Vláda sklízí to, co zasela. Z Okamury si udělala radikálního nepřítele, říká komentátor

Vládní koalice si z šéfa SPD Tomia Okamury udělala radikálního nepřítele. Nedala mu funkci ve vedení Parlamentu a kabinet nyní sklízí to, co si zasel. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil komentátor MF Dnes Miroslav Korecký. Podle analytičky webu Echo24 Lenky Zlámalové by se současná covidová krize dala řešit i bez pandemického zákona.

Zlámalová se domnívá, že není třeba pandemický zákon prodlužovat. „Nepovažovala jsem za šťastné, jak velké pravomoci jím vláda získávala,“ řekla Zlámalová ve vysílání.

Platnost pandemického zákona by měla vypršet už na konci února. Vzhledem k pandemické situaci vláda usiluje o jeho prodloužení. Úterní jednání poslanců však zablokovala SPD a Sněmovna se k tématu vrátí až v následujícím týdnu. „Podle mě je dobře, že zákon tak rychle neprošel,“ konstatoval Korecký. „Vládní koalice tu trochu sklízí to, co zasela. Tím, že se rozhodla nedat Tomiu Okamurovi funkci ve vedení Parlamentu, vyrobila si z něho naprosto radikálního nepřítele. Pokud to půjde, bude s SPD chtít věci blokovat a shodit,“ dodal.

Bude mít Česko první prezidentku?

V úterý oznámila kandidaturu na prezidenta bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, analytici jí však mnoho šancí nedávají. „Nemyslím si, že by patřila k favoritům. Byla hodně viditelná ve veřejném prostoru tím, že čelila trestnímu stíhání, dlouho se to vleklo a soudy ji nakonec osvobodily. Do značné míry může ze sebe dělat oběť systému,“ uvažovala Zlámalová.

Korecký s ní souhlasil. „Myslím si, že to bude jen jedna z desítek kandidátů. Paní Vitásková za sebou nemá nějaký exkluzivní politický příběh a i kdyby se snažila tento rok sebevíc, nemyslím si, že je to ten typ, koho by si český národ chtěl zvolit za prezidenta,“ pronesl. Podle komentátora si prý ale řada lidí může myslet, že by prezidentka do politiky vnesla jiný pohled.

O post prezidenta se bude ucházet také miliardář Karel Janeček. „Pan Janeček velmi výrazně cílí na lidi, kteří jsou nespokojeni s restrikcemi posledních dvou let. Těchto lidí není málo, protože covidovými restrikcemi byli nejvíce zasaženi mladí lidé a rodiny s dětmi. Podle řady průzkumů tato generace přestala nejvíce věřit v systém a má nedůvěru k politikům,“ míní Zlámalová. „Nemyslím si, že tu bude tak silný proud, aby Karla Janečka dostal do druhého kola,“ dodal Korecký.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:23

Moskevský korespondent Jiří Just o aktuální situaci na Ukrajině i v Rusku

09:07

Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Celkem víza dostalo 350 795 běženců.

08:54

Ruské síly útočily na Severodoněck

08:44

Ve válce na Ukrajině zemřelo 232 dětí

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.