reklama
CNN Prima News péče

péče

Výpis příspěvků ke štítku „péče“

Země, kde armáda vyhlásila válku doktorům: Za péči o pacienty jim hrozí smrt, léčí tajně

Klinika pod palbou a lékaři v slzách. Jedna z kulek vystřelená vojáky zasáhla do krku mladého muže, který se snažil bránit dveře. Lékaři se zoufale snažili zastavit silné krvácení, zatímco podlaha okolo se zbarvila do ruda. Tak popisují reportéři agentury AP scénu z tajné nemocnice ukryté v jednom z myanmarských klášterů, kterou vzaly bezpečnostní složky útokem. Léčili se v ní totiž zranění demonstranti, kteří protestovali proti vývoji v zemi po únorovém vojenském puči.

Eitan, který přežil pád lanovky, je mimo nebezpečí. Jeho teta napsala dojemný vzkaz

Na oddělení intenzivní péče strávil čtyřletý Eitan Biran, který jako jediný přežil pád lanovky u jezera Lago Maggiore, několik týdnů. Nyní ho konečně převezli na standardní lůžkové oddělení. Celou dobu o něj pečuje jeho teta Aya Biranová, která se se svým zesnulým bratrem a otcem malého chlapce rozloučila v dojemném dopise. Slíbila mu, že se o jeho syna postará.

Sledujte ZÁZNAM: Víte, jak správně pečovat o svůj chrup? Odpoví zubař Roman Šmucler

Před měsícem znovu odstartovala kampaň za důkladnější ústní hygienu. Světový den ústního zdraví se každý rok snaží lidem připomenout, jak má péče o zuby a dásně správně vypadat. Prezident České stomatologické komory proto ve čtvrtek společně s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) zdůrazní prevenci proti zubnímu kazu či parodontóze. Tiskovou konferenci můžete sledovat živě od 10:00 v tomto článku.

Děláme všechno pro to, abychom nezabili více lidí, než je nutné, prohlásil Žaloudík

Pandemie výrazně pozastavila standardní zdravotnickou péči. Například lékař a senátor za ČSSD Jan Žaloudík upozornil na přibývající počet pacientů s onkologickou nemocí v pokročilém stadiu. I přesto se v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS snažil české občany uklidnit, že se blýská na lepší časy. Za špatný zdravotní stav si podle něj mohou i samotní pacienti.

Pojišťovna musí nahlásit, kde nakažený pracuje. Kvůli kontrole testování ve firmách

Nemocnice nemusí od středy 7. dubna dál zcela omezovat plánovanou péči. Ministerstvo zdravotnictví upravilo mimořádné opatření, kterým ji zakazovalo od 30. dubna. Resort zároveň nařídil Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) od 10. dubna podávat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) údaje o tom, jaký subjekt za zaměstnance platí zdravotní pojištění. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to umožní sledovat ohniska a kontrolu testování ve firmách.

Jak se starat o respirátor? Na sterilizaci v troubě a mrazáku se odborníci neshodnou

Téma: Rádce

Víte, jak zacházet s respirátory? A je možné je použít opakovaně? Přestože vláda nařídila jejich nošení v obchodech, zdravotnických a sociálních zařízeních či veřejné dopravě, na některých doporučeních se odborníci neshodnou. Třeba často diskutovaná sterilizace v troubě je podle některých expertů možná, jiní ale varují před vzplanutím.

Zapomeňte na tělocvičny. Pacienti s covidem by se podle Blatného měli léčit jinde

Nemocnice v Česku se dostávají na svá kapacitní dna a ministr zdravotnictví Jan Blatný řeší, kam jinam v případě potřeby pacienty umístit. Po nevyužité polní nemocnici v pražských Letňanech se měli ti s lehčím průběhem nemoci COVID-19 umisťovat do tělocvičen. Přitom Česko v čele se silně postiženým Karlovarským krajem disponuje širokou sítí lázní. Ty jsou teď navíc obsazeny minimálně.

reklama