reklama

Naočkovat, poté se bezpečně nakazit. Šebo radí, jak získat imunitu proti covidu

O nové variantě koronaviru víme málo, omikron je důvod k obavám, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS mikrobiolog Peter Šebo. I proto je podle něj důležité očkování proti covidu. Společně s proděláním nemoci může člověk získat ideální imunitu.

reklama

„O omikronu víme málo, je důvod k obavám. Pan profesor Šerý to vyjádřil pěkně, mutací je u něj hodně a je dobrý důvod se obávat, že účinnost protilátek po prodělání nemoci nebo očkování bude nižší,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS mikrobiolog Peter Šebo.

Neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý v televizi CNN Prima NEWS uvedl: „S kolegy jsem se na novou variantu podíval a bohužel jsem zjistil, že v rámci této varianty ovlivňuje 18 mutací vazbu protilátek již vytvořených člověkem a dalších osm vazbu na receptor ACE2. To znamená, že tato varianta může být nakonec smrtnější, mít rychlejší průběh onemocnění a být infekčnější.“

Podle mikrobiologa je nejlepší ochranou vakcína ve spojení s proděláním nemoci. „Všichni se mají očkovat, potom se mají bezpečně nakazit a pak budou mít celé spektrum imunitní odpovědi. Hlavně si tím vytvoří i slizniční imunitu, která covid zastaví už na sliznici,“ popsal Šebo.

Apeluje, aby se dělalo vše pro to, aby se virus nešířil. „Když se podíváme, kdo plní oddělení JIP, jsou to mladší a zdravější koumáci, kteří si tak dlouho tvořili svůj názor, až skončili na JIP,“ řekl s tím, že takzvaných odmítačů jsou v republice asi dva miliony.

Právě kvůli nim sepsal petici požadující povinné očkování. „Cíl je, aby na lidi, kteří neumí pochopit, že musí přiložit ruku k dílu a zapojit se do společného úsilí pro zlomení této epidemie, stát uplatil zákony, které má, a začal chránit svobodu a demokracii,“ vysvětlil. Podotkl však, že i kdyby bylo očkování povinné, v aktuální krizové situaci by to hned nepomohlo.

„Jsme ve válce s dezinformacemi. V této zemi žijí stovky tisíc lidí, kteří jim věří a pak končí na JIP. A pak je zde spousta těch, kteří nemají šanci se zorientovat,“ podotkl. A to vše ve chvíli, kdy se i v tuzemsku objevila nová varianta koronaviru nazvaná omikron.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ji v pátek zařadila mezi znepokojivé, tedy mezi ty, které jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta. Proto je podle Šeba potřeba přistupovat k podobným krokům, jako je povinné očkování.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama