reklama

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí ozdobí smrk z Jizerek. Rozsvítit by se mohl v sobotu

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze ozdobí smrk z Jizerských hor. Strom, který bude po úpravě měřit 21,5 metru, vyrostl na soukromé zahradě v Dolní Černé Studnici na Jablonecku ve špatně přístupném místě. Jeho nedělnímu kácení tak předcházela náročná několikadenní příprava, při které musela dodavatelská firma rozebrat některé okolní ploty a vybudovat provizorní zpevněnou cestu, aby se rozměrný tahač ke stromu vůbec dostal.

reklama

Dvacet metrů vysoký smrk z Dolní Černé Studnice na Jablonecku ozdobí už příští neděli  Staroměstské náměstí. V neděli ho na zahradě Evy Kozderkové uřízl dřevorubec Jiří Vorlíček, mistr republiky v práci s motorovou pilou. „Máme ten strom moc rádi, ale v poslední době už jsme z něj měli strach. Navíc začíná narušovat svými kořeny silnici kolem našeho domu, takže jsme už řešili, jak ho pokácet. Na jaře jsme slyšeli výzvu v rádiu, že se hledá strom pro Prahu, tak jsme to zkusili a oni ho opravdu vybrali,“ usmívala se majitelka domu, která se na Dolní Černou Studnici přestěhovala před více než 20 lety z blízkého Jablonce nad Nisou.

Krásný, zdravý, jasný favorit

„Mám radost, že ještě poslouží, navíc ho uříznou vcelku. Kdybychom ho káceli my a museli ho rozřezat na kusy, to by mě asi bolelo víc,“ loučila se v rohu zahrady se smrkem majitelka domu. Podle organizátorů vánočních trhů na Staroměstském náměstí strom bude užitečný i po skončení trhů, na větvích si pochutnají sloni v pražské zoo, z kmene bude vyroben nábytek pro domovy seniorů.

Praha svůj vánoční strom nakonec vybírala z 35 smrků, které postoupily do finálního kola „soutěže“. Ten z Jablonecka nakonec zaujal svým pravidelným tvarem a výjimečnou košatostí. „Od začátku to byl jasný favorit, je krásně rovný, zdravý, má husté větve, prozradil Petr Hozák, který měl výběr na starosti.

Strom teď putuje do deponie nedaleko Prahy, na Staroměstské náměstí ho přivezou v noci z pondělí na úterý. Slavnostně rozsvítit by se měl příští sobotu v 17 hodin. Jisté to ale ještě není. „Definitivní rozhodnutí, kdy se strom rozsvítí a za jakých podmínek, ještě nepadlo,“ uvedl Martin Drozd z  Technologií hlavního města Prahy. Podle něj bude záležet na aktuálních protikoronavirových opatřeních.

Tagy:
kácení stromů Vánoce smrk Jizerské hory Jablonecko Staroměstské náměstí vánoční strom vánoční trhy Dolní Černá Studnice

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama