Smrt na kolejích. Vlak na Olomoucku zabil člověka, trať na Šumperk je mimo provoz
péče
Výpis příspěvků ke štítku „péče“
Auto jako smrtící skleník: Malé děti v zamčeném vozidle ohrozí už 25 °C, roli hrají minuty
S příchodem letních dnů se každoročně vyrojí případy, kdy rodiče nechají či zapomenou své děti v uzamčených autech. Ta se však během několika minut přemění v nebezpečný skleník, v němž dětem hrozí přehřátí, které může vést až k smrti.
Na péči o autistického syna zůstala Pavlína sama. Úlevu přináší jízda na kole, vznikla sbírka
Už od narození provázely dnes třicetiletého Martina zdravotní problémy. Až v pěti letech se rodina dozvěděla, že trpí dětským autismem s mentální retardací. Více než polovinu Martinova života se o něj maminka Pavlína stará sama. Péče je náročná, jakékoliv narušení zajetých rituálů u Martina vyvolává agresivní záchvaty, kdy ubližuje sobě i svému okolí, které mu chce pomoci. Klid a úlevu nachází při jízdě na kole, proto sestra Veronika založila na platformě Znesnáze sbírku. Cílem je vybrat dostatek financí na pořízení speciálního elektrokola, které by vyjížďky velmi usnadnilo.
Jak na roztroušenou sklerózu? Registr pacientů zajistí, aby péče byla stejná v Praze i v Chebu
Pokud člověk onemocní roztroušenou sklerózou (RS), nemělo by záležet na tom, zda žije v Chebu, Kolíně nebo ve Frýdku-Místku. Stejnou péči by měl podle specialistů dostat ve všech centrech v celém Česku. Díky Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), který sleduje, jak jsou pacienti ve všech patnácti specializovaných pracovištích léčeni, se daří přístup k nemocným sladit. Jak se vážné onemocnění projevuje? V Česku jím trpí zhruba 26 tisíc lidí.
Jurečka couvl. Obce budou přispívat rodičům na péči jen u tříletých dětí
Obce budou muset od roku 2026 zajistit tříletým místo v dětské skupině, jinak rodičům přispějí na náklady péče. Novelu schválila vláda, oznámil po jejím jednání ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V návrhu resortu přitom původně byla povinnost i pro dvouleté děti. Ministr také uvedl, že do praxe vstoupí sousedské dětské skupiny, které budou doplňovat ty klasické a mateřské školy. Ten, kdo splní podmínky, může hlídat až čtyři děti, včetně vlastního.
Nemocný a týraný muž žil s dcerkou půl roku ve stanu. Dávný kamarád mu nyní pomohl s bydlením
Hendikepovaný otec utekl se sedmiletou dcerou z domova. Důvodem bylo násilnické chování jeho bývalé partnerky. S dítětem poté přes půl roku přežíval ve stanu. Dívka skončila v dětském domově. Oběma se ovšem začalo blýskat na lepší časy. Muži pomohl s bydlením dávný přítel z dětství.
O invalidní dceru se starala 30 let, pak přišlo zranění. Dnes Bára prosí o pomoc
Petra se narodila jako zdravé miminko, vše se ale změnilo, když jí bylo deset měsíců. Dívenka tehdy onemocněla herpetickou meningoencefalitidou, a od té doby je těžce postižená. Celý její život se o ni starala maminka Barbora, která 30 let zvládala péči o dceru bez cizí pomoci. Při péči o umírající sestru si však přivodila těžké zranění. Kvůli poranění krční páteře nemůže s Petrou manipulovat, skončila v invalidním důchodu. Dnes se s žádostí o pomoc obrací na druhé. Pro dceru potřebuje zakoupit upravené vozidlo. Proto na platformě Donio vznikla sbírka.
V Ostravě funguje nový domov pro lidi s autismem. Zájem rodin je obrovský
V Ostravě otevřeli nový domov pro lidi s autismem, a to vůbec první v Moravskoslezském kraji. Zařízení by mělo především ulehčit rodinám, které už na náročnou péči o své blízké samy nestačí. Zájem o byty je obrovský.
Venda trpí Loweho syndromem, 44 let o něj pečuje matka. Teď shání finance na nutnou léčbu
Když se Václav, kterému jeho maminka Věra neřekne jinak než Venda, narodil, byl jedinečný. Bohužel v negativním slova smyslu. Jako jedinému v republice mu byl diagnostikován Loweho syndrom. Od té doby uběhlo 44 let, ačkoliv lékaři předpovídali, že se dožije jen 18 let. Celý život o syna pečuje maminka, s láskou a nadějí v lepší zítřky. Zdravotní komplikace se však kupí, nutných procedur přibývá a financí není dostatek. Venda potřebuje pravidelné rehabilitace, bez nich je ohrožen na životě. Proto vznikla sbírka, jejímž prostřednictvím mu může veřejnost pomoci.
Seniory trápí nedostatek lékařů i on-line systémy. Je to začarovaný kruh, říká odbornice
Nedostatek praktických lékařů, špatná dostupnost ordinací či příliš krátké ordinační hodiny jsou problémy, s nimiž se často potýkají senioři, tvrdí Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů České republiky. Přechod lékařů na on-line objednávací systém po pandemii situaci podle ní ještě více zkomplikoval. Řada seniorů internet nepotřebuje, ani se ho nechce na sklonku života učit používat.
Autistů v Česku dramaticky přibývá. Chybějí lékaři i odborná centra, zoufají si rodiče
Autistů v Česku přibývá. Podle nejnovějších dat ministerstva zdravotnictví každé 36. narozené dítě trpí nějakou formou této poruchy. Odborníci varují, že český zdravotnický systém není na opravdu účinnou pomoc pro lidi s autismem vůbec připravený. Kromě toho se rodiče zlobí, že v době, kdy je potřeba s dítětem začít pracovat, někteří marně obíhají specialisty a čekají na termín vyšetření, uvedla ve svém vysílání televize CNN Prima NEWS.
Zdravotnictví se řítí do zdi. Proč budou Česku zoufale chybět lékaři i základní péče?
Hrozí černý scénář českého zdravotnictví? Už teď trpí všeobecné lékařství v České republice hrubým nedostatkem praktiků, a podle prognóz bude hůře. Bojují s brutálním náporem ve svých ordinacích, mladí adepti mnohdy radši utečou do zahraničí a ti starší odcházejí do důchodu, aniž by za ně přicházela adekvátní náhrada. O moc lépe na tom nejsou ani další složky zdravotní péče, od pracovníků v nemocnicích po dětské psychiatry. Proč hrozí, že v blízké budoucnosti zkrátka budou chybět lékaři? Ve spolupráci s nimi jsme sepsali hlavní důvody.
ANALÝZA: Stárnoucí populace? Praha není připravena. Tisíce seniorů nebudou mít kde dožít
Již v roce 2022 kapacita lůžek pro seniory v rámci dlouhodobé péče v metropoli nestačila. Se stárnutím populace – a přibývajícím počtem seniorů – se však situace rapidně zhoršuje. Vyplývá to z rozsáhlé prognózy, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). S výhledem na další roky hlavní město potřebuje více než zdvojnásobit současný počet lůžek. „Naděje dožití se zvyšuje, stejně tak počet lidí, kteří tyto služby potřebují. Už nyní jsou kapacity problematické, do budoucna to bude ještě horší,“ sdělili autoři redakci CNN Prima NEWS.