reklama

Vládní opatření jdou dobrým směrem, ale jsou nedotažená, říká Pirát Michálek

V pozici premiéra nebo ministra zdravotnictví by předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek změnil zejména fungování krajských hygienických stanic. Řekl to v pondělním pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Podle něj je největší problém zdlouhavé trasování lidí, u kterých se předpokládá, že přišli do styku s člověkem nakaženým koronavirem.

reklama

„Nejlepší je začít tam, kde začíná práce s nakaženými. My jsme v situaci, kdy je velký problém s trasováním lidí, a potřebujeme, aby fungovaly hygienické stanice. Myslím si, že vláda nějaké kroky udělala, ale zatím to moc nefunguje,“ odpověděl Michálek na otázku moderátorky Marie Bastlové, co by na místě premiéra nebo ministra zdravotnictví dělal lépe než současná česká vláda.

Vláda nějaké kroky udělala, ale zatím to moc nefunguje.

Dalším příkladem ne zcela fungujícího opatření je podle poslance Pirátů pandemický semafor. „Opatření jdou dobrým směrem, ale jsou nedotažená. Se semaforem přišli Piráti, vláda ho používá jen napůl. Zavedli klasifikaci, ale chybí koncovka. Mělo by být zaznamenáno, že když je například nějaký okres oranžový, znamená to nošení roušek v obchodech,“ vysvětlil Michálek, podle nějž se v neustálém zmatku a chrlení opatření nedokáže nikdo pořádně orientovat.

K tématu

Moderátorka se ptala také na to, zda budou Piráti hlasovat pro zavedení jednorázového příspěvku pět tisíc korun pro důchodce, což navrhuje vláda Andreje Babiše (ANO). Michálek konkrétně neodpověděl, spíše mlžil. „Je důležité říci, že nás čeká pravidelná valorizace důchodů v příštím roce, konkrétně 10 tisíc. To my podporujeme. Myslím si ale, že když máme takový deficit státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun, je to nezodpovědné,“ nastínil, že Piráti budou nejspíše proti návrhu.

Nesouhlasí také se zrušením superhrubé mzdy. Návrh hnutí ANO prý pomůže zejména lidem s vysokými příjmy, včetně politiků. „Ušetří všichni. U bohatých to ale bude obrovská částka, u ostatních menší. My jsme vždy byli pro snížení zdanění práce. Protože lidé dnes platí i s odvody poměrně velké procento z příjmu,“ uvedl Michálek.

Každý člověk má v politice nějakou úlohu, to je stejné jako v hospodě.

Sám se v poslední době poněkud stáhl z veřejného prostoru. V pořadu K věci řekl, že není politik, který by stále něco vykládal do médií. „Každý člověk má v politice nějakou úlohu, to je stejné jako v hospodě. Tam také někdo roznáší pivo, někdo vaří, někdo účtuje. Já dostal ještě úkol připravit volební program,“ vysvětlil 31letý politik.

K tématu

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

reklama
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
Někdo přišel s tím matematickým modelem. Kdo je tajemný muž, o kterém mluvil Babiš?
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama