov nechce nařizovat přísná opatření. Ve středu nicméně některá potvrdil. Například že lidé bez očkování nebo prodělané nemoci dál nesmějí do restaurací. Na druhou stranu chce, aby lidé byli zodpovědní, a apeluje, abychom nepořádali v soukromí bujaré akce a nesetkávali se ve velkém počtu.

„Demokracie je o odpovědnosti. Máme advent, blíží se Vánoce. Zkusme omezit všechny aktivity, všechny večírky,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na brífinku po středečním jednání vlády.

Toto je strategie nového ministra zdravotnictví v boji proti pandemii koronaviru. Bude ale fungovat? „Jelikož epidemie trvá poměrně dlouho a lidé jsou už vyčerpáni, tak v téhle chvíli zkoušet takové apely je poměrně naivní a fungovat to nemůže,“ řekl člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace René Levínský.

Psycholog Karel Humhal si ale myslí, že lidé budou ve většině zodpovědní a opatření budou dodržovat. „Každý z nás měl, má a bude mít zodpovědnost. Tu zodpovědnost, kterou máme, nám nikdo odnášet, brát nebo naopak dávat nemůže,“ popsal Humhal.

Ukáže se, jaký lid je

Vakcinolog Jiří Beran Válkův přístup vítá. Podle něj se lidé musí naučit nést svoji osobní odpovědnost a dodržovat 4R – roušky, ruce, rozestupy a rozum. „Plně souhlasím s tím, co prosazuje pan ministr Válek. Musíme se s virem SARS-COV- 2 naučit žít. A to jedině tím, že přestaneme zavírat společnost,“ řekl Beran.

„Myslím si, že je to správný názor, že lidi by měli být zodpovědní nejen v nouzovém stavu, ale i mimo něj,“ uvedl jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. Myslí to dobře. „Teď se ukáže, jaký ten lid je,“ řekla další dotazovaná.

Tagy: