CNN Prima News veřejná správa

veřejná správa

Výpis příspěvků ke štítku „veřejná správa“

Státní zaměstnanci si polepší, slíbil ministr Stanjura. Inflaci jim ale vláda nedorovná

26. června 2022 14:36

Vláda počítá pro příští rok se zvýšením platů ve veřejném sektoru. Přidání ale bude nižší než o inflaci. V České televizi to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). O kolik by případně mohly výdělky pracovníkům státních a veřejných služeb růst, nepřiblížil. Odbory žádají navýšení o inflaci už pro letošek, a to od července. Devět odborových svazů veřejné sféry je ve stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Jednání předáků s lídry vládních stran by se mělo uskutečnit v úterý.

Rozsáhlý hackerský útok v Česku. Jedním z cílů se staly i České dráhy

20. dubna 2022 09:31
Aktualizováno

Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. NÚKIB o tom ve středu informoval na svém twitterovém účtu. Úřad na něm také odkázal na své varování před kyberútoky v souvislosti s děním na Ukrajině. Nynější hackerský útok se týká například Českých drah nebo systému některých tuzemských letišť. Nefunguje portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. K útokům se přihlásila proruská hackerská skupina Killnet.

Vyhozené miliardy za digitalizaci úřadů? Bez legislativy se dál nepohneme, tvrdí expert

28. listopadu 2021 21:58

Převést úřady do digitálního prostředí není technický problém. Největší překážkou na cestě ke konci papírování je chybějící legislativa. Technicky by šlo stát zdigitalizovat do dvou let. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl Daniel Vlček, spoluzakladatel společnosti UnitX, která se zabývá robotizací komunikace a vyvíjí takzvané chatboty.

Musíme znát stav prezidenta, zda může jednat o vládě, říká specialista na veřejnou správu

8. října 2021 22:21

Jednání o jmenování vlády mohou trvat týdny, možná měsíce. Ve vzduchu tedy visí otázka, zda je prezident Miloš Zeman na takový maraton jednání v dostatečně dobré kondici. „Nejde o podepsání (jmenovacího) dekretu, ale o vedení velmi závažných politických jednání,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Oldřich Kužílek, podle něhož si Hrad neuvědomuje vážnost situace.

Řidičský průkaz v mobilu? Už brzy, plánuje Hamáčkův náměstek Strouhal

28. září 2020 14:30

Česká republika se v digitalizaci veřejné správy inspiruje Dánskem. V posledních dvou letech jsme se podle hodnocení OSN posunuli mezi země s velmi rozvinutým eGovernmentem. Občanský průkaz nebo cestovní pas si ale do mobilních telefonů zatím nenahrajeme, u řidičáků je to na dobré cestě. Databáze úřadů se také brzy propojí, občané tak budou muset opět o něco méně papírovat. „Do pěti let budou Češi moci většinu služeb v komunikaci se státem vyřídit elektronicky,“ tvrdí Jaroslav Strouhal, náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie.

Zhruba 3 150 veřejných funkcionářů neodevzdalo majetková přiznání

3. července 2020 15:26

Zhruba 3 150 veřejných funkcionářů včas neodevzdalo ministerstvu spravedlnosti majetková přiznání. Dalších 630 sice oznámení učinilo, ale ne za celé období výkonu funkce v roce 2019. Dohromady tak řádně nesplnilo oznamovací povinnost zhruba 3 800 funkcionářů, uvedla na Iveta Mikulášová z ministerského odboru střetu zájmů a boje proti korupci.

Stanou se česká města díky koronaviru dříve „smart“? Záležet bude na penězích

23. června 2020 08:36

Koronavirová krize bude mít zřejmě v mnoha oblastech pozitivní vliv na uspíšení digitalizace. V době zavedení karantény se musely statisíce lidí doslova ze dne na den přepnout ze standardního pracovního prostředí do on-line módu. A jak se zdá, spousta firem zjistila, že fungovat na dálku lze stejně dobře jako v osobním kontaktu. Jen si to vyžaduje nižší náklady. Bude se u firemního sektoru inspirovat také veřejná správa? Uspíší pandemie koronaviru rozvoj konceptu smart city?

Koronakrize uspíší digitalizaci. Uspěje ten, kdo se odstřihne od starých pořádků

21. května 2020 07:00

Když do České republiky vstoupila epidemie koronaviru, mnoho firem, domácností, ale i škol se muselo přepnout do on-line módu. Češi najednou zjistili, že přes internet lze fungovat celkem obstojně. Digitalizace je podle názoru řady odborníků příležitostí, jak se se současnou krizí vypořádat. Svítá i naděje, že potřebu převést se do elektronického světa pochopí i veřejná správa.