Varianta omikron může být dar z nebes, myslí si Flegr. Zakázal by akce nad 15 lidí

Jaroslav Flegr

Flegr o variantě covidu omikron

Mutace koronaviru omikron by nám mohla pomoct ukončit epidemii této nákazy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Ten by si také přál, aby se zakázaly hromadné akce nad 15 lidí.

Nová mutace omikron již byla potvrzena i v České republice. Podle Flegra zatím není jasné, jak nebezpečně tato mutace nakažené postihuje. „Spojenci z jižní Afriky tvrdí, že mají podezřele hodně mladých lidí v nemocnicích. Jsou náznaky, že by částečně mohla prolomit ochranu vakcín. Rozhodně se nemůže podceňovat,“ má jasno evoluční biolog.

„Byl bych pro to, aby se zavřely hranice pro virus. Aby lidé, kteří přiletí na jakékoliv letiště, byli testováni tak jako tak, nejen z Jihoafrické republiky. Není to záležitost pouze této varianty. My se jí bojíme, ale možná nám pomůže tuto epidemii ukončit. Jsou náznaky, že by mohla mít nižší patogenitu a méně by ubližovala nakaženým, což by byl dar z nebes,“ sdělil Flegr.

Zákaz hromadných akcí

Evoluční biolog by zavedl celoplošné testování pro neočkované. „Bylo to na místě od začátku. Obešli bychom se bez lockdownů a možná i deseti tisíců mrtvých. Nevíme, kolik jí (varianty omikron) u nás je. Nárůst přes neděli bych spíše přičítal změnám počasí v posledních dnech, než že bychom ji tu masivně měli. Zaručeně ji tu ale máme. Plošné testy zavést co nejdříve, ale ne kvůli této variantě,“ vysvětlil Flegr.

„V tuto chvíli bych také zaručeně zakázal hromadné akce. Hromadná akce není nad 1 000 lidí, ale nad 15. Toto je obrovský hazard a znevážení práce a života našich lékařů a zdravotníků. Chováme se naprosto bezohledně. Nevím, jak dlouho toto dokážou snášet,“ varoval evoluční biolog.

Kvůli aktuální pandemické situaci byl vyhlášen nouzový stav a došlo k zákazu vánočních trhů. „V prvé řadě měla být uzavřena nákupní centra. Tím, že chceme brát v úvahu ekonomické důvody, ekonomiku ve skutečnosti huntujeme,“ pokračoval Flegr.

Počasí hraje covidu do karet

Lavinu nakažených, která se žene na nemocnice, mohou podle Flegra stávající opatření zbrzdit, ale prý jen velmi málo. „Zvolil se špatný přístup a nepříliš účinná opatření. Epidemie se spíše bude zrychlovat v důsledku počasí. Tento virus se jasně šíří mnohem lépe, když je zima a suchý vzduch. Změny teploty mu vlijí krev do žil,“ řekl evoluční biolog.

A jak se Flegr staví k úplnému lockdownu? „Je to prohra. To druhé nejhorší. Nejhorší je spontánní lockdown, kdy se lidé začnou bát vycházet. Dá se udělat tak, že jeho cíl, když se povede, výrazně sníží mobilitu a může zastavit vlnu epidemie. Ona se pak zase zvedne, když se lockdown povolí, ale je to nouzové řešení. Lockdowny jsou zbytečné a toho samého se dá dosáhnout o dva řády levnějším a masivním PCR testováním zaměstnanců a školách,“ míní Flegr.

Na sociálních sítích se objevují výzvy pro tzv. covidové párty, kde se virem máte nakazit a nemusíte se nechat očkovat. „Řada z nich bude mít klid už navěky. Toto nejsou spalničky. Zatím to není dětská nemoc. Z nenaočkovaných dvě procenta nakažených s velkou pravděpodobností zemře a 20 procent si odnese celoživotní následky a zkrátí jim to život. Není to legrace. Snažte se imunizovat jiným způsobem,“ vyzval evoluční biolog.

Během Vánoc by lidé měli být co nejopatrnější. „Držte se v co nejužším rodinném kruhu, i když jste očkovaní. V případě, že lidé byli očkováni déle, jak před půl rokem a je jim nad 50 let, jakoby skoro očkovaní nebyli a nákazu mohu šířit,“ upozornil Flegr.

Tagy: