Zažeňte slepice. Veterináři kvůli ptačí chřipce zakázali chov drůbeže pod širým nebem

Slepice nemohou ven

Epidemie ptačí chřipky si vynutila opatření, která omezí chov drůbeže. Ten už nebude možný pod širým nebem, majitelé budou muset mít opeřence v budovách. Výjimku má chov holubů a běžců, jako jsou pštrosi. Za nedodržení opatření hrozí až dvoumilionová pokuta pro právnické osoby a 100 tisíc korun u fyzických osob.

Opatření vydala Státní veterinární správa (SVS). Všichni chovatelé drůbeže jsou povinni podávat ptákům vodu uvnitř hospodářské budovy, případně pod přístřeškem, který zabrání kontaminaci vody výkaly volně žijících ptáků. „Pokud registrovaní chovatelé nebudou mít možnost umístit ptáky do budov, musí o tom neprodleně informovat veterináře,“ uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se ve venkovních výbězích a v ekologickém zemědělství v komerčních chovech nachází zhruba 100 tisíc nosnic a část chovů vodní drůbeže. Větší chovatelé mají nosnice preventivně uzavřené už od prvních výskytů ptačí chřipky v podzimní vlně.

Toman: Ptačí chřipka se konzumací vajíček nepřenáší

Státní správa apeluje na chovatele, aby nařízení dodržovali. „Žádáme také o dodržování zásad biologické bezpečnosti v chovech, aby chovatelé neprodleně hlásili krajským veterinárním správám zvýšené úhyny ve svých chovech,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) se spotřebitelé nemusí obávat nákupu vajíček nebo drůbežího masa. „Nikde na světě se dosud neprokázal přenos ptačí chřipky konzumací živočišných produktů. U českého masa a vajec máme navíc celý proces výroby pod trvalým dohledem, a to od chovu přes jatka až na pulty obchodů,“ ubezpečil Toman.

Veterináři v ČR letos museli utratit už zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. Od konce září se v českých chovech potvrdilo pět ohnisek nemoci. Ve většině případů vyšetření prokázalo vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. V úterý veterináři začali utrácet 1 050 hus v komerčním chovu u rybníka Velebil. U dvou hejn chovných hus na rybníce se totiž potvrdila tato choroba.

Tagy: