reklama

Hnilička hrubě pochybil a měl by odstoupit i z NSA, říká poslanec Jakub Janda

Zaspali jsme dobu –⁠ a nejen u skoků na lyžích, ale u celého českého sportu, uvedl v pořadu Nový den CNN Prima NEWS šéf Úseku skoku na lyžích a poslanec Jakub Janda (ODS). Úsek podle něj nebyl při jeho nástupu v moc dobrém stavu a skokanská infrastruktura je bídná. Účast šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličky na oslavě Petra Bendy označil za hrubé pochybení: „V jeho funkci jiná cesta než odstoupení není.“

reklama

Ke kauze teplické hotelové oslavy exposlance Petra Bendy, které se navzdory vládním nařízením zúčastnil i šéf Národní sportovní agentury a poslanec Milan Hnilička, má Janda jasný postoj. Hniličku vyzval k rezignaci i na sportovní funkci. Na post poslance už Hnilička rezignoval sám.

„Milan Hnilička zastává veřejnou funkci a v očích veřejnosti asi ztratil nějakou důvěru. Je to vlastně nejvyšší sportovec,“ myslí si bývalý skokan. „Je to poslanec, který hlasuje pro tato opatření, protože sedí v řadách ANO. A teď přijde před sportovce a bude je žádat, aby dodržovali nějaká opatření, když on sám je nedodržel. Je to hrubé pochybení a bohužel v jeho funkci jiná cesta než odstoupení není.“

Ve skocích jsme zaspali dobu

„Možná, že jsme zaspali dobu a nevyužili jsme toho, jak toho využili Poláci u skokana Malysze v roce 2000, kdy to byl fenomén. On byl fenomén několik let, ale v roce 2000 opravdu na tom začali dělat a dneska se podívejme, kde jsou Poláci a kde jsme my,“ uvedl bývalý reprezentant ve skocích na lyžích, vítěz Turné čtyř můstků a světového poháru z roku 2006. „My jsme zaspali, nevyužili jsme toho a od toho se odvíjí tento stav. A nejen skoků na lyžích, ale řekl bych i celého českého sportu.“

„Je dobře, že naši trenéři trénují v zahraničí a získávají ty zkušenosti. Jednoho dne, věřím, že se  vrátí a tu naši skokanskou školu zase posunou úplně jinam a budeme zase tam, kde jsme byli,“ reagoval k osobě bývalého českého reprezentanta Michala Doležala, který vede polskou reprezentaci.

Skoky mi hrozně moc daly a chtěl jsem jim něco vrátit

V jakém stavu našel Janda „český skok“ před třemi lety, když se dostal do čela Úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů ČR. A proč vůbec funkci přijal?

„Nebylo to v moc dobrém stavu. Já se o tom nechci zmiňovat. My s tím vlastně bojujeme dodneška. I dneska se objeví nějaký ten kostlivec ve skříni, když už si myslíte, že tam žádný není,“ nastínil Janda.

„Proč jsem do toho šel? Mně skoky hrozně moc daly. A já jsem těm skokům chtěl něco vrátit. Aby si tady třeba lidi nemysleli, že jsem nějaký funkcionář, co hledá funkce, tuto funkci dělám zcela zdarma a ve volném čase.“

Zdůraznil také, že by bylo pěkné, kdybychom zainvestovali do naší skokanské infrastruktury, „protože je velmi bídná“. „Harrachov, dá se říci, je rozpadlý. Bratři Slavíci to tam nějak zachraňují, že alespoň na letošní zimu připravili můstek K 90. Ve Frenštátě s tím taky bojujeme. My bychom potřebovali minimálně dvě centra. Frenštát pro Moravu a Harrachov pro Čechy. Pokud se nám toto podaří vybudovat, tak si myslím, že mohou přijít nejen noví Jandové, Plocové, Sakalové, Ježové, Raškové. Ale bez té infrastruktury to nejde,“ vysvětlil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama