Velmi silné bouřky udeřily na Česko. Postupují pomalu, hrozí lokální povodně

Velmi silné bouřky se v neděli odpoledne místy vyskytují v Orlických horách, na Jesenicku a Krnovsku a na jižní Moravě v pásu přibližně od Třebíče po Vyškov. Srážkové úhrny mohou být ojediněle nad 40 milimetrů. Aktuální upozornění před velmi silnými bouřkami vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), výstraha platí do 17:00. V ostatních částech na východě Česka by bouřky měly být o něco slabší, jejich výskyt odhaduje ČHMÚ do 19:00.

„Očekáváme, že se bouřky budou vytvářet opakovaně i v nejbližších hodinách a budou téměř bez pohybu. V nasyceném území může docházet ke vzestupům malých vodních toků a zatopení níže položených míst,“ uvedli meteorologové.

⛈Na východě Česka se vyskytují bouřky, které mají v dynamicky slabém prostředí velmi pomalý postup. 🌧Zejména v oblasti...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Sunday, August 28, 2022

Před velmi silnými bouřkami varují v Královéhradeckém kraji v oblastech Dobrušky, Náchoda, Nového Města nad Metují a Rychnova nad Kněžnou, v Olomouckém kraji platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí pro Jesenicko, v Moravskoslezském pro Krnovsko a Opavsko, v Jihomoravském pro pás od Moravského Krumlova po Vyškov a na Vysočině pro regiony Náměšť nad Oslavou a Třebíč.

Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem.

Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí podle meteorologů představují také kroupy a blesky. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na webu ČHMÚ nebo v aplikaci na mobilním telefonu.

Bouřky trápí Česko už několik dní

Česko zasáhly velmi silné bouřky už v pátek večer a vyskytly se i během soboty. Především odčerpávání vody ze zatopených sklepů, suterénů či garáží zaměstnalo v sobotu v souvislosti s bouřkami a prudkými dešti například jihomoravské hasiče. V kraji evidují za sobotu téměř stovku událostí, ke kterým vyjížděli, z toho zhruba dvě třetiny kvůli bouřím a dešti, které se nad krajem objevovaly přes celý den.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:38

Rusové zaevidovaní u vojenských úřadů mají prý za mobilizace zakázáno vycestovat

10:14

Baerbocková: Ruská hlasování na Ukrajině jsou diktát, který nemůže fungovat

09:31

Aktuální ztráty ruských vojsk podle Ukrajiny

09:19

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Policie na hranicích zadržela 120 migrantů, většina je ze Sýrie. Převaděčům hrozí vězení

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to před osmou hodinou řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Domácí zpravodajství

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.