Vedra drtí i španělské ostrovy. Calima na Tenerife komplikuje hašení obřího požáru

Rekordní vedra sužují i Španělsko, a to nejen ve vnitrozemí, ale také na turisty vyhledávaných ostrovech. Na Tenerife se v noci na pondělí podařilo zastavit šíření velkého lesního požáru. Kvůli větru ze Sahary tu ale ještě nemají vyhráno.

Lesní požár na severu Tenerife se rozhořel minulý týden ve čtvrtek. Od té doby se rychle rozšířil a k pondělku pohltil už 2 700 hektarů lesa. Téměř 600 obyvatel z obce La Guancha a okolních vesnic museli hasiči evakuovat. Až v pondělí ráno přišla opatrně optimistická zpráva.

„Jsme ve fázi stabilizace požáru. To ale neznamená, že ho máme pod kontrolou. Znamená to, že díky práci, kterou jsme odvedli přes noc, se požár nerozšířil,“ informoval regionální prezident Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres Pérez.

Přes Kanárské ostrovy právě přechází takzvaná calima – prašný saharský vítr, který z ostrovů udělá horký skleník, a přitom fouká. „V létě je na Tenerife vždycky hodně velké vedro. Calimy ale mění situaci. Je to vlastně písek ze Sahary, který je tam letos daleko častěji, než býval v minulosti,“ popsal průvodce Petr Šimůnek.

„I v zimních měsících, kdy je tady 20 stupňů, nám to přináší teploty o čtyři až pět stupňů vyšší,“ potvrdil Čech žijící na Tenerife Tomáš. V zimě oteplení obyvatelé ostrovů vítají, ale teď ne. Výrazně to komplikuje hašení požáru. Například v neděli bylo na ostrově kolem 35 stupňů.

Extrémní teploty hlásí i Mallorca

Vedro sužuje i středomořskou Mallorku, kde naměřili velmi vysokou teplotu nejen vzduchu, ale i vody. Ta měla na pláži u hlavního města bezmála 29 stupňů, tedy čtyři stupně nad dlouhodobým letním průměrem.

Jaké to je, zažila na dovolené naše kolegyně. „Měla jsem pocit, že je stejná teplota vzduchu i vody, ne že by mě to nějak extrémně osvěžilo,“ vysvětlila reportérka Monika Beránková.

A i když je na ostrovech teplota vysoká i na dovolenkáře, stále to není nic proti vnitrozemí Španělska, kde v neděli padaly 45stupňové teplotní rekordy. Nikdo přitom neví, kdy vedra a sucha skončí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi
Slovensko

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

20:40

EU musí usilovat o "energetickou unii", napsal šéf unijních summitů Michel

20:15

Mnohonárodní jednotka NATO na Slovensku je nyní bojeschopná, oznámila aliance

19:42

Indie Rusko odsuzuje, v nákupu surovin ale nepřestává

Bídný, nejhorší, nejhorší a vedle něj nejhorší. Jak německá média rozcupovala Plzeňáky

„Robinhoodovské“ činy se Viktorie Plzeň v Lize mistrů netýkají. Žádné chudé, kterým by mohla dávat body ve skupině C, nemá, bohatým nedělá sebemenší problém českého mistra porazit. Zvláště úterní konfrontace s Bayernem Mnichov byla pro fotbalisty trenéra Michala Bílka extrémně bolestivá. A německá média nijak nezohledňovala, že šlo o souboj dvou zcela odlišných fotbalových světů.

Česká flotila na Baltu a pivovod do Královce. Podívejte se na nejlepší vtipy ke Kaliningradu

Na začátku stál ojedinělý žert, který ovšem vyvolal až neuvěřitelnou lavinu bez konce. Polského vtipu o anektování ruské Kaliningradské oblasti se ve velkém chytli Češi, kteří stále prokazují, že jejich lidová tvorba nezná mezí. Na internetu jsou k nalezení už desítky vtipů či humorných koláží a rozhodně to nevypadá, že by se blížil útlum. K celé akci se vyjadřují rovněž politici, kteří drží nastavenou laťku.

Z USA po 20 letech znovu odstartovala ruská kosmonautka. Míří k Mezinárodní vesmírné stanici

Z amerického kosmodromu ve středu poprvé po 20 letech odstartovala ruská kosmonautka. Anna Kikinová spolu s dvěma astronauty z USA a jedním z Japonska míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na oběžnou dráhu je ve vesmírné lodi Crew Dragon vynesla raketa Falcon 9. Čtyřčlenná posádka z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovala v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.

První slova po vystřízlivění: Zabijte mě, prosil viník tragédie v Bratislavě

V neděli otřásla Slovenskem tragická nehoda s pěti mrtvými. Šéf tamního deaflympijského výboru Dušan Dědeček, který řídil vůz pod vlivem alkoholu, vjel ve více než stokilometrové rychlosti na zastávku plnou lidí. Ačkoliv byl zpočátku na policisty agresivní, podle zdrojů webu zregionu.sk po vystřízlivění již spolupracoval a žádal, aby ho příslušníci zákona zabili nebo mu půjčili zbraň.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Domácí zpravodajství