Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) nevyloučil uvolnění opatření už během Velikonoc. Například dojíždění na chatu v rámci jednoho kraje by podle něj nemuselo výrazně zhoršit epidemickou situaci, jedním dechem ale dodal, že musí respektovat názor zdravotníků. Vicepremiér deníku Právo ještě vysvětlil, že i když počty nakažených a hospitalizovaných v Česku klesají, rozvolnění se nesmí uspěchat.
Opozice požaduje po vládě, aby co nejdříve zrušila zákaz kontrol mezi okresy, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) navrhuje otevírání po krajích. „Je to jedna z možností. Kdyby se na Velikonoce podařilo udělat nějaké drobné uvolnění v rámci pohybu osob, třeba proto, aby lidé jeli na chatu nebo na zahrádku, myslím si, že by to pandemickou situaci nemuselo zhoršit. Musím v tom ale respektovat názor zdravotníků,“ řekl deníku Právo Havlíček.
PŘEHLEDNĚ: Povolené mše a výjimka ze zákazu vycházení. Co nás na Velikonoce čeká?
Zákaz vycházení po 21. hodině bude v Česku platit i přes Velikonoce, schválila vláda spolu s prodloužením nouzového stavu do 11. dubna. Výjimku mají ale lidé mířící na mše, venku se mohou pohybovat až do půlnoci. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že o případném rozvolnění se bude jednat v úterý 6. dubna. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) se ale bude ještě zabývat například nošením roušek na veřejnosti či zrušením uzavření okresů. Jak budeme tedy další dva týdny žít?
I když vláda 1. března slibovala, že ve tvrdém lockdownu musíme vydržet tři týdny, v pátek za podpory komunistů prosadila prodloužení nouzového stavu do 11. dubna. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že všechna stávající opatření budou pokračovat minimálně do 6. dubna. „Vidíme světlo na konci tunelu. Teď jde jen o to, nepodlehnout chtíči začít teď všechno rychle uvolňovat, jako to udělalo Německo, Maďarsko a Polsko. Tam jim ve finále jdou čísla nahoru,“ nastínil Havlíček další život v Česku.
Jak dlouho budou restrikce trvat, prý nedokáže odhadnout. „Čísla se lepší, je třeba to vydržet ještě do Velikonoc, pak se uvidí, jak se nastaví další režim,“ dodal vicepremiér a zdůraznil trend počtu nově nakažených, který se v poslední době stále snižuje. „Okolní země jdou s počty nakažených nahoru, my dolů. To neříkám s radostí, naopak, je to pro nás do značné míry ukazatel toho, že když to uděláme příliš zbrkle, můžeme se do jejich pozice do měsíce dostat i my,“ předpověděl.
Testování bylo jedním z nejdůležitějších kroků za pandemie
Situaci podle něj hodně pomůže pomalé uvolňování pohybu obyvatel v kombinaci s očkováním a celoplošným testováním ve firmách. Právě to označil Havlíček za velmi povedené: „Myslím, že právě testování bylo možná jedním z nejdůležitějších kroků za pandemie.“ Srovnání s ostatními zeměmi je podle něj za zenitem, protože každý testuje a očkuje úplně jinou rychlostí.
Havlíček je také odpůrcem plošného omezení průmyslu právě přes Velikonoce, k čemuž vyzývají například odbory. „Můj názor je negativní. Nejen z důvodu, že by to mělo ekonomické důsledky, to by se přestát dalo. Ale proto, že je to technicky neproveditelné. Prohlásit, že třeba na čtyři dny zavřu průmysl, znamená, že musím povědět, o koho se vlastně jedná,“ vysvětlil Havlíček s tím, že provádění plošného testování více než jednou týdně není moc pravděpodobné, protože samotné firmy se na vládu obracejí, že by pravidelnější režim nezvládly.