reklama

Velryba v Argentině něžně odtlačila ženu na paddleboardu. V zálivu se chtěla pářit

V oblasti argentinské Patagonie začíná velrybám migrační sezóna. Řada z nich míří ke břehům, aby u mělčiny dokončila reprodukční cyklus. Jednomu zvířeti se ale do cesty připletla žena na paddleboardu.

reklama

Velryba ženě neublížila, jen její plovák decentně odtlačila pryč. Celý impozantní výjev zachytila kamera z dronu, záběry pak rozšířila zahraniční média. Obyvatelé Argentiny jsou ale na tradiční migraci velryb zvyklí.

„Jsme v Puertu Madryn, městě velryb. Jen letos jsme tu napočítali více než 1 600 kusů, velryby plavou do zálivu Nuevo, kde dokončují svůj reprodukční cyklus. Chrání je celá řada zákonů,“ vysvětlil pro AP Marcos Grosso, turistický průvodce.

„To video je spektakulární, neuvěřitelné a zachycuje výjimečnou situaci. Ale takové věci se příliš nestávají. Je to totiž zakázané. Nemůžete si jen tak vzít kajak, loď či paddleboard a dívat se na zvířata,“ doplnil organizátor vodních sportů Oscar Comes.

Období, ve kterém místní i turisté pozorují v zálivech velryby, trvá v Argentině zpravidla od května do prosince.

Tagy:

Hlavní zprávy

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

Máte omikron? 20 příznaků, které určí nákazu. Jeden přijde ještě před pozitivním testem

Koronavirová varianta omikron se čím dál více šíří českou populací. Experti vesměs uvádí, že oproti předešlým mutacím sice tolik nezpůsobuje vážná onemocnění, ale je mnohem infekčnější. Jak poznáte, že ho máte? Existuje celá řada příznaků, experti jich zmiňují rovných dvacet. Mezi nimi i ty, které se objeví už zkraje nákazy, dokonce ještě před tím, než vám nákazu potvrdí test.

Philipp: Rozvolňovat můžeme za tři až čtyři týdny. Možná dojde i na čtvrtou dávku

Téma rozvolňování opatření v těchto dnech není na stole kvůli šíření omikronu. Můžeme se o něm začít bavit za zhruba tři až čtyři týdny. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Kromě toho zmínil, že časem dojde i na debatu nutnosti čtvrté očkovací dávky proti covidu. Poslankyně SPD Karla Maříková současná vládní opatření kritizovala.

Nejezděte na Ukrajinu, apeluje Lipavský na Čechy. Uznal, že se napětí nedaří hasit

Česko zatím nevydává pokyn k evakuaci personálu zastupitelských úřadů na Ukrajině kvůli hrozící ruské invazi. Po úterním jednání krizového štábu resortu zahraničí to novinářům řekl ministr Jan Lipavský (Piráti). Apeloval na české občany, aby necestovali do příhraničních oblastí na východě a severu Ukrajiny. Ti, kteří se v zemi nacházejí, by se podle ministra měli registrovat v systému Drozd, který slouží k informování českých turistů o mimořádných událostech.

reklama

Domácí zpravodajství

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama