reklama

Chceme zpřísnit opatření, potvrdila Vašáková. Lockdown neočkovaných je podle ní efektivní

Lockdown pro neočkované a opatření, která zavedlo Rakousko, jsou poměrně efektivní kontrolou pandemie. Pro CNN Prima NEWS to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

reklama

Za pondělí laboratoře odhalily 9 253 případů covidu. V nemocnicích je hospitalizováno 3 114 pacientů, z toho 440 ve vážném stavu. „Bohužel vývoj je na horní hranici očekávatelného. Už na konci léta jsme říkali, že bude záležet i na pročkovanosti,“ sdělila Koziar Vašáková.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu navrhne zpřísnění opatření. „Nepůjde o nic, co by naráželo na legislativní prostředí. Ve hře je omezování lidí na hromadných akcích. Stále se diskutuje o povinném očkování. To je ale scénář, ke kterému se zatím nekloníme,“ naznačila Koziar Vašáková. „Všechna možná opatření a scénáře budeme probírat s nastupující vládou a Anticovid týmem vítězné koalice. Chceme to už navrhovat v konsenzu s nimi,“ vysvětlila.

„Tlak by měl být hlavně na vakcinaci. Ta třeba nezachrání to, co teď dojíždí do konce roku, ale efekt se může projevit po Novém roce. Myslím, že do jara tu budeme mít další vlnu a je možnost ovlivnit její druhou část tím, že se lidi naočkují,“ konstatovala.

Inspirace v Rakousku?

Během rozhovoru padla také otázka, zda může dojít k lockdownu pro neočkované jako v Rakousku. „Je tam jiné právní prostředí, ale upřímně řečeno to, co zavedlo Rakousko, je poměrně efektivní kontrola. Z pohledu České republiky je pro mnoho lidí neakceptovatelná a neprůchoz. Z odborného hlediska je správná,“ má jasno náměstkyně.

Ministerstvo zdravotnictví již ustupuje od testování ve školách. „Tři vlny testů, které proběhly v nejvíce zasažených oblastech, byly v dohodě s ministerstvem školství. Zářijová vlna měla zmapovat, jaká je nálož viru v populaci po prázdninách. Nyní je ale virus napříč populací. Další plošná testování neplánujeme, ale chceme efektivní karanténní opatření a trasování v zasažených oblastech,“ sdělila lékařka.

Podle Koziar Vašákové by bylo efektivní, kdyby se do škol třeba nasadily mobilní týmy. Děti by totiž nemusely cestovat s rodiči na odběrová místa. „Krajské hygienické stanice ale zažívají dost vypjatou dobu,“ konstatovala náměstkyně.

V úterý ministerstvo zdravotnictví spustilo kampaň na podporu očkování. Premiér Andrej Babiš (ANO) ji označil za „brutální“. Fotky z ní jsou přímo z nemocnic. „Osobně si myslím, že jsme možná až moc šetřili obyvatele České republiky v tom, co covid je a znamená. Řada lidí si stále myslí, že se jich to netýká. Přitom je mnoho lidí, kteří mají v blízké nebo vzdálenější rodině příbuzného, který špatně stonal s covidem, nebo dokonce zemřel. Pokud je vám 50+, máte šanci 1 ku 20, že budete mít velmi těžký průběh nebo že zemřete,“ varovala Koziar Vašáková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

Předchozí prodělání covidu na omikron nefunguje. Sníží se i účinnost vakcín, varuje expert

Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali některou z předcházejících variant koronaviru, není proti omikronu moc dobrá. Očekává se i snížení účinnosti vakcín, pomoci může přeočkování. Zatím ale nejsou data o tom, že by varianta omikron způsobovala horší průběh onemocnění. Řekl to molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV ČR).

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

Prymula: Přitvrdíme, když bude omikron závažnější než delta. Uvidíme za dva týdny

Nová varianta omikron dělá vrásky odborníkům, ale i veřejnosti. Podle epidemiologa Romana Prymuly se však zdá, že není klinicky závažnější než delta. „Pokud bude způsobovat mírné onemocnění, situace vypadá příznivě. V opačném případě bychom museli přitvrzovat,“ podotkl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Dále zmínil, že se mu nelíbí rozdílná doba platnosti covid pasů po prodělání nemoci a očkování.

reklama