Případů opičích neštovic přibývá. Nemocné hlásí Kanada, podezření má i Austrálie


Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdila první případy této vzácné nemoci také Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters.

Kanadská agentura pro veřejné zdraví ve čtvrtek uvedla, že potvrdila první dva případy tohoto onemocnění, které bylo dosud známé především z Afriky. Úřady v provincii Québec vyšetřují celkem 17 podezřelých případů.

Výskyt choroby tento týden potvrdily mimo jiné Británie, Španělsko, Itálie a Švédsko. Spojené státy ve středu prokázaly případ opičích neštovic u muže ze státu Massachusetts, který byl předtím na návštěvě v Québeku.

Horečka, vyrážka a bolest hlavy

Australské úřady oznámily, že identifikovaly pravděpodobný případ opičích neštovic u 40letého muže, který se nedávno vrátil do Sydney z Evropy. Jeho dosud lehké příznaky odpovídají opičím neštovicím, uvedlo ministerstvo zdravotnictví státu Nový Jižní Wales.

Opičí neštovice jsou vzácnou virovou infekcí podobnou lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Poprvé byly zaznamenány v Demokratické republice Kongo v 70. letech 20. století. Počet případů v západní Africe se v posledním desetiletí zvyšoval. Mezi symptomy onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a poté se šíří po zbytku těla.