smrk

Výpis příspěvků ke štítku „smrk“

Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom. Letos bude šetřit energii

22. listopadu 2022 10:59

Na pražském Staroměstském náměstí od úterý stojí vánoční smrk. Pracovníci společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) jej v noci přivezli z obce Kytlice v Ústeckém kraji. Postavení zabralo několik hodin, v následujících dnech se bude zdobit. Tradiční strom je nedílnou součástí vánočních trhů, které letos na náměstí začnou v sobotu.

Vánoční stromky letos zdraží, zní z plantáží. Kolik si za tradici připlatíme?

24. října 2022 08:55

Nejkrásnější svátky roku se blíží a za pár dnů se na plantážích začnou řezat první stromky pro vánoční trh. I letos mu bude dominovat kavkazská jedle, která v posledních letech v prodejích postupně vytlačuje smrk i borovici. Zákazníci budou muset letos sáhnout hlouběji do kapsy, ani vánočním stromkům se totiž nevyhne zvýšení cen.

Tragický pád smrku na auto vyšetřuje policie. KRNAP donutila smrt tří lidí k akci

20. června 2022 11:09

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) nechá v pondělí v místě tragického pádu smrku na silnici do Malé Úpy pokácet stromy, které by mohly být rizikové. Smrk spadl v neděli odpoledne na auto, ve kterém zahynuli tři lidé, jeden člověk skončil v nemocnici. Okolnosti případu vyšetřuje policie, kmen zříceného stromu zajistila pro další zkoumání. Z dosavadního vyšetřování podle mluvčí policie Ivy Kormošové vyplývá, že se strom pravděpodobně zlomil a pak spadl přes silnici kvůli poryvu větru.

Vánoční stromky jako semeniště havěti. V teple se může hmyz probudit a zkazit vám svátky

22. prosince 2021 11:48

Vědci i veterináři vyzývají k obezřetnosti při výběru vánočního stromku. Ať už si lidé svůj smrk či jedli koupí na trhu nebo uříznou v lese, mohou si s ním domů přinést až 25 tisíc živočichů. Nejrůznější hmyz či roztoči, kteří se předčasně probudí ze zimního spánku, pak můžou trýznit celou rodinu včetně domácích mazlíčků.

Vánoční strom v centru Prahy je vyšší než loni. Slavnostně rozsvícen opět nebude

23. listopadu 2021 08:42

Pracovníci firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP) v noci na Staroměstském náměstí vztyčili vánoční strom, který do Prahy v neděli doputoval z Dolní Černé Studnice na Jablonecku. Firma strom nejprve převezla na náměstí z deponie, kde byl od neděle uskladněn, a po půlnoci jej začala vztyčovat. Hotovo bylo kolem 3:30 hodin ráno. Nyní budou pracovníci firmy do pátku asi 21,5 metru měřící smrk zdobit. Slavnostní rozsvícení se letos stejně jako loni kvůli covidové pandemii konat nebude.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí ozdobí smrk z Jizerek. Rozsvítit by se mohl v sobotu

21. listopadu 2021 13:08

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze ozdobí smrk z Jizerských hor. Strom, který bude po úpravě měřit 21,5 metru, vyrostl na soukromé zahradě v Dolní Černé Studnici na Jablonecku ve špatně přístupném místě. Jeho nedělnímu kácení tak předcházela náročná několikadenní příprava, při které musela dodavatelská firma rozebrat některé okolní ploty a vybudovat provizorní zpevněnou cestu, aby se rozměrný tahač ke stromu vůbec dostal.

Víte, co jsou korovnice, kde škodí a jak se proti nim bránit?

20. června 2021 10:10

Korovnice jsou mšice z čeledi korovnicovití (Adelgidae) –⁠ představují v našich podmínkách nejvýznamnější skupinu savého hmyzu vyskytujícího se na jehličnatých dřevinách. Svou přítomnost často prozrazují nápadnými a charakteristickými příznaky, jako jsou bílé chomáčky až povlaky vylučovaných voskových vláken, tvorba hálek či deformace jehličí a výhonů.