reklama

VIDEO: Policie rozháněla před továrnou demonstranty požadující rezignaci Lukašenka

Běloruská policie ve středu ráno rozptýlila protestující, kteří se shromáždili u vchodu do továrny na výrobu traktorů v Minsku. Desítky lidí tak chtěly podpořit tamní pracovníky, kteří požadují rezignaci běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

reklama

Video zveřejněné běloruským ministerstvem vnitra ukazuje, jak policie vytlačuje protestující skandující „tribunál“ a „MTZ“, což měl být podle AP akronym továrny na traktory (Minsk Tractor Factory), před níž se demonstranti shromáždili.

Protesty zaměstnanců v podnicích se od pondělí rozšířily do několika hlavních průmyslových závodů, včetně továrny, která vyrábí pětinu světové produkce draselných hnojiv. Od 9. srpna podle agentury AP protestovaly v Bělorusku proti prezidentu Lukašenkovi již stovky tisíc lidí.

Demonstrace pokračují už deset dní od vyhlášení výsledků prezidentských voleb, a to navzdory tvrdým reakcím policie, která měla zadržet během prvních čtyř dní téměř sedm tisíc lidí.

Prezidenti V4 vyjádřili znepokojení nad běloruskými volbami

Prezidenti visegrádské čtyřky ve středu v prohlášení uvedli, že vyjadřují „nejhlubší znepokojení nad prezidentskými volbami v Bělorusku, jejichž výsledek nebyl přijat běloruskou společností“ a uznali „oprávněné touhy běloruského lidu“. Zároveň zdůraznili potřebu mírového a zákonného řešení současné krize v Bělorusku.

Vyzvali také běloruské orgány, aby otevřely cestu politickému řešení, dodržovaly základní lidská práva a svobody a upustily od používání násilí proti pokojným demonstrantům. „Podporujeme právo běloruského lidu na svobodné, férové a demokratické prezidentské volby,“ uvedly hlavy států v prohlášení.

K tématu

Tagy: policie demonstrace továrna Bělorusko protesty Alexandr Lukašenko Minsk

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků

Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků

  • Aktualizováno

Vláda rozhodla o nasazení až 5000 vojáků a 300 celníků na pomoc policii v souvislosti s epidemií koronaviru. Za úkol budou mít vypomáhat policii při bezpečnostních kontrolách zpřísněných protiepidemických opatření, která platí od pondělí. Od úterý se do kontrol zatím zapojí 3834 vojáků a 270 celníků, informovalo ministerstvo vnitra na Twitteru.

360°

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Česko si připomíná rok s pandemií koronaviru. Ze světového lídra se Česká republika propadla téměř na dno evropského žebříčku. Jak ovlivnila globální pandemie životy a co bude dál? Ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové odpoví bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, prezident České lékařské komory Milan Kubek a epidemiologové Rastislav Maďar a Petr Smejkal. Sledujte je živě od 20 hodin na televizi CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte ŽIVĚ: Vláda jednala o dalším zpřísnění. Průmysl se zatím nezavře
V podnicích budeme plošně testovat, ne je zavírat, řekl ministr Havlíček
Vakcína Sputnik v Česku? Lékový ústav se jí zabývá, Blatný zatím výjimku udělit nechce
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama