CNN Prima News péče

péče

Výpis příspěvků ke štítku „péče“

Venda trpí Loweho syndromem, 44 let o něj pečuje matka. Teď shání finance na nutnou léčbu

Když se Václav, kterému jeho maminka Věra neřekne jinak než Venda, narodil, byl jedinečný. Bohužel v negativním slova smyslu. Jako jedinému v republice mu byl diagnostikován Loweho syndrom. Od té doby uběhlo 44 let, ačkoliv lékaři předpovídali, že se dožije jen 18 let. Celý život o syna pečuje maminka, s láskou a nadějí v lepší zítřky. Zdravotní komplikace se však kupí, nutných procedur přibývá a financí není dostatek. Venda potřebuje pravidelné rehabilitace, bez nich je ohrožen na životě. Proto vznikla sbírka, jejímž prostřednictvím mu může veřejnost pomoci.

Seniory trápí nedostatek lékařů i on-line systémy. Je to začarovaný kruh, říká odbornice

Nedostatek praktických lékařů, špatná dostupnost ordinací či příliš krátké ordinační hodiny jsou problémy, s nimiž se často potýkají senioři, tvrdí Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů České republiky. Přechod lékařů na on-line objednávací systém po pandemii situaci podle ní ještě více zkomplikoval. Řada seniorů internet nepotřebuje, ani se ho nechce na sklonku života učit používat.

Autistů v Česku dramaticky přibývá. Chybějí lékaři i odborná centra, zoufají si rodiče

Autistů v Česku přibývá. Podle nejnovějších dat ministerstva zdravotnictví každé 36. narozené dítě trpí nějakou formou této poruchy. Odborníci varují, že český zdravotnický systém není na opravdu účinnou pomoc pro lidi s autismem vůbec připravený. Kromě toho se rodiče zlobí, že v době, kdy je potřeba s dítětem začít pracovat, někteří marně obíhají specialisty a čekají na termín vyšetření, uvedla ve svém vysílání televize CNN Prima NEWS.

Zdravotnictví se řítí do zdi. Proč budou Česku zoufale chybět lékaři i základní péče?

Hrozí černý scénář českého zdravotnictví? Už teď trpí všeobecné lékařství v České republice hrubým nedostatkem praktiků, a podle prognóz bude hůře. Bojují s brutálním náporem ve svých ordinacích, mladí adepti mnohdy radši utečou do zahraničí a ti starší odcházejí do důchodu, aniž by za ně přicházela adekvátní náhrada. O moc lépe na tom nejsou ani další složky zdravotní péče, od pracovníků v nemocnicích po dětské psychiatry. Proč hrozí, že v blízké budoucnosti zkrátka budou chybět lékaři? Ve spolupráci s nimi jsme sepsali hlavní důvody.

ANALÝZA: Stárnoucí populace? Praha není připravena. Tisíce seniorů nebudou mít kde dožít

Již v roce 2022 kapacita lůžek pro seniory v rámci dlouhodobé péče v metropoli nestačila. Se stárnutím populace – a přibývajícím počtem seniorů – se však situace rapidně zhoršuje. Vyplývá to z rozsáhlé prognózy, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). S výhledem na další roky hlavní město potřebuje více než zdvojnásobit současný počet lůžek. „Naděje dožití se zvyšuje, stejně tak počet lidí, kteří tyto služby potřebují. Už nyní jsou kapacity problematické, do budoucna to bude ještě horší,“ sdělili autoři redakci CNN Prima NEWS.

Experti: Černý scénář zdravotnictví? Bezzubá populace a pacienti umírající před nemocnicemi

Ve zdravotnictví bude hůř. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl viceprezident Svazu pacientů ČR Vladimír Dryml. Obává se toho, že se péče o pacienty stane selektivní a zákony se nebudou dodržovat, stejně jako Ústava ČR. „Vláda čeká na to, až lidé budou umírat před branami nemocnic, nebo jak si to vlastně představují?“ ptal se. Stejné obavy má prezident České lékařské komory ČR Milan Kubek, který si „dokáže představit bezzubou populaci, ale ne to, že lidé budou umírat například na onkologická onemocnění“.

Situace domovů pro seniory je kritická, hrozí scénář středních škol, varuje Udženija

V Praze by do roku 2026 mělo vzniknout až 1 500 nových míst v domovech pro seniory. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedla náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí Alexandra Udženija (ODS). Přesto podle ní nejde garantovat, že v metropoli najde místo každý důchodce, protože v mnoha ohledech se situace bude zhoršovat. Mluví i o vztahu s náměstkem Zdeňkem Hřibem (Piráti) nebo o zpoplatnění vjezdu aut do centra velkoměsta.

Jak pečovat o své zdraví? Pokud řešíte léky, ušetřete na poplatcích

Jako diabetik 1. typu se bez aplikace inzulinu neobejdu. S tím jde ruku v ruce také pravidelná kontrola hladiny krevního cukru. Oboje se stalo běžnou součástí mého života, ale snažím se, aby mě to příliš neomezovalo. Stačí dobře plánovat a můžu bez obav vyrážet na rodinné výlety nebo se toulat na svých oblíbených dlouhých procházkách se psem. Problém nejsou ani delší cesty, jen musím myslet na správné uchování inzulinu a nenechat ho v létě na sluníčku nebo třeba v tašce v kufru auta. A taky si během dovolené častěji měřím cukr, protože už jsem zjistila, že změna režimu a „cestovní horečka“ dokážou s jeho hladinou zamávat.