CNN Prima News péče

péče

Výpis příspěvků ke štítku „péče“

Těžký osud nemocného Tomáška: Matka ho bila v břiše, péči zanedbávala. Stará se o něj babička

Osud dnes sedmiletého Tomáška začala psát jeho matka od druhého měsíce těhotenství, kdy se často bila do břicha a pila alkohol. Ačkoliv se chlapec narodil jako zdánlivě zdravé miminko, jeho babička měla obavy – a nakonec oprávněné. V péči rodičů zůstal Tomášek po narození pouhé dva měsíce. Důvodem byla zanedbaná péče, odchod matky i zhroucení otce. O chlapce, který má závažné zdravotní problémy s trvalými následky, se dnes stará babička sama. Pomoc pro ni od lidí nyní shání Nadační fond Marka Koštíře a platforma Znesnáze, kde vznikla sbírka.

Ztratíte přátele, sourozenci trpí. Starat se o dítě s postižením vysiluje, pomáhá sdílená péče

Péče o děti s postižením je pro rodiny nesmírně vyčerpávající. Rodiče často přicházejí o práci a ztrácejí přátele i kontakt se světem, protože se jejich životy točí jen kolem potřeb dítěte. Trpí tím i sourozenci handicapovaných, rodiče na ně obvykle nemají tolik času. Úlevu jim přináší tzv. homesharing neboli sdílená péče, kterou zprostředkovává například Centrum Orion sídlící v Rychnově nad Kněžnou. Bojuje však s nedostatkem dobrovolníků.

Po zlých časech našla 15letá Leah oporu a lásku. Blízcí jí chtějí splnit sny, prosí o pomoc

Do péče Renaty se dnes patnáctiletá Leah dostala poté, co si prožila těžké chvíle ve své vlastní rodině. Dívka dokonce letos v létě skončila v psychiatrické léčebně. Před umístěním do dětského domova ji nakonec uchránili ti, u nichž našla oporu a lásku. Jedná se však o dočasnou péči, kdy blízcí zatím nemají nárok na příspěvky. Přesto by Leah rádi splnili sny. Z toho důvodu vznikla na platformě Znesnáze sbírka.

Švýcarský nůž mezi strojky pro osobní péči. Revoluční novinka od Panasonicu vám zastřihne vousy i vyčistí zuby

Jeden přístroj, minimalistický design, ale především spousta užitečných funkcí, které vám ulehčí každodenní život. Panasonic přichází s revolučním strojkem MULTISHAPE, díky němuž pohodlně oholíte vousy, zastřihnete vlasy, ale také vyčistíte zuby. Stačí totiž vyměnit nástavec podle toho, co zrovna potřebujete. Díky více než 9 různým nástavcům jde o modulární systém péče pro tělo, se kterým pohodlně zvládnete každodenní styling jen s jedním zařízením.

Na péči o autistického syna zůstala Pavlína sama. Úlevu přináší jízda na kole, vznikla sbírka

Už od narození provázely dnes třicetiletého Martina zdravotní problémy. Až v pěti letech se rodina dozvěděla, že trpí dětským autismem s mentální retardací. Více než polovinu Martinova života se o něj maminka Pavlína stará sama. Péče je náročná, jakékoliv narušení zajetých rituálů u Martina vyvolává agresivní záchvaty, kdy ubližuje sobě i svému okolí, které mu chce pomoci. Klid a úlevu nachází při jízdě na kole, proto sestra Veronika založila na platformě Znesnáze sbírku. Cílem je vybrat dostatek financí na pořízení speciálního elektrokola, které by vyjížďky velmi usnadnilo.

Jak na roztroušenou sklerózu? Registr pacientů zajistí, aby péče byla stejná v Praze i v Chebu

Pokud člověk onemocní roztroušenou sklerózou (RS), nemělo by záležet na tom, zda žije v Chebu, Kolíně nebo ve Frýdku-Místku. Stejnou péči by měl podle specialistů dostat ve všech centrech v celém Česku. Díky Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), který sleduje, jak jsou pacienti ve všech patnácti specializovaných pracovištích léčeni, se daří přístup k nemocným sladit. Jak se vážné onemocnění projevuje? V Česku jím trpí zhruba 26 tisíc lidí.

Jurečka couvl. Obce budou přispívat rodičům na péči jen u tříletých dětí

Obce budou muset od roku 2026 zajistit tříletým místo v dětské skupině, jinak rodičům přispějí na náklady péče. Novelu schválila vláda, oznámil po jejím jednání ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V návrhu resortu přitom původně byla povinnost i pro dvouleté děti. Ministr také uvedl, že do praxe vstoupí sousedské dětské skupiny, které budou doplňovat ty klasické a mateřské školy. Ten, kdo splní podmínky, může hlídat až čtyři děti, včetně vlastního.

O invalidní dceru se starala 30 let, pak přišlo zranění. Dnes Bára prosí o pomoc

Petra se narodila jako zdravé miminko, vše se ale změnilo, když jí bylo deset měsíců. Dívenka tehdy onemocněla herpetickou meningoencefalitidou, a od té doby je těžce postižená. Celý její život se o ni starala maminka Barbora, která 30 let zvládala péči o dceru bez cizí pomoci. Při péči o umírající sestru si však přivodila těžké zranění. Kvůli poranění krční páteře nemůže s Petrou manipulovat, skončila v invalidním důchodu. Dnes se s žádostí o pomoc obrací na druhé. Pro dceru potřebuje zakoupit upravené vozidlo. Proto na platformě Donio vznikla sbírka.

Venda trpí Loweho syndromem, 44 let o něj pečuje matka. Teď shání finance na nutnou léčbu

Když se Václav, kterému jeho maminka Věra neřekne jinak než Venda, narodil, byl jedinečný. Bohužel v negativním slova smyslu. Jako jedinému v republice mu byl diagnostikován Loweho syndrom. Od té doby uběhlo 44 let, ačkoliv lékaři předpovídali, že se dožije jen 18 let. Celý život o syna pečuje maminka, s láskou a nadějí v lepší zítřky. Zdravotní komplikace se však kupí, nutných procedur přibývá a financí není dostatek. Venda potřebuje pravidelné rehabilitace, bez nich je ohrožen na životě. Proto vznikla sbírka, jejímž prostřednictvím mu může veřejnost pomoci.