CNN Prima News veřejná správa

veřejná správa

Výpis příspěvků ke štítku „veřejná správa“

Kolem případu znásilnění nevlastní dcery vládne hysterie, míní člen advokátní komory Sokol

Kolem případu opakovaného znásilnění dívky nevlastním otcem se rozvinula hysterie, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS člen představenstva České advokátní komory Tomáš Sokol. Podle něj je potřeba počkat až soud sdělí důvody, proč udělil tříletou podmínku. Případem se už začalo zabývat ministerstvo spravedlnosti. Podle Sokola má ale jen malé možnosti, což je dobře, protože jde o politický orgán, který by do justice měl zasahovat minimálně.

Digitální technická mapa ČR: Služebník měst a obcí i lidi žijící v nich

V jakém stavu jsou silnice, chodníky, veřejné osvětlení? A jak vybrat pozemek, abychom si na něm mohli postavit dům podle vlastních představ? K rychlému a snadnému zodpovězení podobných dotazů má sloužit Digitální technická mapa ČR. Ta by měla být dokončena do letošního července a sloužit bude jednotlivcům i veřejné správě. Mezi průkopníky digitalizace nemovitostí a infrastruktury patří bez pochyby Zlínský kraj, jehož vlastní verze digitální technické mapy tam fungovala od roku 2003. Na přechod na centrální systém jsou zdejší města připravena. Ovšem jak v pořadu Interview PLUS řekl starosta Luhačovic, Marian Ležák, celoplošná digitální technická mapa nemá tak široké spektrum jako její krajská předchůdkyně.

Putinovo hackerské tsunami. Na Česko útočili ruští Anonymous, cílem byli i mobilní operátoři

Česká republika v říjnu čelila rekordnímu počtu kyberútoků. Za částí z nich stála ruská odnož hacktivistické skupiny Anonymous a Killnet. Cílem byly státní infrastruktura a dopravní podniky. Hackerským výpadům se nicméně nevyhnuli ani mobilní operátoři. Frekvence útoků narůstá už dlouhé roky, vše ale urychlila válka na Ukrajině. Experti uvádějí, že jedním z důvodů kyberútoků mohla být návštěva české delegace v Kyjevě.

T-Mobile postihl masivní výpadek služeb. Příčinou mohl být útok hackerů, uvedla společnost

Operátor T-Mobile měl v pondělí ráno celorepublikový výpadek mobilních služeb. Někteří zákazníci měli problémy s mobilními daty, SMS i s voláním. Příčinou mohl být hackerský DDoS útok, uvedla mluvčí společnosti T-Mobile Zuzana Netolická. Výpadek trval zhruba 12 minut, než operátor problém odstranil. Poté začal postupně zprovozňovat mobilní vysílače, klienti proto byli bez signálu delší dobu. Některé služby mohou mít stále problémy. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) s operátorem spolupracuje.

Čtyři hacknuté účty za minutu. Češi se neumí bránit před kyberútoky, jaké dělají chyby?

Češi neumějí chránit své internetové účty a nedodržují základní bezpečnostní pravidla. I to je důvod, proč jsou pro hackery poměrně snadným terčem. Podvody v digitálním prostoru jsou navíc den ode dne zákeřnější, mnohdy se tváří jako služba bankovních institucí nebo zpráva od správců Facebooku či jiných sociálních sítí. Jakých chyb se čeští uživatelé nejčastěji dopouští při ochraně svých internetových účtů a na co si dát největší pozor?

Státní zaměstnanci si polepší, slíbil ministr Stanjura. Inflaci jim ale vláda nedorovná

Vláda počítá pro příští rok se zvýšením platů ve veřejném sektoru. Přidání ale bude nižší než o inflaci. V České televizi to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). O kolik by případně mohly výdělky pracovníkům státních a veřejných služeb růst, nepřiblížil. Odbory žádají navýšení o inflaci už pro letošek, a to od července. Devět odborových svazů veřejné sféry je ve stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Jednání předáků s lídry vládních stran by se mělo uskutečnit v úterý.

Rozsáhlý hackerský útok v Česku. Jedním z cílů se staly i České dráhy

Aktualizováno

Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. NÚKIB o tom ve středu informoval na svém twitterovém účtu. Úřad na něm také odkázal na své varování před kyberútoky v souvislosti s děním na Ukrajině. Nynější hackerský útok se týká například Českých drah nebo systému některých tuzemských letišť. Nefunguje portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. K útokům se přihlásila proruská hackerská skupina Killnet.

Musíme znát stav prezidenta, zda může jednat o vládě, říká specialista na veřejnou správu

Jednání o jmenování vlády mohou trvat týdny, možná měsíce. Ve vzduchu tedy visí otázka, zda je prezident Miloš Zeman na takový maraton jednání v dostatečně dobré kondici. „Nejde o podepsání (jmenovacího) dekretu, ale o vedení velmi závažných politických jednání,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Oldřich Kužílek, podle něhož si Hrad neuvědomuje vážnost situace.

Řidičský průkaz v mobilu? Už brzy, plánuje Hamáčkův náměstek Strouhal

Česká republika se v digitalizaci veřejné správy inspiruje Dánskem. V posledních dvou letech jsme se podle hodnocení OSN posunuli mezi země s velmi rozvinutým eGovernmentem. Občanský průkaz nebo cestovní pas si ale do mobilních telefonů zatím nenahrajeme, u řidičáků je to na dobré cestě. Databáze úřadů se také brzy propojí, občané tak budou muset opět o něco méně papírovat. „Do pěti let budou Češi moci většinu služeb v komunikaci se státem vyřídit elektronicky,“ tvrdí Jaroslav Strouhal, náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie.