CNN Prima News šlechtění

šlechtění

Výpis příspěvků ke štítku „šlechtění“

Veterináři začali vybíjet jediný šlechtitelský chov hus v Česku. Některé zatím ušetří

21. prosince 2021 10:07

Veterináři začali u rybníku Velebil na Českobudějovicku likvidovat ptáky z několika hejn firmy Rybářství Nové Hrady, u nichž se prokázala ptačí chřipka. Jde o jediný šlechtitelský chov hus v Česku. Po žádosti chovatele vybrali veterináři 420 hus z několika linií, které zatím ušetří, aby zůstalo šlechtění zachované. Původně měli veterináři utratit 1 900 ptáků, informoval ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Šlechtění domácích zvířat: Překročili jsme už únosnou mez?

26. září 2021 15:30

Šlechtění zvířat je dost ošemetné téma, které má své odpůrce i zastánce. Dříve se šlechtili především psi, a to pro své povahové vlastnosti. Potřebovali jsme pracovní plemena, lovecká plemena a k tom šlo ruku v ruce šlechtění. Jenže dnes se plemena přetvářejí kvůli vzhledu a nutno podotknout, že většinou to vede spíš ke zdravotním problémům.

Místo zvířat stroje na výrobu potravin? Záleží na chovatelích i zákaznících, shodují se odborníci

14. července 2020 12:20

Dříve několik desítek vajec, dnes několik stovek. Dříve tisíc litrů mléka, dnes až dvanáct tisíc. A tak bychom mohli pokračovat dál. Šlechtění zvířat přišlo spolu s domestikací, v posledních letech se však toto téma dostává do popředí kvůli svědectvím o tom, co se děje za zdmi velkochovů. Zvířata šlechtěná pouze na vyšší produktivitu totiž mohou za větší množství vajec, mléka či masa platit svým zdravím.