reklama

Studentka dobrovolně pomáhá na plicním oddělení, nákazy koronavirem se nebojí

Jednadvacetiletá Marie Hanáčková se rozhodla dobrovolně pomáhat v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, kde se stará i o COVID-19 pozitivní pacienty. Třetím ročníkem studuje obor Všeobecná sestra na místní univerzitě. Riziko nebezpečí nákazy si nepřipouští a věří, že je teď v nemocnici potřebná.

reklama

Podle Krajské nemocnice Tomáše Bati byla budoucí zdravotnice zařazena na plicní oddělení, kde se léčí i pacienti s onemocněním COVID-19. Na starosti má všechny úkony, které zajišťují praktické sestry, provádí tedy například odběry, píchá injekce nebo podává léky. „S plněním těchto povinností nemám problém, vyzkoušela jsem si je už dříve při praxích, které jsem absolvovala právě v ‚Baťovce‘,“ uvedla Marie Hanáčková.

K tématu

Bez problémů se zařadila i do v současnosti extrémně vytíženého kolektivu a zapojuje se do tří služeb týdně. „S Maruškou jsme moc spokojení. Je ochotná, pracovitá a zručná. A umí vyjít vstříc, třeba s tím, na které služby má přijít. Moc nám pomáhá,“ chválila novou posilu Kateřina Paličková, vrchní sestra plicního oddělení.

Marie Hanáčková se stará i o pacienty s onemocněním způsobeným novým typem koronaviru. Strach nemá, především proto, že zdravotnický personál má k dispozici veškeré dostupné ochranné pomůcky a materiál. Je proto přesvědčená, že v dnešní době je větší pravděpodobnost nákazy spíše třeba v obchodě než v nemocnici. Jak dlouho bude v „Baťovce“ pracovat, v tuto chvíli neví.

Studentka Marie Hanáčková pomáhá zlínské nemocnici a její příběh letí do světa díky reportáži CNN 😊 Chápu to tak, že...

Posted by Zlínský kraj - oficiální stránka on Thursday, October 29, 2020

„Chci pomáhat, dokud zde budu potřebná,“ říká přesvědčivě studentka, se kterou v rámci reportáže o situaci v českých nemocnicích natáčel přímo na zlínském oddělení štáb americké televizní stanice CNN. Její příběh se tak dostane k divákům z celého světa.

K tématu

Za pomoc dobrovolníků jsou nyní nemocnice v celé České republice velmi vděčné a platí to i pro ty ve Zlínském kraji. Aktuálně jim v provozu chybí stovky zdravotníků, někteří nepracují v „souvislosti s covidem“, další jsou v pracovní neschopnosti s jinými diagnózami a někteří z nich jsou doma s dětmi po uzavření škol. Absence se částečně daří nahrazovat právě dobrovolníky, kterých nyní v nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži a Vsetíně pomáhá okolo sto padesáti.

„Většinou jde o studenty zdravotnických oborů, ale i o další zdravotníky, kteří nyní působili mimo obor nebo jsou na mateřské nebo nedávno odešli do důchodu a byli ochotni se vrátit a pomoci. Všechny dobrovolníky nemusíme využít ze dne na den, potřebujeme si ale vytvořit databázi lidí, na které se můžeme případně obrátit, jakmile nám někdo v provozu bude chybět,“ sdělil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Ve Zlínském kraji přibylo v neděli 514 nově potvrzených nakažených koronavirem, což je méně než o minulém víkendu (589). V sobotu napočítali 905 nově nakažených, v pátek 1 008. Dosavadní rekordní denní přírůstek byl v pátek 23. října, kdy bylo 1 198 nově nakažených. Ve Zlínském kraji se dosud od začátku epidemie nakazilo 23 554 lidí, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Tagy: CNN studenti Zlínský kraj dobrovolníci koronavirus nedostatek zdravotníků Marie Hanáčková Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně plicní oddělení všeobecná sestra

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké prezidentské volby proběhly již před měsícem, ale stále jim není konec. Úřadující prezident Donald Trump totiž pořád odmítá uznat porážku a tvrdí, že jeho demokratický oponent Joe Biden zvítězil jen díky podvodům. Tito dva politici ovšem nebyli jedinými kandidáty. Celkem jich v letošních volbách bylo 11, mezi nimi například známý rapper Kanye West či libertariánka Jo Jorgensenová, která podle mnohých zapříčinila Trumpovu prohru v některých klíčových státech.

Koronavirus

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Jedním z typických příznaků nemoci COVID-19 je ztráta čichu, u paní Lenky ze severní Moravy se ovšem dostavil úplně opačný efekt. Čich ztratila kvůli chronickému onemocnění již před více než dvaceti lety a vrátil se jí, až když onemocněla covidem. Žena pocházející ze Šumperka se nyní raduje, že si konečně může přičichnout ke kávě nebo vybírat parfém skutečně podle vůně. „Je to takový ostrůvek pozitivna v celkově negativní situaci,“ popsala své pocity pro CNN Prima NEWS.

Situace se ani za týden ani za dva nezlepší. Nouzový stav musíme prodloužit o 30 dnů
Záměna léku na žaludek s přípravkem na růst vlasů spustila u dětí vlkodlačí syndrom
Lidé jsou demotivovaní, nechodí se testovat dokonce ani s příznaky, ukázal průzkum
reklama
reklama
Z domu museli 300kilového muže vyprostit jeřábem. Francouz se léta téměř nehýbal

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Soud nařídil očkovat dítě proti tetanu, může jít o život, je po úrazu. Matka odmítá
Fiala: Ať si lidé zvykají, že co řeknu, dodržím. Nezískáme jen 15 procent, vyhrajeme
Dezinformátor Klaus? Exprezident si Blatnému stěžuje na „nehorázné označení“
Další články
reklama
reklama