reklama

VIDEO: Policie rozháněla před továrnou demonstranty požadující rezignaci Lukašenka

Běloruská policie ve středu ráno rozptýlila protestující, kteří se shromáždili u vchodu do továrny na výrobu traktorů v Minsku. Desítky lidí tak chtěly podpořit tamní pracovníky, kteří požadují rezignaci běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

reklama

Video zveřejněné běloruským ministerstvem vnitra ukazuje, jak policie vytlačuje protestující skandující „tribunál“ a „MTZ“, což měl být podle AP akronym továrny na traktory (Minsk Tractor Factory), před níž se demonstranti shromáždili.

Protesty zaměstnanců v podnicích se od pondělí rozšířily do několika hlavních průmyslových závodů, včetně továrny, která vyrábí pětinu světové produkce draselných hnojiv. Od 9. srpna podle agentury AP protestovaly v Bělorusku proti prezidentu Lukašenkovi již stovky tisíc lidí.

Demonstrace pokračují už deset dní od vyhlášení výsledků prezidentských voleb, a to navzdory tvrdým reakcím policie, která měla zadržet během prvních čtyř dní téměř sedm tisíc lidí.

Prezidenti V4 vyjádřili znepokojení nad běloruskými volbami

Prezidenti visegrádské čtyřky ve středu v prohlášení uvedli, že vyjadřují „nejhlubší znepokojení nad prezidentskými volbami v Bělorusku, jejichž výsledek nebyl přijat běloruskou společností“ a uznali „oprávněné touhy běloruského lidu“. Zároveň zdůraznili potřebu mírového a zákonného řešení současné krize v Bělorusku.

Vyzvali také běloruské orgány, aby otevřely cestu politickému řešení, dodržovaly základní lidská práva a svobody a upustily od používání násilí proti pokojným demonstrantům. „Podporujeme právo běloruského lidu na svobodné, férové a demokratické prezidentské volby,“ uvedly hlavy států v prohlášení.

K tématu

Tagy: policie demonstrace továrna Bělorusko protesty Alexandr Lukašenko Minsk

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama