reklama

Rozbrečela jsem se jen jednou, vzpomínala Kamila Moučková na 21. srpen 1968

Televizní a rozhlasová hlasatelka Kamila Moučková jako první ohlásila z obrazovky někdejší Československé televize invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V archivním rozhovoru televize Prima z roku 2018 vzpomínala na své zkušenosti z roku 1968. Mluvila i o aktuální politice, když kritizovala prezidenta Miloše Zemana či premiéra Andreje Babiše. Kamila Moučková zemřela v úterý ve věku 92 let.

reklama

Rozhovor s Kamilou Moučkovou byl natočen při příležitosti výročí padesáti let od vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Ani na chvíli ji prý nenapadlo, že by měla přestat vysílat, emoce neudržela jen jednou. „Rozbrečela jsem se až toho 21. srpna večer, když už jsem přišla domů. Byl horký srpnový večer a měli jsme okna dokořán. V Klimentské ulici někdo vystřelil a náhle se rozbrečelo dítě a po chvíli začaly brečet další děti v celé ulici,“ řekla Moučková.

Zavzpomínala i na život během normalizace, kdy byla za svou roli v srpnu 1968 perzekvována. Podle jejích slov nikdy nenastala chvíle, aby svého odvážného činu litovala. „Kdyby se situace opakovala, udělala bych to stejné,“ uvedla Moučková.

K aktuální politice mimo jiné poznamenala: „Jsem hrozně rozzlobená na pana prezidenta za to, že si neudělal v tomto výročí pět minut čas, aby oslovil lidi v této zemi.“ Prezidentovi Miloši Zemanovi vzkázala, ať si vezme „své oblíbence“ premiéra Andreje Babiše, ruského prezidenta Vladimira Putina a komunisty a odjede s nimi na Krym.

Hlasatelka mimo jiné kritizovala výroky zpochybňující sovětskou okupaci, které před dvěma lety zaznívaly například od některých představitelů KSČM.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama