reklama

EU neuznává výsledky voleb v Bělorusku, zavede sankce. Lídři podpořili demonstranty

Země Evropské unie nemohou uznat výsledky prezidentských voleb v Bělorusku, ve kterých podle opozice podvodem zvítězil autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Po jednání lídrů členských států to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž ale Bělorusové musí nynější krizi vyřešit sami. Evropská rada podle jejího předsedy Charlese Michela dospěla k závěru, že volby nebyly ani svobodné, ani spravedlivé.

reklama

„Odsuzujeme násilí na obyvatelstvu a zatýkání odpůrců, požadujeme, aby se takového chování běloruský režim zřekl,“ uvedla Merkelová. Lidé v Bělorusku nyní protestují proti podvodům při prezidentských volbách v neděli 9. srpna, ze kterých obviňují úřady země, ale především Lukašenka samotného. Podle Merkelové není pochyb o tom, že hlasování v Bělorusku svobodné nebylo.

K tématu

Kancléřka uvedla, že běloruská vláda musí zajistit, aby se lidé mohli svobodně vyjadřovat, a to i formou demonstrací. „Požadujeme proto bezpodmínečné propuštění všech zadržených,“ vyzvala. Protesty v Minsku i řadě dalších běloruských měst bezpečnostní síly v minulých dnech rozháněly velmi tvrdým způsobem, několik lidí zemřelo, tisíce byly zatčeny a desítky jsou stále nezvěstných.

„Cestu si ale Bělorusko musí najít samo,“ zdůraznila Merkelová, že řešením je celonárodní dialog, do kterého se zapojí vedle vlády také opozice a veřejnost.

Předseda Evropské rady médiím zároveň sdělil, že v blízké době dojde k uplatnění sankcí na „značný počet“ konkrétních Bělorusů. „Ta zpráva je jasná: Zastavte násilí. My jej netolerujeme, a proto jsme se rozhodli, že přijmeme sankce, že se zaměříme na osoby, které se podílí na násilí či falšování voleb a v následujících hodinách budeme sledovat situaci,“ řekl k sankcím Michel.

Běloruská opozice je roztříštěná, říká Babiš

Český premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že EU přijme sankce vůči lidem, kteří se aktuálně podílejí na zákrocích proti demonstrantům. Zároveň však dodal, že EU nemůže Bělorusům určovat, co mají dělat. „My nemůžeme za Bělorusy rozhodovat a nemůžeme opakovat chybu, kterou jsme udělali na Ukrajině. Nesmíme jim říkat, co mají dělat,“ sdělil po jednání Evropské rady.

Podle Babiše je navíc problematické, že je běloruská opozice roztříštěná a má svoji neúspěšnou kandidátku Svjatlanu Cichanouskou mimo Bělorusko. „Můj osobní názor je, že přímo v Bělorusku není silný lídr,“ řekl.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že on sám není zastáncem toho, aby byly přijaty plošné sankce, protože ty by primárně dopadly na běloruský lid.

V Bělorusku 11. dnem pokračují demonstrace proti výsledku prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, vládnoucí zemi už od roku 1994. Demonstranti pokládají tento výsledek za zfalšovaný a vyzývají Lukašenka k odstoupení. Lukašenkova soupeřka Cichanouská ještě před summitem vyzvala EU, aby výsledek voleb neuznala, zatímco Lukašenko poradil západním vůdcům, aby se starali o problémy vlastních zemí.

K tématu

Tagy: Andrej Babiš Bělorusko jednání sankce Evropská unie Evropská rada Angela Merkelová Charles Michel summit EU

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama