reklama

Rozbrečela jsem se jen jednou, vzpomínala Kamila Moučková na 21. srpen 1968

Televizní a rozhlasová hlasatelka Kamila Moučková jako první ohlásila z obrazovky někdejší Československé televize invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V archivním rozhovoru televize Prima z roku 2018 vzpomínala na své zkušenosti z roku 1968. Mluvila i o aktuální politice, když kritizovala prezidenta Miloše Zemana či premiéra Andreje Babiše. Kamila Moučková zemřela v úterý ve věku 92 let.

reklama

Rozhovor s Kamilou Moučkovou byl natočen při příležitosti výročí padesáti let od vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Ani na chvíli ji prý nenapadlo, že by měla přestat vysílat, emoce neudržela jen jednou. „Rozbrečela jsem se až toho 21. srpna večer, když už jsem přišla domů. Byl horký srpnový večer a měli jsme okna dokořán. V Klimentské ulici někdo vystřelil a náhle se rozbrečelo dítě a po chvíli začaly brečet další děti v celé ulici,“ řekla Moučková.

Zavzpomínala i na život během normalizace, kdy byla za svou roli v srpnu 1968 perzekvována. Podle jejích slov nikdy nenastala chvíle, aby svého odvážného činu litovala. „Kdyby se situace opakovala, udělala bych to stejné,“ uvedla Moučková.

K aktuální politice mimo jiné poznamenala: „Jsem hrozně rozzlobená na pana prezidenta za to, že si neudělal v tomto výročí pět minut čas, aby oslovil lidi v této zemi.“ Prezidentovi Miloši Zemanovi vzkázala, ať si vezme „své oblíbence“ premiéra Andreje Babiše, ruského prezidenta Vladimira Putina a komunisty a odjede s nimi na Krym.

Hlasatelka mimo jiné kritizovala výroky zpochybňující sovětskou okupaci, které před dvěma lety zaznívaly například od některých představitelů KSČM.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě, řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Rozhodnutí je platné od čtvrtka, ruská strana má na stažení pracovníků čas do konce května. Ve výsledku to znamená vyhoštění 22 ruských diplomatů a 48 dalších pracovníků velvyslanectví. Rusko podle Kulhánka souhlasilo s narovnáním počtu lidí na ambasádách.

Obchody a vybrané služby se otevřou 3. května, schválila vláda. Má to ale podmínku
Česko jde cestou ničení vztahů, zní z Ruska. Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat
Soud zrušil uzavření obchodů i omezení setkávání. Vláda postupovala špatně, rozhodl
Skandál šéfa slovenské krajní pravice. Sebral mi syna, viní Kotlebu jeho exmanželka
Triko na doma? Národní tým ukázal nové dresy, fanoušci rýpali jako u lipové sady
reklama
reklama
Zpackaná operace ruské rozvědky, komentoval Vrbětice Kulhánek. Váží si podpory spojenců

360°

Domácí zpravodajství

Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde
Flegr: Respirátory venku jsou nesmysl. Antigenní testy můžou pomoci zprovoznit služby
Další články
reklama
reklama