Venda trpí Loweho syndromem, 44 let o něj pečuje matka. Teď shání finance na nutnou léčbu

Když se Václav, kterému jeho maminka Věra neřekne jinak než Venda, narodil, byl jedinečný. Bohužel v negativním slova smyslu. Jako jedinému v republice mu byl diagnostikován Loweho syndrom. Od té doby uběhlo 44 let, ačkoliv lékaři předpovídali, že se dožije jen 18 let. Celý život o syna pečuje maminka, s láskou a nadějí v lepší zítřky. Zdravotní komplikace se však kupí, nutných procedur přibývá a financí není dostatek. Venda potřebuje pravidelné rehabilitace, bez nich je ohrožen na životě. Proto vznikla sbírka, jejímž prostřednictvím mu může veřejnost pomoci.

„S Vendou jsme spolu 24 hodin denně už 44 let,“ svěřila se redakci CNN Prima NEWS maminka Věra. Když se její syn narodil, byl mu diagnostikován vzácný Loweho syndrom. Tím však zdravotní komplikace nekončí. Venda trpí těžkým očním postižením, má nádory v dutině břišní, nevyvinutou ledvinu a omezenou pohyblivost.

ČTĚTE TAKÉ: Vzácná nemoc brání malému Damiánkovi v chůzi. Pomoci mohou ortézy, pojišťovna je však nehradí

„Lékaři se domnívali, že se dožije jen 18 let,“ řekla maminka. Její syn navíc nedávno měl nehodu. „Zapříčinil ji řidič autobusu. Venda skončil v bezvědomí na zemi. Měl zlomená žebra, která mu roztrhla slezinu. K syndromu se tak přidaly další problémy. Vše je horší,“ dodala.

Pomáhejme společně

Redakce CNN Prima NEWS navázala spolupráci s dárcovskou on-line platformou Znesnáze, která umožňuje vytvoření charitativní sbírky během krátkého časového úseku. Tato platforma byla vytvořena v lednu 2020 Nadačním fondem pomoci. Pokud i vy chcete pomáhat potřebným, podpořte některý z projektů či sbírek, které naleznete na webu CNNPrima.cz nebo právě na stránkách znesnaze21.cz.

Bez její pomoci by se neměl o Vendu kdo postarat. Jenže obětavé ženě docházejí síly. Od roku 2018 odmítá zdravotní pojišťovna hradit nezbytnou lázeňskou péči. Maminka Vendy se ji snaží neustále přesvědčovat, dosud však bez úspěchu.

Věřím v lepší zítřky, říká maminka Vendy

„Venda nyní nutně potřebuje pravidelnou rehabilitaci. Pozastavení této péče by mohlo vážně ohrozit jeho život. Maminka je nucena hradit rehabilitaci z vlastních zdrojů, což činí třikrát ročně 130 tisíc korun,“ uvádí se na platformě Znesnáze21. Právě tam byla založena sbírka na pomoc Vendovi.

Vybrané peníze budou využity na podporu Vendy, ať už na pravidelné rehabilitační programy nebo na nákup nezbytných zařízení, která by mu zlepšila kvalitu života.

„Člověk musí pořád věřit. Věřím v lepší zítřky. Musím být pozitivní, protože Vendovi dodávám energii. Kdybych mu ji nedodávala já, tak tu nikdo jiný není,“ dodala maminka pro CNN Prima NEWS.

Pokud i vy chcete Vendovi pomoci, můžete tak učinit prostřednictvím sbírky na platformě Znesnáze21. „Velmi si vážíme každého příspěvku a děkujeme vám za vaši laskavost a solidaritu,“ dodala jeho maminka.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kvůli vzácné nemoci dívka rychle stárne. Bojím se, kdy to přijde, přiznává matka 3leté Adélky

Tagy: