Ve skiareálu Monínec chtějí sníh uchovat na další sezonu. Obrovskou hromadu přikryjí fólií

Na Monínci se snaží udržet sníh přes léto do další sezony

Jaro je tady a lyžařská sezona jde do finále. Provozovatelé skiareálů už teď doufají, že ta příští bude na sníh bohatá. Existuje ale i způsob, jak si ho uchovat přes léto. Pokouší se o to například ve středočeském Monínci.

Ve skiareálu Monínec plánují pod plachtami uchovat do začátku příští lyžařské sezony velký kopec sněhu. Podle ředitele areálu Jaroslava Krejčího konstruktéři říkají, že by vydržet mohlo zhruba 50 až 60 procent sněhu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záplavy na Svitavsku. Voda se po silné přeháňce prohnala domy v několika obcích

„Když zůstane 50 procent, máme sníh, který jsme si vyrobili letos, na příští sezónu bez toho, abychom museli pouštět sněžná děla,“ popsal Krejčí.

„Máme speciální nástavec na bagr. Plachtu musíme přetáhnout přes hromadu pomocí lan a pak ji zajistit suchým zipem,“ sdělil vedoucí technolog Snowsupport Michal Ritter.

„Je to čistě rybniční voda, kterou jsme si vzali z jednoho rybníka. Postupně bude odtávat a steče do jiného rybníka,“ řekl Krejčí.

Sněhový kopec je vysoký 11 metrů, dlouhý 59 metrů a široký 25 metrů. Krejčí zároveň vyzval případné obdivovatele, aby na hromadu nelezli. „Bude to oplůtkované a ocedulované. Fólie nebyla laciná a tím bychom celý projekt vlastně pokazili,“ sdělil.

Na vytvoření sněhové hromady se podílela řada lidí a také těžká technika. „Kluci jeli na dvě směny přes noc a den. Střídali se po 12 hodinách. Byly tu také dvě rolby, myslím, že to trvalo tři dny,“ uvedl Ritter.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Slintavka a kulhavka je nebezpečně blízko Česka. Slováci už museli utratit tisíce kusů dobytka

Tagy: