reklama

Víc si teď vážíme zdraví, tvrdí zlínský vysokoškolák pomáhající v domově seniorů

Zlínsko zůstává jedním z nejvíce zasažených krajů koronavirem. Zejména pak Vsetínsko, Valašské Klobouky a Valašské Meziříčí. V boji s covidem tam pomáhají mimo jiné i studenti zlínské Univerzity Tomáše Bati. Hlídají děti zdravotníků, pomáhají s výukou v mateřských školách, v dětských domovech i v domovech pro seniory.

reklama

„Pomáháme s přímou péčí, což zahrnuje hygienu, stravování, kupříkladu koupání a přebalování,“ uvedl student UTB Marek Švagera, který pomáhá v jednom z domovů pro seniory na Zlínsku.

Švagera v pořadu Nový den CNN Prima NEWS řekl, že pracují v dvanáctihodinových směnách. „Ráno chodíme na sedmou. Obstaráváme základní hygienu, chystáme klienty na snídaně. Po nich přichází na řadu opět hygiena, pak obědy, krátká pauza a poté večeře a opět hygiena. Mezi tím jiné úkoly, jako je sprchování, holení a podobně,“ popsal Švagera.

Praktickou zkušenost využijí při studiích

První měsíc a půl akademického roku 2020–⁠2021 se podle studenta nedá považovat úplně za regulérní. „Vzhledem k té situaci a k tomu, že se pořád něco mění a jak to máme nastavené, to moc nejde.“

Praktická zkušenost se podle něj bude dát využít i při studiu jeho oboru. „Doufáme, že to, co jsme získali tady, co jsme viděli a zažili, tak přeneseme dál do studia.“

A co mu jeho osobní zkušenost s prací v domově seniorů přinesla? „Určitě si víc vážíme zdraví. Stoprocentně. To můžu říct za všechny.“

„Studenti z naší fakulty pomáhají v různých sociálních a zdravotnických zařízeních, jako jsou dětské domovy, nemocnice, domovy seniorů, Alzheimer centra a podobně,“ uvedl student s tím, že on a někteří jeho spolužáci nastoupili jako dobrovolníci ještě předtím, než byla nařízena pracovní povinnost.

A co může podle studenta pro zklidnění situace udělat každý z nás? „Určitě dodržovat nařízení vlády. Nebylo to vyhlášené jen tak, tudíž dávat pozor na sebe, na ostatní, nosit roušky, dbát na hygienu a zbytečně neohrožovat sebe ani ostatní,“ zdůraznil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama