Lavina v Jeseníkách zasypala muže. Kamarádi ho rychle vyhrabali, přesto zemřel

Lavina

V Jeseníkách v pátek spadla lavina a zasypala jednoho muže, který i přes resuscitaci zemřel. Na místě zasahoval vrtulník, řekl náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller. Horští záchranáři v Jeseníkách vyhlásili druhý lavinový stupeň z pětibodové škály, což znamená mírné nebezpečí.

K pádu laviny došlo kolem jedné hodiny odpoledne v oblasti Velkého kotle v Jeseníkách. „Zavalený se na místě pohyboval s kamarády. Těm se ho podařilo ještě před naším příjezdem lokalizovat a vyhrabat. Mladík byl ale v bezvědomí a nedýchal, takže jsme okamžitě přikročili k pokusům obnovit životní funkce,“ uvedl zasahující člen horské služby Ondřej Škovránek.

K nehodě zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy a zároveň sanitka z Rýmařova, která ale neměla šanci se na místo dostat.

Případem se zabývá i policie

„Vrtulník klesl a v nízké výšce nad svahem vysadil přímo u nás lékaře letecké záchranné služby. Ten si bezvládného skialpinistu převzal a pokračoval v resuscitaci. Všechny pokusy se ale ukázaly jako marné a lékař byl nakonec nucen konstatovat smrt,“ doplnil Jiří Hejtmánek z horské služby.

Podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáše Humpla šlo o muže středního věku, horští záchranáři informovali o „mladíkovi“.

„Okolnostmi tragického případu na Bruntálsku se zabývají severomoravští policisté. Jejich mluvčí Eva Michalíková sdělila, že šlo o muže, ročník 1989. „Kriminalisté budou nyní zjišťovat veškeré okolnosti k této tragické události. S ohledem na pozůstalou rodinu nebudeme sdělovat více informací,“ uvedla policejní mluvčí.

Velké množství skialpinistů

O jak velkou lavinu šlo, zatím není jasné. „To vám zatím neřeknu, bude se to teprve vyhodnocovat, lavinový preventista k tomu bude muset zpracovat dokumentaci, a to bude nejdříve v sobotu,“ uvedl Kaller.

V Jeseníkách se v současné době pohybuje velké množství skialpinistů, velký zájem potvrzují i půjčovny tohoto lyžařského vybavení. Podle nich je zájem v porovnání s předchozími lety enormní.

V Jeseníkách panovala v pátek přes den také extrémně silná mlha s viditelností do deseti metrů. Stupeň lavinového nebezpečí zvýšila horská služba i s ohledem na sněžení, během týdne napadlo až 20 centimetrů nového sněhu. Na Ovčárně leží 70 centimetrů sněhu a stále sněží, v lavinových katastrech je sněhu ještě více.

„Je fakt, že v Jeseníkách nyní platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, ovšem přes den naši specialisté naměřili hodnoty, které jsou blíž stupni 3. To znamená, že pravděpodobnost samovolného pádu nebo skluzu vlivem klimatických okolností je větší. Menší vrstvu sněhu na lavinových svazích ovšem za takových okolností může strhnout i malá skupinka turistů nebo lyžařů,“ vysvětlil Kaller.

Předem varuji návštěvníky hor, aby se v následujících dnech nepokoušeli podívat na místo nehody.

Náčelník horské služby v Jeseníkách upozornil, že pohyb v lavinových katastrech, zejména na lyžích, je při druhém stupni zakázaný. „Všechna tato místa jsou mimo značené cesty a nikdo na nich nemá co dělat. Je to nesmírně riskantní. Předem varuji návštěvníky hor, aby se v následujících dnech nepokoušeli podívat na místo nehody. Riskují ohrožení zdraví, a jak se dnes ukázalo, tak i života,“ apeloval Kaller.

Lavinové katastry leží v Jeseníkách v oblasti Velkého kotle, Červené hory a Králického Sněžníku. Je v nich šest lavinových katastrů a dohromady 20 lavinových drah. Naposledy se velká lavina o délce 300 až 400 metrů v lavinovém katastru ve Velkém kotli uvolnila předloni v polovině ledna. Podle horské služby to byla za posledních 20 let největší lavina v Jeseníkách. Nikoho však neohrozila.

Na konci ledna 2010 zavalila lavina ve Velkém kotli 35letého skialpinistu. Muž u sebe sice měl zapnutý lavinový vyhledávač, podlehl však mnohočetným zraněním. V roce 2009 zemřel ve stejné lokalitě osmnáctiletý snowboardista. V oblasti Velkého kotle ohrozila lidské životy lavina i v prosinci 2007, když zavalila tři lyžaře. Dva z nich přežili téměř bez zranění, třetí utrpěl poranění břicha.

Tagy: