Majitelka psího hotelu: Kvůli koronaviru nemáme práci

Kvůli vládním opatřením proti šíření nemoci COVID-19 je značně omezeno cestování. To má za následek i rušení pobytů domácích mazlíčků ve specializovaných hotelech. Majitelé takových zařízení si stěžují na to, že kvůli koronavirové krizi přicházejí o zákazníky. Mezi nimi je i Pavla Gašpárková z Prahy, která druhým rokem provozuje psí hotel.

„Bohužel uzavření hranic a nemožnost cestovat se netýká jen cestovního ruchu, ale i nás, co se staráme o domácí mazlíčky v době, kdy jsou lidé na dovolených. Momentálně máme do konce června všechny pobyty zrušeny. Nájem, poplatky a další věci s tím související samozřejmě platíme dál. Podobných zařízení jsou spousty. Služby nejsou jen kadeřnictví a pohostinství,“ řekla CNN Prima NEWS Gašpárková.

Situace je podle ní velmi vážná. „U hotelových služeb odhadujeme ztrátu 95 procent obratu a u výcvikových služeb, které také nabízíme díky možnostem on-line kurzů, ztrátu 85 procent obratu. Zdaleka nepokryjeme náklady, které s provozem souvisí. S omezením cestováním jsme přišli o většinu klientů. I po otevření hranic, ale s nařízenou karanténou, neočekáváme výrazné zlepšení. Pokud bude momentální stav trvalejší, v podstatě nám hrozí, že hotel pro psy budeme muset přestat provozovat,“ povzdechla si majitelka psího hotelu.

Budoucnost nejistá

Pavla Gašpárková se o psy stará skoro celý svůj život. Šestnáct let působí ve výcvikovém centru, z toho devět let jako instruktorka. Hlídání psů v domácím prostředí se věnuje už několik roků. „Myšlenka zřídit hotel pro psy pak vzešla přirozeně z potřeb našich klientů výcviků psů,“ řekla Gašpárková.

Cena za jednu noc v psím hotelu se pohybuje v rozmezí od 200 do 600 korun. Záleží, zda se jedná o krátkodobé či dlouhodobé hlídání psa. „Bereme maximálně čtyři psy na den, čímž je zaručen individuální přístup a péče o každého psího klienta bez ohledu na velikost a plemeno. Ctíme pravidlo, že se o ně staráme, jako by byli součástí naší rodiny,“ svěřila se Gašpárková.

Některá zvířata jsou na svých páníčcích citově závislá a odloučení těžce nesou. I s tím si prý umějí poradit. „Díky našim dlouholetým výcvikovým zkušenostem to zvládáme bez problémů. Denní režim psa, hry, sportovní aktivity a socializace s ostatními jsou pro každého psa velkým rozptýlením. Pokud je u nás ale zvíře poprvé, upřednostňujeme kratší zkušební pobyt, abychom si byli jisti, že to zvládne. Případně majitelům poradíme, jak psa na odloučení připravit,“ dodala Gašpárková.

Tagy: