Ve Vídni demonstrovalo 44 tisíc odpůrců opatření. Kickl nazval ministra Frankensteinem

Asi 44 000 lidí nesouhlasících s protikokoronavirovými opatřeními v sobotu demonstrovalo v centru Vídně, uvedly tiskové agentury s odvoláním na místní policii. Ta dříve odhadovala počet demonstrantů na 20 000. Účastníci dávali najevo hlavně odpor vůči chystané očkovací povinnosti pro všechny osoby starší 14 let. V Německu několik stovek lidí uspořádalo podobnou demonstraci ve Schwerinu. V Lucemburku policie použila proti demonstrantům vodní dělo. Asi tisícovka demonstrantů se sešla v Barceloně.

Protest nazvaný „Megademonstrace za svobodu a proti chaosu a nátlaku“ na vídeňském náměstí Hrdinů (Heldenplatz) svolala populistická Strana svobodných (FPÖ). Její vůdce Herbert Kickl tvrdě brojí proti vládě, která podle něj „kope lidi do zadku“, ale veřejnost si to neuvědomuje.

Na oplátku ministryně turistiky Elisabeth Köstingerová (ÖVP, lidovci) v novinovém rozhovoru nařkla Kickla, že má „krev na rukou“ kvůli tomu, že jeho strana nikdy nevynechá jedinou příležitost, aby odrazovala lidi od očkování. A kvůli tomu, že lůžka na jednotkách intenzivní péče jsou obsazena neočkovanými pacienty, musí kliniky odkládat urgentní operace srdce či rakoviny u dětí, argumentovala ministryně.

„Prý mám krev na rukou, ale myslím, že má kecy v hlavě,“ zareagoval Kickl před demonstranty na slova Köstingerové. Nedávný lockdown a chystané povinné očkování kritizoval jako karikaturu svobody a ministra zdravotnictví označil za „Frankensteina“.

Při podobném shromáždění minulý týden poslankyně FPÖ Dagmar Belakowitschová tvrdila, že nemocnice se neplní kvůli „těm zlým nenaočkovaným“, ale kvůli „mnoha očkovaným, kteří se musejí léčit kvůli potížím způsobeným vakcinací“. Její tvrzení popřel šéf Vídeňského zdravotnického svazu Michael Binder, podle kterého v nemocnici neleží jediný pacient, kterému by ublížilo očkování.

Kvůli zajištění bezpečnosti při dnešním shromáždění i dalších ohlášených protestech bylo do služby povoláno 1 400 policistů a vídeňským strážcům pořádku přijeli pomoci jejich kolegové z jiných spolkových zemí. Demonstranti ve značné míře ignorovali požadavky zakrývat si tváře rouškami, jakož i zákaz používání zábavní pyrotechniky. Policie zadržela nejméně tři výtržníky. Demonstranti nesli transparenty s nápisy „Ne povinnému očkování“ a „Ruce pryč od našich dětí“. Během pochodu po okružní třídě házeli po novinářích sněhové koule a kusy ledu.

Rakousko plošnou očkovací povinnost zavádí jako první země v Evropě, platit začne zřejmě od února. Za její nedodržení bude hrozit pokuta ve výši 600 eur (asi 15 200 korun). V zemi, která má 8,9 milionu obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo na 1,2 milionu lidí, z nichž více než 13 000 nákaze podlehlo, připomněla agentura Reuters.

Demonstrovalo se i v dalších rakouských městech, i když v daleko menší míře. V Klagenfurtu se podle úřadů sešlo asi 2 500 demonstrantů, v Linci asi 150.

Demonstrace i v Barceloně

Tisícovka lidí podle španělské policie dnes demonstrovala v Barceloně proti covidovým pasům, které přirovnávali k totalitě a diktatuře. V katalánské metropoli se demonstrovalo druhý víkend za sebou, připomněl web Euronews. Podle něj se v pyrenejském království o opatřeních proti šíření nákazy běžně rozhoduje na úrovni regionů a očkováno je více než 90 procent Španělů starších 12 let, aniž by se vyžadovaly covidové pasy. O nich ale uvažuje stále více regionů vzhledem k velkým přírůstkům nakažených v posledních dvou týdnech.

Na poklidnou demonstraci proti protikoronavirovým opatřením ve Schwerinu v Meklenbursku – Předním Pomořansku přišlo podle agentury DPA přes 750 lidí. Policie kvůli akci vyklidila několik ulic. Německý parlament v pátek schválil povinné očkování proti COVID-19 pro zdravotníky, pečovatele a záchranáře. Naočkovat se musejí do 15. března.

Střety s policií v Lucembursku

Několik stovek lidí dnes demonstrovalo v metropoli Lucemburska. Po pokusu o pochod do centra hlavního města dav narazil na kordón policejních těžkooděnců, kteří k zatlačení demonstrantů opakovaně použili vodní dělo. Několik demonstrantů policisté zadrželi, uvedla stanice RTL na svém webu.

„Svobodu!“ volal dav Lucemburčanů odmítajících protinákazová omezení přijatá vládou premiéra Xaviera Bettela, očkování dětí a očkovací certifikáty. Sami demonstranti se ale odmítali charakterizovat jako odpůrci očkování, raději o sobě hovořili jako o přívržencích svobody, kteří odmítají „diktaturu“. „Milý Bettele, přidej se na naši stranu, na stranu lidu, nebo se postavíš proti nám!“ znělo z tlampačů na úvod protestu. Policie po incidentech z předchozích týdnů zesílila bezpečnostní opatření u sídla parlamentu a také u bydlišť řady politiků.

Tagy: