Velvyslanec Izraele tepe OSN kvůli Hamásu. Se žlutou hvězdou to ale přehnal, zní z Jeruzaléma

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan si na pondělní jednání Spojených národů připnul na klopu žlutou hvězdu.

Izraelský velvyslanec při OSN si na jednání připnul žlutou hvězdu

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan si na pondělní jednání Spojených národů připnul na klopu žlutou hvězdu a řekl, že on a jeho spolupracovníci ji budou nosit tak dlouho, dokud Rada bezpečnosti OSN neodsoudí útok radikálního palestinského hnutí Hamás na jeho zemi. Jeho konání v úterý kritizoval ředitel jeruzalémského památníku obětem holokaustu Jad vašem Dani Dajan, který to označil za „neúctu k obětem holokaustu“.

„Žlutá hvězda symbolizuje bezmoc židovského národa a jeho vydání na milost druhým. Dnes máme nezávislou zemi a silnou armádu,“ napsal na sociální síti X Dajan. „Jsme pány svého osudu. Dnes na klopu patří modro-bílá vlajka, ne žlutá nášivka,“ dodal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Izrael chce zničit Hamás. To by ale musel poslat agenty do Kataru, Libanonu i Egypta

Erdan v OSN v pondělní večer účastníkům setkání také vytknul, že zapomněli, proč byla OSN před téměř 80 lety založená, a připomněl utrpení Židů za druhé světové války, napsala v útterý agentura AFP.

„Někteří z vás se za posledních 80 let nic nenaučili. Někteří z vás zapomněli, proč byl tento orgán ustaven. Já vám to tedy připomenu. Ode dneška, kdykoliv se na mne podíváte, tak si vzpomenete, co se stane, když tváří v tvář zlu zůstanete mlčet. Stejně jako mí prarodiče a prarodiče milionů Židů budeme i já a můj tým od nynějška nosit žluté hvězdy. Tuto hvězdu budeme nosit, dokud se neprobudíte a neodsoudíte zvěrstva Hamásu,“ uvedl Erdan podle webu The Times of Israel.

Nový konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás vypukl v sobotu 7. října, když palestinští ozbrojenci zaútočili na Izrael z Pásma Gazy, což si podle izraelských úřadů vyžádalo přes 1 400 mrtvých. Izrael v odvetě zahájil vzdušné údery na Pásmo Gazy, kde podle palestinských úřadů přišlo o život přes 8 tisíc lidí. Pásmo Gazy a jeho úřady ovládá od roku 2007 Hamás.

Valné shromáždění OSN v pátek přijalo rezoluci, která vyzývá obě strany konfliktu mimo jiné k tomu, aby dodržovaly mezinárodní humanitární právo, ochránily civilisty a propustily všechny nelegálně zadržované civilisty. Rezoluce vyzývá k okamžitému humanitárnímu příměří a rovněž uvádí, že „spravedlivého a trvalého řešení“ izraelsko-palestinského konfliktu lze dosáhnout jen mírovými prostředky a v souladu s mezinárodním právem a na základě dvoustátního řešení, tedy existence Izraele a samostatného palestinského státu.

Text ale neobsahuje přímé odsouzení Hamásu, a 14 zemí včetně USA, Izraele nebo České republiky ho proto odmítlo podpořit. Pro hlasovalo podle OSN 121 států a 44 se zdrželo. Původně bylo uváděno 120 států, ale Irák s odkazem na „technické problémy“ změnil svůj hlas na „ano“.

Jde o první společnou reakci OSN na válku Izraele s hnutím Hamás, Rada bezpečnosti opakovaně nebyla schopna se na vlastní rezoluci o dění na Blízkém východě shodnout.

Tagy:
OSN holokaust Izrael Jeruzalém Pásmo Gazy Hamás Druhá světová válka Rada bezpečnosti OSN Gil'ad Erdan Dani Dajan