reklama

Žbirka měl Beatles v DNA, uvedl autor jeho biografie. Nikdy je nezmínil, reagoval režisér

Čím byl zesnulý zpěvák Miro Žbirka výjimečný? Tak třeba tím, že se s ním dalo mluvit o jakékoliv hudbě z jakéhokoliv období, shodli se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS dva muži, kteří se slovenskou hvězdou spolupracovali – režisér dokumentu Meky Šimon Šafránek –⁠ a Honza Vedral, autor biografie Miro Žbirka – Zblízka. Na čem se však úplně neshodli, byl Žbirkův vztah ke kapele Beatles.

reklama

Manželka Kateřina splnila Žbirkovi dětský sen. Zajistila mu, že mohl před třemi lety ve slavném studiu na Abbey Road s muzikanty Paula McCartneyho, který se proslavil jako člen Beatles, nahrát celou desku. Beatles měl bratislavský rodák moc rád a byl s nimi často spojován, dokonce se o něm v nadsázce říkalo, že je jejich pátým členem.

„Byl jedním z těch, co prožili obrovskou revoluci a zjevení Beatles jako malý kluk. Přirozeně tu muziku nasával. Vracel se k ní,“ uvedl autor Žbirkovy biografie Vedral. Následně zacitovat slova skladatele Romana Holého: „Jádrem všeho jsou akordy na kytaru.“

„Beatles měl Žbirka v DNA, stejně jako věci, na kterých vyrůstal,“ řekl Vedral a v souvislosti s inspirací Žbirky zmínil i jiné rock and rollové kapely jako The Kings či Rolling Stones.

Režisér dokumentu Meky však váhu Beatles v životě Žbirky mírně zlehčoval. „Je zajímavé, že když jsem si dělal pro film rešerši, tak jsem si vytáhl jeho rozhovory, v nichž se ho vždy na Beatles ptali. On vždy slušně odpověděl, ale když jsem se s ním bavil o muzice já, tak o žádných Beatles nemluvil,“ podotkl Šafránek. „Přijde mi, že je to jakýsi mediální obraz, kdy ‚pán poslouchá Beatles‘. Je to až taková zkratka. Jeho hudební život byl však mnohem hlubší,“ pronesl s tím, že částečně za tuto nálepku mohou novináři.

„Nemůžeme zpochybnit, že Beatles byla jeho srdcová kapela,“ zdůraznil Vedral. „Žbirka byl asi největší znalec jejich hudby a nahrávek. Ale to, co Šimon říká, je hluboká pravda – nebyli to jen Beatles. Na Mekym je kouzelné, že se s ním dalo mluvit o jakékoliv hudbě z jakéhokoliv období,“ uzavřel publicista.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama