Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.
„Byla schválena vakcína pro děti od pěti do jedenácti let, do České republiky bude dodána 21. prosince,“ oznámil v Čau lidi premiér.
KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi
A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?
Podle něj budou pediatři očkovat děti od ledna 2022. „Nicméně fakultní a krajské nemocnice dostanou základní dodávku napřímo, takže pokud by chtěli rodiče očkovat své děti během svátků, mohou,“ zdůraznil Babiš.
Vysvětlil, že jde o vakcínu, která v chladničce vydrží až 2,5 měsíce. „Takže doufejme, že i pediatři se zapojí velice rychle,“ vyzval dětské lékaře.
Proti očkování dětí se vyslovil například miliardář Karel Janeček. Nedoporučuje ho ani epidemiolog Jiří Beran a v neděli proti tomu protestovaly v Praze na Letné tisíce demonstrantů. Mnoho odborníků ale vakcinaci dětí doporučuje, mezi nimi například epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, šéf ÚZIS Ladislav Dušek nebo mikrobiolog a autor petice za povinné očkování Peter Šebo.
Některé děti zemřou
„Když se ztratí holčička v lese, dva dny Česká republika řeší, jestli ji najdou, nebo nenajdou. A tady v jarní vlně dostalo PIMS 207 dětí, šest jich umřelo. Kolik z nich bude mít trvalé nebo přetrvávající potíže, to je otázka,“ upozornil na možné následky Šebo. V rizikové skupině jsou třeba obézní děti, případně ty s poruchou imunitního systému.
Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video
Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.
Doporučení pro schválení vakcíny dala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek. V Česku by se očkování mohlo týkat až 390 tisíc dětí ve věku pět až 11 let. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek na Twitteru napsal, že společnost dokončuje doporučení, jak u dětí postupovat. Přínosy vakcíny jsou podle výboru EMA zejména u dětí s doprovodnými onemocněními vedoucími k případnému vážnému průběhu nemoci COVID-19.
„Nejčastější nežádoucí účinky u dětí ve věku pět až 11 let jsou podobné jako u dospívajících a dospělých ve věku 12 a více let. Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Tyto účinky jsou obvykle mírné nebo středně závažné a zlepší se během několika dnů po očkování,“ uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Díky schválení vakcíny pro děti ve věku pět až 11 let bude potenciální maximální proočkovanost české populace až 90,9 procenta. V současné době by byla při kompletní proočkovanosti lidí nad 12 let maximálně 87,2 procenta.