reklama

Velký návrat slovinského krále. České skokany na lyžích bude trénovat Vasja Bajc

Vasja Bajc (vpravo) není pro české fanoušky skoků na lyžích neznámou osobou.
Zdroj: Profimedia

České skokany na lyžích bude od nové sezony trénovat slovinský kouč Vasja Bajc. Na spolupráci s ním se dohodl Svaz lyžařů České republiky a šéf jeho skokanského úseku Jakub Janda. Bajc je pro české fanoušky známou osobou, neboť právě Jandu coby trenér dovedl k životním úspěchům.

reklama

O Bajcově angažmá informoval na svých webových stránkách Svaz lyžařů České republiky.  „Domluvili jsme se na spolupráci se slovinským trenérem Vasjou Bajcem, který české prostředí perfektně zná a pod jeho vedením čeští skokani už v minulosti zažívali skvělé výsledky,“ řekl CNN Prima NEWS Jakub Janda, kterého Bajc trénoval.

Slovinský trenér skoků na lyžích Vasja Bajc
Slovinský trenér skoků na lyžích Vasja Bajc
Zdroj: Profimedia.cz

„Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem po 15 letech od minulé spolupráce opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu,“ uvedl Vasja Bajc na svazovém webu. „Cílem je pomoci zvýšit úroveň výsledků z minulých let, které jsou nyní daleko od těch z bohaté minulosti českého skoku na lyžích. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a některými novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr,“ dodal.

Právě pod Bajcem Jakub Janda získal stříbro a bronz na mistrovství světa v roce 2005 v Oberstdorfu a v sezoně 2005/2006 ovládl jak Turné čtyř můstků, tak skokanský světový pohár. „On ze mě dokázal vykřesat to, co všichni tvrdili, že ve mně je. Akorát že žádný trenér před ním to ze mě neuměl dostat. Vasja je nejen trenér, ale i psycholog a dokázal mě nastavit tak, že jsem si věřil,“ řekl Jakub Janda v nedávném rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

K tématu

Bajc jako skokan žádného oslnivého výsledku nedosáhl. Nejlépe se umístil na 5. příčce závodu světového poháru v Planici v roce 1980. Zúčastnil se Zimních olympijských her v Sarajevu v roce 1984, kde skončil 15. na velkém a 17. na středním můstku. Ve světovém poháru závodil naposledy v roce 1988.

Japonce dovedl k olympijskému zlatu

Devětapadesátiletý Slovinec se však dokázal prosadit jako trenér. Svou dráhu kouče zahájil v roce 1990 ve Španělsku. Dobrou pověst si pak vybudoval během angažmá u japonského skokanského týmu, kam přišel v roce 1994. Byl zároveň individuálním trenérem Kazujošiho Funakiho. Japonce dovedl celkem ke 22 medailím, na olympiádě v Naganu v roce 1998 jeho svěřenci získali čtyři cenné kovy, z toho dva zlaté.

K českému „áčku“ nastoupil v roce 2004. Hned následující rok dovedl Jakuba Jandu ke dvěma medailím z mistrovství světa a k dalším už zmíněným úspěchům. Vrcholem pro něho i pro Jandu měla být olympiáda v Turíně, kde Jakub Janda aspiroval na medailový zisk. Jenže spory mezi lidmi kolem Jakuba Jandy a lyžařským svazem nakonec přerostly až v rozhodnutí, že Vasja Bajc do Turína nepojede. Slovinský kouč nakonec názor změnil, ale napětí ve skokanském týmu se podepsalo na Jandových výsledcích. Na velkém můstku obsadil 10. a na středním 13. příčku.

Bajc po sezně od českých skokanů odešel a postupně nacházel angažmá jak doma ve Slovinsku, tak později v Maďarsku nebo Turecku.

K tématu

Tagy: Česká republika Jakub Janda trenér sport skoky na lyžích Vasja Bajc klasické lyžování
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Sport

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po šesti letech zpět ztracené zlato

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po šesti letech zpět ztracené zlato

Zlatá olympijská medaile Romana Šebrleho je opět na světě. Ztracený artefakt, který získal v roce 2004, poslal zatím neznámý nálezce v obálce na obecní úřad v Nosislavi na Brněnsku. Šebrle o ni přišel v roce 2016 během dětského golfového turnaje. Za její nalezení dokonce vypsal odměnu. Ve čtvrtek si ji v malé obci 20 km jižně od Brna osobně vyzvedl. Vypsanou odměnu 100 tisíc korun zatím nikdo nechce.

Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?
Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci
Noční bouře strhla stožáry u Temelína. Část elektrárny stojí, lidé jsou bez elektřiny
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Pirátský kandidát na ministra považuje vyšší zdanění za řešení bytové krize
Tachezy: Indická mutace delta může v Česku převládnout koncem léta
Další články
reklama
reklama