reklama

Sledujte ZÁZNAM: Babišova vláda jedná o koronaviru, dostavbě Dukovan i Pražském okruhu

Kabinet Andreje Babiše (ANO) v pondělí opět zasedl k pravidelnému jednání. Na něm ministři kromě rozvolňování opatření spojených s koronavirem řeší i dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, převod pěti miliard pro armádu či urychlení výstavby Pražského okruhu.

reklama

Hlavním tématem jednání bude jistě koronavirus a otázky možného rozvolnění. Zatím se nezdá, že se do Velikonoc něco zásadního změní. Ministr zdravotnictví Jan Blatný trvá na tom, že k uvolnění může dojít až po svátcích. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) zase uvedl, že například ke zrušení uzávěry okresů by mohlo dojít už před Velikonocemi.

Premiér také mluvil o variantě, aby byli lidé puštěni na svátky na chaty. Blatný je ale zatím proti. Ministři ANO a ČSSD se v pomalu zlepšující se situaci kolem koronaviru začínají věnovat i necovidové agendě.

Pět miliard pro armádu

Vláda na žádost ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) rozhodla i o převodu pěti miliard korun z rozpočtové rezervy ministerstvu obrany. Peníze vláda armádě slibovala už od konce loňského roku, Metnar za nejzazší termín převodu označil konec března. Pět miliard chce armáda použít především na platy vojáků.

„Chybějících pět miliard potřebujeme. A potřebujeme je už nyní. Na jednání vlády předložím žádost o jejich vrácení do rozpočtu ministerstva obrany,“ uvedl Metnar ještě před schválením.

Kromě toho se na vládě řeší i tendr na dostavbu Dukovan.

Tagy:

Tálibán obsadil velká města. Západnímu Afghánistánu hrozí dobytí radikály

Situace v Afghánistánu se po stažení drtivé většiny aliančních vojsk stále zhoršuje. Radikální islamisté z hnutí Tálibán se už neomezují na obsazování venkova a útočí i na velká města, kam se skryly desítky tisíc uprchlíků. Většina z nich se proto nyní snaží utéct do sousedních států, celou řadu hraničních přechodů už ale ovládá Tálibán. V zemi tak hrozí vážná humanitární krize.

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti COVID-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli web Financial Times (FT), který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen kvůli obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskusím o nutnosti dalších dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Češi na olympiádě: Věřím, že medaili přivezu, říká zápasník Omarov. V Tokiu si plní sen

Český zápasník Artur Omarov si v pondělí 2. srpna splní sen premiérovým olympijským startem v kariéře. Díky úspěchu v podobě finálové účasti ve světové kvalifikaci v Sofii v řecko-římském stylu kategorie do 97 kilogramů se ve dvaatřiceti letech prodral mezi šestnáctku vyvolených. Rodák z Dagestánu je přesvědčený, že na medaili může dosáhnout kdokoliv ze startovního pole.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama