Veterináři začali vybíjet jediný šlechtitelský chov hus v Česku. Některé zatím ušetří

Veterináři začali u rybníku Velebil na Českobudějovicku likvidovat ptáky z několika hejn firmy Rybářství Nové Hrady, u nichž se prokázala ptačí chřipka. Jde o jediný šlechtitelský chov hus v Česku. Po žádosti chovatele vybrali veterináři 420 hus z několika linií, které zatím ušetří, aby zůstalo šlechtění zachované. Původně měli veterináři utratit 1 900 ptáků, informoval ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Rybářství veterináře požádalo, aby zmírnili opatření. „Z důvodu, že jsou to chovné kusy, velice cenné pro další chov. Tak jsme celou situaci zvážili a vybrali 420 kusů, několik linií, které jsou opravdu cenné. Jedná se o genetickou rezervu, tak se ještě snažíme zachránit, co se dá. Vyselektovali se chovní jedinci, kteří jsou významní pro šlechtění linií, aby se chov nezlikvidoval celý,“ uvedl Kouba.

Ptáky, které nevybijí, vybírali v poměru jedna ku třem, co se týče pohlaví. „Zatím jsou bez klinických příznaků onemocnění. Budeme je testovat a pozorovat, zatím zkoušíme ponechat tu rezervu, aby mohlo šlechtění pokračovat dál,“ doplnil šéf hygieniků. K žádosti rybářů se podle něj připojila i drůbežářská unie.

V listopadu utratili veterináři v chovu rybářství kolem 2 600 ptáků. Jde o jediný šlechtitelský chov hus v Česku s padesátiletou tradicí. Chov čítal 5 000 ptáků. Ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař před víkendem řekl, že není jisté, zda bude chov pokračovat. „Dělali jsme všechno pro to, abychom ten šlechtitelský chov u nás udrželi, aby česká husa byla zachovaná, abychom nebyli závislí jenom na dovozu,“ řekl v pátek Zvonař. Škody zatím firma nesčítala.

Šlechtitelský chov je těžké obnovit

Ptačí chřipku H5N1 potvrdili veterináři u čtyř hejn hus domácích chovaných na třech rybnících: Kachním, Jakulském a rybníku Velebil u Nových Hradů. V hejnech je asi 1 900 hus. Likvidace potrvá dva dny, protože ptáci jsou na třech místech a ve čtyřech halách. V chovu, jejž provozuje Rybářství Nové Hrady, se ptačí chřipka prokázala letos poprvé 19. listopadu. Veterináři tam postupně utratili přes 2 600 ptáků, hus a kachen. Nákazu tam zřejmě zavlekli volně žijící ptáci.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala by bylo v případě Rybářství Nové Hrady obzvlášť náročné obnovit šlechtitelský chov. S čistými genetickými liniemi se podle něj neobchoduje a ze zahraničí je doplnit nelze.

Veterináři potvrdili minulý týden nové ohnisko ptačí chřipky také v malochovu drůbeže ve vesnici Řečice, jež patří pod Blatnou. V tříkilometrovém ochranném pásmu je i velkochov firmy Blatenská ryba. V ČR letos veterináři utratili zhruba čtvrt milionu ptáků.

Tagy:
ptáci šlechtění husy rybník likvidace Česko Jan Doležal ptačí chřipka husa veterináři Českobudějovicko veterinární lékař Agrární komora České republiky okres České Budějovice Rybářství Nové Hrady Blatenská ryba