Vláda tragicky selhala. Ministr Vojtěch by měl být odvolán, řekl v Partii Vondra

Partie

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ 19.7.2020 1/2

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) by měl rezignovat nebo být odvolán kvůli chaosu ohledně protiepidemických opatření. V nedělní Partii Terezie Tománkové to řekl europoslanec a místopředseda opoziční ODS Alexandr Vondra.

Rozhodnutí hygieniků v Moravskoslezském kraji zpřísnit z hodiny na hodinu protiepidemická opatření kritizoval ministr zahraničí a místopředseda vládní ČSSD Tomáš Petříček. „Není v pořádku, aby se lidé dozvěděli pět minut předem, co platí. Lidé by měli mít informace minimálně 24 hodin předem,“ připustil Petříček.

Jednání hygieniků bylo podle Petříčka nestandardní. Ministr kroutil hlavou nad tím, že o rozhodnutí nevěděl ani kraj, ani ministr zdravotnictví. „Je to velmi nešťastné. V pondělí bude zasedat koaliční rada a toto překvapivé rozhodnutí by mohlo být jedním z témat,“ uvedl Petříček.

Vládu tepal místopředseda opoziční ODS Vondra. „Beru vládní sebekritiku, ale je to jen část problému. Ty problémy jsou hlubší, je to tragické selhání vlády,“ prohlásil v Partii Terezie Tománkové.

Kritizoval, že vláda je nepoučitelná a že se stát „vykašlal“ na horníky. Zdůraznil, že chytrá karanténa nefunguje a opatření jsou opět zaváděna celoplošně, což může opět poškodit ekonomiku. „Je to na rezignaci nebo odvolání ministra zdravotnictví,“ míní Vondra.

Petříček nechtěl počínání Vojtěcha komentovat. „Nechci zde doporučovat hnutí ANO, co má dělat. ANO také neřeší personální záležitosti sociální demokracie,“ uvedl ministr.

Vojtěch se proti slovům Vondry ohradil. Vláda podle něj situaci zvládá dobře. „Zásadně s tím nesouhlasím. Je to nevkusná politika,“ řekl CNN Prima NEWS Vojtěch.

Pawlas: Lidé jsou rozzlobení

Vládu v Partii zkritizoval i poslanec KSČM a člen zahraničního a zdravotního výboru Daniel Pawlas. Připomněl, že je z Havířova. „Lidé tam jsou smutní, rozzlobení. Je to selhání v komunikaci,“ řekl. Chybu podle něj udělali hygienici, kraj i vláda.

Hygienici v pátek rozhodli, že roušky v Moravskoslezském kraji jsou opět povinné ve vnitřních prostorách, v nemocnicích a v domovech důchodců pak respirátory třídy FFP2. Restaurace, bary a diskotéky musí zavírat ve 23 hodin, ruší se akce s účastí nad sto lidí. Epidemiologové kritiku odmítají.

Lidé dávají najevo svůj nesouhlas například tím, že pokreslili chodník před krajskou hygienickou stanicí v Ostravě. „Nejste bohové,“ vzkázali například hygienikům. Na pondělní 17. hodinu se chystá v Ostravě demonstrace.

Tagy: