reklama

Ve Vídni demonstrovalo 44 tisíc odpůrců opatření. Kickl nazval ministra Frankensteinem

Asi 44 000 lidí nesouhlasících s protikokoronavirovými opatřeními v sobotu demonstrovalo v centru Vídně, uvedly tiskové agentury s odvoláním na místní policii. Ta dříve odhadovala počet demonstrantů na 20 000. Účastníci dávali najevo hlavně odpor vůči chystané očkovací povinnosti pro všechny osoby starší 14 let. V Německu několik stovek lidí uspořádalo podobnou demonstraci ve Schwerinu. V Lucemburku policie použila proti demonstrantům vodní dělo. Asi tisícovka demonstrantů se sešla v Barceloně.

reklama

Protest nazvaný „Megademonstrace za svobodu a proti chaosu a nátlaku“ na vídeňském náměstí Hrdinů (Heldenplatz) svolala populistická Strana svobodných (FPÖ). Její vůdce Herbert Kickl tvrdě brojí proti vládě, která podle něj „kope lidi do zadku“, ale veřejnost si to neuvědomuje.

Na oplátku ministryně turistiky Elisabeth Köstingerová (ÖVP, lidovci) v novinovém rozhovoru nařkla Kickla, že má „krev na rukou“ kvůli tomu, že jeho strana nikdy nevynechá jedinou příležitost, aby odrazovala lidi od očkování. A kvůli tomu, že lůžka na jednotkách intenzivní péče jsou obsazena neočkovanými pacienty, musí kliniky odkládat urgentní operace srdce či rakoviny u dětí, argumentovala ministryně.

„Prý mám krev na rukou, ale myslím, že má kecy v hlavě,“ zareagoval Kickl před demonstranty na slova Köstingerové. Nedávný lockdown a chystané povinné očkování kritizoval jako karikaturu svobody a ministra zdravotnictví označil za „Frankensteina“.

Při podobném shromáždění minulý týden poslankyně FPÖ Dagmar Belakowitschová tvrdila, že nemocnice se neplní kvůli „těm zlým nenaočkovaným“, ale kvůli „mnoha očkovaným, kteří se musejí léčit kvůli potížím způsobeným vakcinací“. Její tvrzení popřel šéf Vídeňského zdravotnického svazu Michael Binder, podle kterého v nemocnici neleží jediný pacient, kterému by ublížilo očkování.

Kvůli zajištění bezpečnosti při dnešním shromáždění i dalších ohlášených protestech bylo do služby povoláno 1 400 policistů a vídeňským strážcům pořádku přijeli pomoci jejich kolegové z jiných spolkových zemí. Demonstranti ve značné míře ignorovali požadavky zakrývat si tváře rouškami, jakož i zákaz používání zábavní pyrotechniky. Policie zadržela nejméně tři výtržníky. Demonstranti nesli transparenty s nápisy „Ne povinnému očkování“ a „Ruce pryč od našich dětí“. Během pochodu po okružní třídě házeli po novinářích sněhové koule a kusy ledu.

Rakousko plošnou očkovací povinnost zavádí jako první země v Evropě, platit začne zřejmě od února. Za její nedodržení bude hrozit pokuta ve výši 600 eur (asi 15 200 korun). V zemi, která má 8,9 milionu obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo na 1,2 milionu lidí, z nichž více než 13 000 nákaze podlehlo, připomněla agentura Reuters.

Demonstrovalo se i v dalších rakouských městech, i když v daleko menší míře. V Klagenfurtu se podle úřadů sešlo asi 2 500 demonstrantů, v Linci asi 150.

Demonstrace i v Barceloně

Tisícovka lidí podle španělské policie dnes demonstrovala v Barceloně proti covidovým pasům, které přirovnávali k totalitě a diktatuře. V katalánské metropoli se demonstrovalo druhý víkend za sebou, připomněl web Euronews. Podle něj se v pyrenejském království o opatřeních proti šíření nákazy běžně rozhoduje na úrovni regionů a očkováno je více než 90 procent Španělů starších 12 let, aniž by se vyžadovaly covidové pasy. O nich ale uvažuje stále více regionů vzhledem k velkým přírůstkům nakažených v posledních dvou týdnech.

Na poklidnou demonstraci proti protikoronavirovým opatřením ve Schwerinu v Meklenbursku – Předním Pomořansku přišlo podle agentury DPA přes 750 lidí. Policie kvůli akci vyklidila několik ulic. Německý parlament v pátek schválil povinné očkování proti COVID-19 pro zdravotníky, pečovatele a záchranáře. Naočkovat se musejí do 15. března.

Střety s policií v Lucembursku

Několik stovek lidí dnes demonstrovalo v metropoli Lucemburska. Po pokusu o pochod do centra hlavního města dav narazil na kordón policejních těžkooděnců, kteří k zatlačení demonstrantů opakovaně použili vodní dělo. Několik demonstrantů policisté zadrželi, uvedla stanice RTL na svém webu.

„Svobodu!“ volal dav Lucemburčanů odmítajících protinákazová omezení přijatá vládou premiéra Xaviera Bettela, očkování dětí a očkovací certifikáty. Sami demonstranti se ale odmítali charakterizovat jako odpůrci očkování, raději o sobě hovořili jako o přívržencích svobody, kteří odmítají „diktaturu“. „Milý Bettele, přidej se na naši stranu, na stranu lidu, nebo se postavíš proti nám!“ znělo z tlampačů na úvod protestu. Policie po incidentech z předchozích týdnů zesílila bezpečnostní opatření u sídla parlamentu a také u bydlišť řady politiků.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama