reklama

VIDEO: Snowboardista v Coloradu natočil, jak ho smetla lavina

Snowboardista Maurice Kervin natočil na kameru, jak byl v Coloradu během sjíždění horského svahu smeten lavinou. Pětadvacetiletý mladík nejenže souboj s děsivým živlem přežil, ale dokonce vyvázl bez zranění.

reklama

„Žasl jsem, jak obrovské to bylo, a jsem velmi vděčný za to, že jsem naživu, upřímně,“ uvedl Kervin pro CNN. „Velikost rozhodně stačila na to, aby vás pohřbila, rozdrtila nebo zabila. Bylo to velmi intenzivní,“ popsal sportovec, který děsivý zážitek natočil.

Když ho lavina strhla a sníh ho začal táhnout dolů, využil pro udržení na vrcholu sněžné pokrývky svůj batoh vybavený speciálním airbagem. „Upustil jsem svůj cepín a kameru, kterou jsem měl v ruce, a vystřelil jsem airbag, jenž mi pomohl plout nad sněhem,“ uvedl Kervin. „Byl jsem schopný dostat nohy nad sníh poté, co jsem sjel po malém útesu, a pak plout na sněhu, dokud jsem se nezastavil.“

Předpověď počasí, trénink a odpovídající vybavení

Takové štěstí jako on však ve Spojených státech nemělo za posledních deset let v průměru za sezonu sedmadvacet lyžařů, kteří pod lavinou nalezli svou smrt. V loňském roce například podle Coloradského informačního centra pro laviny (CAIC) zemřelo pod sněhem v USA 23 lidí.

Podle ředitele CAIC Ethana Greena je 90 procent lavinových neštěstí, při nichž někdo zemře nebo je raněn, způsobeno lidmi.

Green všem radí, aby v případě, že se chystají do hor, zejména do méně navštěvovaných oblastí, vždy zkontrolovali předpověď a připravili se odpovídajícím způsobem na podmínky. „Trocha tréninku může rovněž zachránit život,“ uvedl s tím, že důležité je i správné vybavení jako „záchranný lavinový vysílač, sonda a lopata“.

Tagy:

Hlavní zprávy

HLASUJTE v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil v předvolební superdebatě Česko hledá premiéra?
Sledujte v TV

HLASUJTE v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil v předvolební superdebatě Česko hledá premiéra?

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama

Domácí zpravodajství

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Havlíček: Vláda pomůže rodinám s výdaji za elektřinu. Šeky začne vyplácet už v listopadu

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl v neděli v pořadu ČT ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

reklama