CNN Prima News Sahara

Sahara

Výpis příspěvků ke štítku „Sahara“

Česko zasáhne saharský prach. Dokáže snížit množství slunečního záření a tím ovlivnit teploty

Nad východní polovinu Česka se může v neděli přesunout písečný prach ze Sahary. Jemný poprašek podobný pylu dokáže snížit množství dopadajícího slunečního záření, a tím ovlivnit teploty, upozornili v sobotu meteorologové. Dalším charakteristickým rysem tohoto zajímavého jevu je neobvyklé zabarvení nebe do oranžových či červených tónů, zejména při východu a západu slunce.

Přes den úmorné tropy, v noci až o 20 °C méně. Česko zažije Saharu, kdy teplotní šoky skončí?

V nadcházejícím týdnu by se Češi měli připravit na teplotní šoky. Ve dne budou tuzemsko trápit úmorné tropy, v noci teploty rapidně klesnou. Teploměry zaznamenají rozdíly, které budou atakovat 20 °C. Českou Saharu by však měly koncem následujícího týdne vystřídat tradičnější teploty, na které jsou jak občané, tak meteorologové koncem léta zvyklí.

Musíme se připravit na změny klimatu: Vyšší teploty i sucho a bouře

Intenzivní bouře, v posledních letech i tornáda, taky vysoké teploty a extrémní sucho. Klima v Česku se mění a to má zásadní vliv na zdejší krajinu. Experti upozorňují, že třeba z jižní Moravy by se v průběhu let mohla stát vyprahlá země stejně jako na Sahaře. Současně poukazují na nutnost zadržovat dešťovou vodu v krajině. O pomoc s dodávkami pitné vody už i letos začaly žádat první české obce. A vysoké teploty a nedostatek srážek mají za následek i vysoké riziko požárů, před kterými aktuálně varují meteorologové.

Moderátor Vágner na pár dní zmizí z obrazovky CNN Prima NEWS. Chce zdolat titul Iron Man

Jeden z nejtěžších triatlonových závodů na světě Sahara Triathlon odstartuje už 26. února i s reprezentantem CNN Prima NEWS. Ačkoli si pod Saharou většina populace představí vyprahlou poušť, už teď víme, že teplotní podmínky budou hodně chladné. Na Sahaře totiž napadl sníh a z letního sportu se stal rázem zimní. A jak říká Petr Vágner, bude to pro něj prý boj o život.