Poslední loučení se zavražděným učitelem z pražského učiliště. Na pohřeb přišly stovky lidí

Příbuzní, kolegové a kamarádi se naposledy loučí s pedagogem Středního odborného učiliště Ohradní v Praze 4. Toho 31. března brutálním způsobem zabil jeden z jeho žáků. Pietní obřad začal v pražských Strašnicích ve 13 hodin.

S učitelem, kterého na konci března zabil jeden ze studentů, se v krematoriu v pražských Strašnicích ve 13 hodin naposledy loučí jeho rodina, kolegové a kamarádi. Škola zkrátila výuku, aby na pohřeb mohli přijít také studenti. Do velké síně střešovického krematoria dorazilo několik stovek hostů. Lidé na místo ve velkém nosí věnce a květiny. Podle ředitele školy Karla Dvořáka si škola a studenti ponesou následky neštěstí ještě velmi dlouho.

„Jsem tady za ministerstvo školství, abych vyjádřil hlubokou soustrast a ocenil život pana učitele, který tragicky zahynul ve škole. Považujeme to za velkou tragédii pro jeho rodinu,“ řekl náměstek ministra školství Jan Mareš s tím, že tragédie poznamená i život rodiny studenta. „Soustrast ale na prvním místě patří rodině zesnulého,“ dodal Mareš. „Budu na něj vzpomínat v dobrém, protože, co se týká jógy, tak toho v České republice udělal hrozně moc,“ sdělil známý zesnulého učitele.

K brutálnímu činu došlo před třinácti dny krátce před polednem ve čtvrtém patře budovy Středního odborného učiliště Ohradní v Praze 4. Student třetího ročníku Jaroslav Ř. měl napadnout mačetou kantora v jeho kabinetu. Krátce po útoku z místa činu utekl. Policisté ho asi po hodině dopadli v 11 kilometrů vzdálených Dolních Břežanech. Nyní se devatenáctiletý mladík nachází ve vazbě. Hrozí mu 12 až 20 let vězení.

Vyšetřování stále probíhá

Případ je ve fázi vyšetřování, a policisté proto nesdělují bližší informace k motivu pachatele. Podle dostupných informací ale mělo jít o konflikt studenta s pedagogem.

Zavražděný učitel Jan K. byl absolventem ČVUT i Pedagogické fakulty UK. Kromě učení se věnoval také józe. Byl předsedou výkonného výboru Českého svazu jógy a cvičitelem. „S Honzou jsme se znali 30 let a 25 let z toho jsme dělali spolu ve svazu. Honza byl tahoun Českého svazu jógy. Udělal tam hodně práce, byl spolehlivý a pracovitý. Tu práci si bez něj nedokážu představit,“ zavzpomínal sekretář Českého svazu jógy Karel Žižka.

Tagy:
jóga učitel Strašnice Praha Dolní Břežany Jan Mareš České vysoké učení technické v Praze Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy Střední odborné učiliště Ohradní