reklama

Vláda tahala restauratéry za nos, chystáme žaloby na stát, říká člen Chcípl PES

Otevřením vnitřních prostor restaurací a dalších stravovacích zařízení od pondělí se podle Jiřího Janečka potvrdilo, že podniky byly zavřené protiprávně. (Ilustrační foto)
Zdroj: ČTK

Vláda tahala provozovatele restaurací za nos, chystají se stovky žalob na stát, řekl v pátek novinářům místopředseda hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES Jiří Janeček. Otevřením vnitřních prostor restaurací a dalších stravovacích zařízení od pondělí se podle něj potvrdilo, že podniky byly zavřené protiprávně. Řekl, že žaloby budou podávat jednotliví podnikatelé, hnutí už má pro ně připravené vzory.

reklama

Vláda v pátek na mimořádném jednání rozhodla, že od pondělí povolí otevření vnitřních prostor restaurací, uvolní i další provozy jako wellness, bazény či sauny. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že rozvolnění se zrychluje kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. To ale podle něj nedává prostor pro plošná opatření, resort proti němu podá ústavní stížnost, uvedl.

K tématu

Janeček má smíšené pocity. Na jednu stranu má radost, že se vše otevře, na druhou stranu pociťuje zlost. „Znamená to, že vláda tahala podnikatele a živnostníky za nos. A nejhorší na tom je, že věděli, že jednají protiústavně,“ řekl novinářům.

Další výkřik do tmy

Majitel minipivovaru a restaurace Malý Janek v Jincích na Příbramsku Janeček patřil k prvním restauratérům, kteří nejdříve po vládou nařízeném zkrácení otevírací doby a později i po úplném zákazu provozu odmítli nařízení respektovat. Podle něj jsou provozovatelé, kteří odmítli zavřít, na tom nyní lépe než ti, kteří opatření dodržovali. Domnívá se totiž, že rozhodnutím Nejvyššího správního soudu podnikatelé přišli o nárok na kompenzace od státu.

Gastronomické podniky mohly od 17. května otevřít zahrádky, Janeček ale poukázal na to, že některé podniky zahrádky nemají. Soudí, že do pondělí někteří restauratéři provozy nestihnou nachystat. „Nemyslím si, že všechny restaurace jsou schopné během dvou, tří dnů otevřít. Hlavně ne ty, co nemají zahrádky. Je to zase další výkřik do tmy,“ komentoval rozhodnutí kabinetu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zdroj: ČTK

K tématu

Tagy: restaurace stát žaloba znovuotevření uzavřené hospody rozvolnění restauratér Jiří Janeček Chcípl pes Otevřeme Česko
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Aktivista vyděsil fotbalisty na Euru. S padákem vletěl na trávník, zranil osvětlovačku
Tragická nehoda u Havlíčkova Brodu: Po srážce aut zemřeli dva lidé
Trhák úvodu Eura pro Francouze. Němci v Mnichově padli po vlastním gólu Hummelse
Otec zabil své dvě malé dcery. Nacpal je do sportovních tašek a vyhodil do moře
reklama
reklama
Mutace všechno změnily. Covid má nyní úplně jiné příznaky, varují odborníci

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Piráti stále ve vedení, Přísaha před branami Sněmovny, uvádí průzkum pro CNN Prima NEWS
Další články
reklama
reklama