reklama

Varianta omikron může být dar z nebes, myslí si Flegr. Zakázal by akce nad 15 lidí

Mutace koronaviru omikron by nám mohla pomoct ukončit epidemii této nákazy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Ten by si také přál, aby se zakázaly hromadné akce nad 15 lidí.

reklama

Nová mutace omikron již byla potvrzena i v České republice. Podle Flegra zatím není jasné, jak nebezpečně tato mutace nakažené postihuje. „Spojenci z jižní Afriky tvrdí, že mají podezřele hodně mladých lidí v nemocnicích. Jsou náznaky, že by částečně mohla prolomit ochranu vakcín. Rozhodně se nemůže podceňovat,“ má jasno evoluční biolog.

„Byl bych pro to, aby se zavřely hranice pro virus. Aby lidé, kteří přiletí na jakékoliv letiště, byli testováni tak jako tak, nejen z Jihoafrické republiky. Není to záležitost pouze této varianty. My se jí bojíme, ale možná nám pomůže tuto epidemii ukončit. Jsou náznaky, že by mohla mít nižší patogenitu a méně by ubližovala nakaženým, což by byl dar z nebes,“ sdělil Flegr.

Zákaz hromadných akcí

Evoluční biolog by zavedl celoplošné testování pro neočkované. „Bylo to na místě od začátku. Obešli bychom se bez lockdownů a možná i deseti tisíců mrtvých. Nevíme, kolik jí (varianty omikron) u nás je. Nárůst přes neděli bych spíše přičítal změnám počasí v posledních dnech, než že bychom ji tu masivně měli. Zaručeně ji tu ale máme. Plošné testy zavést co nejdříve, ale ne kvůli této variantě,“ vysvětlil Flegr.

„V tuto chvíli bych také zaručeně zakázal hromadné akce. Hromadná akce není nad 1 000 lidí, ale nad 15. Toto je obrovský hazard a znevážení práce a života našich lékařů a zdravotníků. Chováme se naprosto bezohledně. Nevím, jak dlouho toto dokážou snášet,“ varoval evoluční biolog.

Kvůli aktuální pandemické situaci byl vyhlášen nouzový stav a došlo k zákazu vánočních trhů. „V prvé řadě měla být uzavřena nákupní centra. Tím, že chceme brát v úvahu ekonomické důvody, ekonomiku ve skutečnosti huntujeme,“ pokračoval Flegr.

Počasí hraje covidu do karet

Lavinu nakažených, která se žene na nemocnice, mohou podle Flegra stávající opatření zbrzdit, ale prý jen velmi málo. „Zvolil se špatný přístup a nepříliš účinná opatření. Epidemie se spíše bude zrychlovat v důsledku počasí. Tento virus se jasně šíří mnohem lépe, když je zima a suchý vzduch. Změny teploty mu vlijí krev do žil,“ řekl evoluční biolog.

A jak se Flegr staví k úplnému lockdownu? „Je to prohra. To druhé nejhorší. Nejhorší je spontánní lockdown, kdy se lidé začnou bát vycházet. Dá se udělat tak, že jeho cíl, když se povede, výrazně sníží mobilitu a může zastavit vlnu epidemie. Ona se pak zase zvedne, když se lockdown povolí, ale je to nouzové řešení. Lockdowny jsou zbytečné a toho samého se dá dosáhnout o dva řády levnějším a masivním PCR testováním zaměstnanců a školách,“ míní Flegr.

Na sociálních sítích se objevují výzvy pro tzv. covidové párty, kde se virem máte nakazit a nemusíte se nechat očkovat. „Řada z nich bude mít klid už navěky. Toto nejsou spalničky. Zatím to není dětská nemoc. Z nenaočkovaných dvě procenta nakažených s velkou pravděpodobností zemře a 20 procent si odnese celoživotní následky a zkrátí jim to život. Není to legrace. Snažte se imunizovat jiným způsobem,“ vyzval evoluční biolog.

Během Vánoc by lidé měli být co nejopatrnější. „Držte se v co nejužším rodinném kruhu, i když jste očkovaní. V případě, že lidé byli očkováni déle, jak před půl rokem a je jim nad 50 let, jakoby skoro očkovaní nebyli a nákazu mohu šířit,“ upozornil Flegr.

Tagy:

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama