reklama

Trestanci pomáhají cvičit psy pro nevidomé. Věznice si projekt chválí

Do věznice ve středočeských Jiřicích v úterý přijali dva nové chovance. Nejde však o běžné trestance, ale o dvojici štěňat, která budou odsouzení během jednoho roku pomáhat cvičit jako vodící psy. Projekt už ve věznici funguje rok a podle ředitele vězeňské služby zatím předčil očekávání.

reklama

Ze štěňat Utaha a Kairy mají do dvou let vyrůst společníci a nepostradatelní pomocníci nevidomých lidí. S jejich výcvikem pomohou právě odsouzení vězni. Podle ředitele tamní vězeňské služby Petra Dohnala projekt zatím předčil očekávání: „Pejsci byli přijati s otevřenou, láskyplnou náručí.“

K tématu

Díky mírnějším opatřením, které v této takzvané otevřené věznici panují, mohou vězni vodit psy i mimo areál nebo na návštěvy k rodinám.

Po roční socializaci ve vězení pes půjde ke cvičiteli

Po ročním výcviku ve vězení, který je spíše socializací psa, si pak zvíře ještě vezme do parády cvičitel, který ho naučí všechny potřebné povely a dovednosti, aby pomáhal nevidomým.

„Ti lidi mají někoho, komu můžou dávat lásku. Nemají tady s nikým žádný vztah, ten projevují k tomu psovi, a to je pro nás to nejdůležitější,“ uvedl Milan Dvořák ze školy pro výcvik vodicích psů k novým přírůstkům věznice, jež mají vystřídat dvojici psů, kteří nyní se základním výcvikem končí.

Další hlavní zprávy

Brazilské trápení s covidem. Nemocnice kolabují a prezident točí ministry zdravotnictví
Ke kadeřníkovi jen s testem na covid. Jaká další přísná opatření musíte dodržet?
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?
reklama
reklama
Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Politika

Domácí zpravodajství

Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Ve třech krajích bude moct do školek více dětí. V pondělí vláda rozhodne o druhém stupni
Další články
reklama
reklama