reklama

VIDEO: Snowboardista v Coloradu natočil, jak ho smetla lavina

Snowboardista Maurice Kervin natočil na kameru, jak byl v Coloradu během sjíždění horského svahu smeten lavinou. Pětadvacetiletý mladík nejenže souboj s děsivým živlem přežil, ale dokonce vyvázl bez zranění.

reklama

„Žasl jsem, jak obrovské to bylo, a jsem velmi vděčný za to, že jsem naživu, upřímně,“ uvedl Kervin pro CNN. „Velikost rozhodně stačila na to, aby vás pohřbila, rozdrtila nebo zabila. Bylo to velmi intenzivní,“ popsal sportovec, který děsivý zážitek natočil.

Když ho lavina strhla a sníh ho začal táhnout dolů, využil pro udržení na vrcholu sněžné pokrývky svůj batoh vybavený speciálním airbagem. „Upustil jsem svůj cepín a kameru, kterou jsem měl v ruce, a vystřelil jsem airbag, jenž mi pomohl plout nad sněhem,“ uvedl Kervin. „Byl jsem schopný dostat nohy nad sníh poté, co jsem sjel po malém útesu, a pak plout na sněhu, dokud jsem se nezastavil.“

Předpověď počasí, trénink a odpovídající vybavení

Takové štěstí jako on však ve Spojených státech nemělo za posledních deset let v průměru za sezonu sedmadvacet lyžařů, kteří pod lavinou nalezli svou smrt. V loňském roce například podle Coloradského informačního centra pro laviny (CAIC) zemřelo pod sněhem v USA 23 lidí.

Podle ředitele CAIC Ethana Greena je 90 procent lavinových neštěstí, při nichž někdo zemře nebo je raněn, způsobeno lidmi.

Green všem radí, aby v případě, že se chystají do hor, zejména do méně navštěvovaných oblastí, vždy zkontrolovali předpověď a připravili se odpovídajícím způsobem na podmínky. „Trocha tréninku může rovněž zachránit život,“ uvedl s tím, že důležité je i správné vybavení jako „záchranný lavinový vysílač, sonda a lopata“.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

V pátek neprošla o jediný hlas takzvaná izolačka. Opatření, které mělo nakažené koronavirem finančně motivovat k setrvání v karanténě a také k nahlašování kontaktů. Lidé v karanténě měli za každý den získat od státu příspěvek až 370 korun. Kvůli tomu se do sebe na Twitteru pustily ministryně financí a práce Alena Schillerová (za ANO) s Janou Maláčovou (ČSSD).

O vývoji pandemie nerozhodne Babiš, dejte politiku stranou, apeluje Kuba na občany
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Rebelové popíjeli v otevřené hospodě. Jsou to domácí, cizím nenalévám, hájil se výčepní
Nárůst počtu obětí covidu nezpomaluje. V Česku zemřelo už 20 tisíc lidí, převážně senioři
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Další články
reklama
reklama