CNN Prima News varhany

varhany

Výpis příspěvků ke štítku „varhany“

Bolestivé loučení s 18letým Josefem, kterého měl zabít kamarád: Lidé se do kostela nevešli

13. prosince 2022 10:32

Byla to jedna z největších smutečních akcí, která se za poslední desetiletí v Bašce na Frýdecko-Místecku uskutečnila. Její obyvatelé se v pondělí odpoledne naposledy rozloučili s milovaným varhaníkem, osmnáctiletým Josefem. Toho 30. listopadu měl zavraždit v kostele jeho dvacetiletý kamarád Jaroslav. Místní lidé popsali, že šlo o jeden z největších pohřbů posledních let.

PRIMA ČESKO KVÍZ: Šikmá věž, autonomní vlaky i varhany ze Španělska

3. prosince 2022 14:51

Procestovali jste svět a už nevíte, kde hledat krásy přírody i dobrodružství? Nemusíte jezdit daleko. Česká kotlina skrývá tolik krásných míst a šikovných lidí, kteří je udržují, že by byl hřích nepoznat je blíže. Vydat se můžete do vyhlášených lokalit, jako je katedrála sv. Víta v Praze, která by se už brzy měla dočkat nových varhan ze španělského El Papiolu. Pokud máte rádi méně lidí ale podobnou architekturu, vyrazte do Kutné Hory. Tamní Chrám sv. Barbory navrhoval stejný autor. Nebo si v nejnovějším díle pořadu Prima Česko prohlédněte šikmou věž Kostela Nanebevzetí panny Marie v Ústí nad Labem. A pro technicky zaměřené diváky tu je Švestková dráha, na níž se testují autonomní vlaky.

Požár katedrály v Nantes: Shořely varhany nevyčíslitelné hodnoty. Zřejmě šlo o úmysl

18. července 2020 10:05
Aktualizováno

Katedrála svatého Petra a Pavla z 15. století ve francouzském Nantes je od rána v plamenech. Gotická stavba, která je od roku 1862 chráněnou historickou památkou, je sídlem nanteských biskupů. Podle Le Monde na místě zasahuje okolo 100 hasičů, příčina požáru, který už hasiči dostali pod kontrolu, prozatím není přesně známa. Vyšetřovatelé se ale kloní k tomu, že katedrálu někdo zapálil úmyslně.